Mamy 7295 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajem mieszkania – prawa najemcy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 01.04.2009

Wynajmujemy mieszkanie, nie mając zawartej umowy pisemnej (właścicielka nie znalazła dotąd na to czasu). Obecnie właścicielka dopomina się podwyżki czynszu, ale nawet nie umie tego uzasadnić. Samo mieszkanie ma bardzo niski standard (m.in. stale kapie woda z kranu, czego właścicielka nie chce naprawić). Kobieta zarzuca nam, że to my je zdemolowaliśmy. Straszy nas też, że w każdej chwili może kazać nam się wyprowadzić. Na domiar złego zjawia się pod naszą nieobecność w mieszkaniu i grozi, że jeżeli nam się to nie podoba, to zmieni zamki. Chciałbym wiedzieć, jakie mamy w tej sytuacji prawa jako najemcy, a także co właścicielka może robić, a czego jej nie wolno. Czy może pozmieniać zamki i ot tak nas wyrzucić?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Kodeks cywilny oraz ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego gwarantują określone prawa najemcy, niemniej już na wstępie chciałam zwrócić uwagę, że nie zawarliście umowy najmu na piśmie. Powoduje to utrudnienia dowodowe, tzn. w ewentualnym sporze sądowym z wynajmującym nie będzie można powołać dowodu z zeznań świadków czy z przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy najmu i na jej treść, chyba że zawarcie umowy zostałoby uprawdopodobnione za pomocą pisma.

 

Skoro zatem nie uda się namówić wynajmującej do zawarcia na piśmie umowy najmu, to warto postarać się o jakiś inny dokument potwierdzający, że pozostajecie z nią w stosunku najmu. Proszę np. wystosować do tej Pani pismo, w którym prosicie o rozłożenie Wam czynszu na raty bądź o przesunięcie terminu płatności czynszu na inny dzień, bądź też o naprawę kapiącego kranu itp. Pismo to proszę wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 

Jeśli zaś chodzi o prawa najemcy i obowiązki wynajmującego, to stan prawny kształtuje się w sposób następujący.

 

Obowiązki wynajmującego (czyli właścicielki mieszkania):

 

  1. Utrzymywanie rzeczy w stanie zdatnym do użytku.

Stosownie do art. 662 Kodeksu cywilnego wynajmujący ma obowiązek utrzymywania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu (Was jako najemców obciążają jedynie drobne nakłady związane ze zwykłym używaniem rzeczy), a mianowicie: koszty usuwania zatkań rur w obrębie lokalu, konserwacja i naprawa podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych, odświeżenie ścian, malowanie drzwi, okien, urządzeń sanitarnych i grzewczych, naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła i ogrzewania lokalu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

We wszystkich pozostałych przypadkach koszty utrzymania i remontów najętego lokalu ponosi wynajmujący. Tym samym nakłady konieczne, bez których rzecz najęta nie będzie nadawała się do umówionego użytku, obciążają wynajmującego.

 

Co więcej, powinniście zawiadomić wynajmującą (najlepiej na piśmie) o konieczności naprawy danej rzeczy i wyznaczyć jej odpowiedni termin usunięcia wady, z zastrzeżeniem że po bezskutecznym terminie będziecie mogli dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego bez uprzedniej zgody sądu. Najskuteczniejszym sposobem ściągnięcia pieniędzy wydanych na naprawę jest potrącenie odpowiedniej kwoty z wierzytelności wynajmującego, czyli z czynszu czy z tzw. opłaty za wynajem. Najlepiej wówczas na piśmie wskazać, jakich dokonaliście napraw i jaki był ich koszt, oraz oświadczyć, że kwotę tę potrącacie z kwoty należnej za wynajem.

 

  1. Poinformowanie o podwyższeniu czynszu lub innych opłat za używanie lokalu z tytułu najmu na miesiąc przed tą podwyżką. Nadto nie wolno podwyższać tych opłat (z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela) częściej niż co 6 miesięcy. Wynajmujący zatem nie może za miesięcznym wypowiedzeniem podwyższać czynszu częściej niż co 6 miesięcy.

 

 

Prawa najemcy (czyli – dla ścisłości – Wasze prawa):

 

  1. Żądanie od wynajmującej dokonania napraw koniecznych, by rzecz najęta nadawała się do umówionego użytku.
  2. Jeśli rzecz najęta ma wady, możecie żądać obniżenia czynszu za wynajem mieszkania przez czas trwania wady, np. w razie braku wody, ogrzewania, niesprawności urządzeń technicznych;
  3. Prawo do założenia w najętym lokalu oświetlenia elektrycznego, gazu, telefonu, radia i innych podobnych urządzeń, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów. Może dotyczyć to np. założenia internetu, zwiększenia pakietu telewizji kablowej itp. Najemca winien Wam umożliwić założenie ww. urządzeń.
  4. Prawo do oddania rzeczy najętej osobie trzeciej do bezpłatnego używania albow podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania.
  5. Prawo wypowiedzenia najmu na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.
  6. Prawo do żądania zapłaty za dokonane ulepszenia rzeczy najętej lub do zabrania tych ulepszeń po zakończeniu umowy najmu. Wybór sposobu rozliczenia się z ulepszeń należy do wynajmującego.

 

Nadto proszę mieć na uwadze, że umowa najmu trwająca dłużej niż rok winna być stwierdzona pismem. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony. Tym samym należy przyjąć, że umowa jest ważna, ale poczytuje się ja za zawartą na czas nieoznaczony.

 

Najem może być wypowiedziany przez wynajmującego, ale tylko na piśmie. Jeśli więc Wasza kontrahentka ustnie każe Wam się wyprowadzać z mieszkania, wypowiedzenie umowy najmu będzie nieważne. Nadto wynajmująca powinna wskazać przyczynę wypowiedzenia. W przeciwnym razie wypowiedzenie należy traktować jako nieistniejące.

 

Reasumując, przepisy prawa pozostawiają do dyspozycji najemcy określony katalog praw. Niemniej aby móc skutecznie dochodzić tych praw, należy zawrzeć umowę najmu na piśmie bądź przynajmniej uprawdopodobnić jej zawarcie na piśmie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + VII =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem cywilnym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jakie problemy może powodować wynajem mieszkania?

Chciałabym wynająć mieszkanie legalnie, tzn. podpisać umowę i uiszczać podatek. Z jakimi problemami mogę się zetknąć jako wynajmująca? Niepokoją mnie różne, krążące pogłoski, że np. w pewnych okolicznościach wynajmujący może mieć problemy z najemcą, który nie płaci, bo nie można go usunąć z mieszkania z powodu małych dzieci, ciąży itp. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Wynajęcie mieszkania i samowola właścicielki

Moja znajoma wynajmuje mieszkanie. Wyjeżdżając na parę dni powierzyła je swojej koleżance. Podczas jej nieobecności doszło do przykrego zdarzenia – pękła wanna i zalało sąsiadów. Powiadomiona właścicielka oceniła straty na 10 000 zł, wyrzuciła koleżankę z mieszkania i zmieniła zamki w drzwiach. Teraz znajoma nie może się tam dostać. Była nawet na policji, ale odradzono jej wejście na własną rękę (przy pomocy ślusarza). Wciąż ma umowę najmu z obowiązującym jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Nikt nie uchyla się od naprawy lub zakupu nowej wanny (chociaż cena 10 000 zł jest najprawdopodobniej wygórowana). Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Zwrot części czynszu, jeśli wynajmujący nie wywiązuje się z ustaleń umowy

Czy mam prawo ubiegać się o zwrot części zapłaconego czynszu za lokal handlowy, jeśli wynajmujący podwyższył kwotę czynszu, a nie wykonał określonych (zaznaczonych w aneksie do umowy o wynajem) remontów w budynku?

Wynajem mieszkania a zameldowanie

Wynająłem mieszkanie małżeństwu z małoletnimi dziećmi. Chcą oni, abym zameldował w lokalu dzieci, ponieważ jest to konieczne, żeby zostały przyjęte do szkoły. Jak mogę się w tej sytuacji zabezpieczyć, aby nie mieć problemu z usunięciem lokatorów, jeśli nie będą płacić czynszu?

Zniszczenie wynajmowanego mieszkania

Wynająłem pewnej osobie mieszkanie (służyło ono jako lokal biurowy). Bez mojej zgody najemca okleił drzwi, tak że nie da się ich przywrócić do stanu pierwotnego (usunięcie okleiny oznaczałoby trwałe zniszczenie stolarki), ponadto bardzo zużył podłogę (pęknięte kafle, przetarte wykładziny). Najemca nie chce przyznać, że zniszczył wynajmowane mieszkanie, nie chce słyszeć o zapłacie na naprawy, w dodatku stanowczo żąda zwrotu kaucji. Czy mogę zmusić najemcę do zakupu wybranych przeze mnie, nowych drzwi? A może mogę po prostu sam wyremontować lokal i wysłać mu rachunek? Czy muszę oddać kaucję? W załączniku przesyłam umowę, którą zawarliśmy, oraz protokół zdawczo-odbiorczy (którego oczywiście nie chcę podpisać, bo to oznaczałoby akceptację zniszczenia lokalu).

 

Najemca usunął meble z wynajmowanego mieszkania – co robić?

Wynajęłam umeblowane mieszkanie, wkrótce dowiedziałam się od sąsiadów, że najemca wyrzucił część moich mebli. Niestety nie sporządziłam odrębnej listy sprzętów. Mam jednak zdjęcia i świadków będących przy wynajmie. Zaraz potem najemca wymówił mieszkanie i wyprowadza się z końcem tego miesiąca. Na temat usuniętych mebli nie chce rozmawiać. Co powinnam zrobić? Czy powinnam zgłosić na policję kradzież tych utraconych mebli? Jeśli tak, to kiedy – przed wyprowadzką najemcy, czy po? Czy sama powinnam ocenić straty i zobowiązać najemcę do zwrotu kosztów?

wizytówka Szukamy prawników »