.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwolnienie nauczyciela z art. 20 KN

Jestem dyrektorem szkoły. Mam pytanie dotyczące zwolnienia nauczyciela z art. 20 KN. Z tego artykułu zwolniłam nauczycielkę dyplomowaną zatrudnioną na podstawie mianowania, która przez ostatnie 2 lata wyrażała zgodę na obniżenie wymiaru zatrudnienia. W maju br. okazało się, że nie będę mogła jej zatrudnić nawet na pół etatu, w związku z tym rozwiązałam z nią 31 sierpnia umowę o pracę z art. 20 KN. Nauczycielka spełnia wymagania, by odejść na emeryturę, natomiast ZUS utrzymuje, że postawa prawna jest zła, ponieważ z art. 20 KN może odejść tylko z pełnego etatu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwolnienie nauczyciela z art. 20 KN

Fot. Fotolia

Ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być – za zgodą nauczyciela – stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole.

 

Odpowiednio zatem ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela powinno mieć miejsce na dany rok szkolny. W każdym kolejnym roku może bowiem zaistnieć sytuacja, kiedy nauczycielowi będzie można zagwarantować pełny wymiar zatrudnienia lub ponownie obniżyć wymiar, ale np. o inną liczbę godzin. Obniżenie wymiaru zatrudnienia w kolejnych latach szkolnych związane będzie z organizacją nauczania.

 

Ograniczenie etatu nie powoduje zmiany podstawy zatrudnienia, a z uwagi na to że dotyczy tylko danego roku szkolnego, w kolejnym roku, gdy wiadomo będzie, że nie ma możliwości zapewnienia nauczycielowi choćby połowy etatu, można go zwolnić.

Wypowiedzenie na podstawie art. 20 KN

O tym, że należy wówczas zastosować art. 20 KN, wnioskować można na podstawie art. 22 ust. 3 KN, zgodnie z którym w przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, lub przeniesienia go w stan nieczynny, po uprzednim zastosowaniu ust. 2 – czyli ograniczenia etatu, podstawą ustalenia odprawy, o której mowa w art. 20 ust. 2, lub wynagrodzenia, o którym mowa w art. 20 ust. 6, jest wynagrodzenie zasadnicze ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2.

 

Przepis jasno wskazuje, że nauczycielowi, któremu wcześniej ograniczono etat, można wręczyć wypowiedzenie na podstawie art. 20 KN. Co więcej – należy mu także wypłacić odprawę z całego etatu.

 

Dlatego ZUS nie ma racji w tym przypadku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu