.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wysokość odprawy dla nauczyciela dyplomowanego

Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na czas nieokreślony. Pracuję w szkole ponad 20 lat. Jakiej wysokości przysługuje mi odprawa, jeżeli w poprzednim roku szkolnym obniżono mi pensum do 13/18 etatu, a na następny rok zapowiedziano mi brak możliwości zatrudnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wysokość odprawy dla nauczyciela dyplomowanego

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem z powodu zmiany planu nauczania uniemożliwiającej dalsze zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć a odprawa

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 22 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) w razie rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z powodu zmiany planu nauczania uniemożliwiającej dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (po uprzednim ograniczeniu zatrudnienia i proporcjonalnym zmniejszeniu wynagrodzenia) podstawą ustalenia odprawy jest wynagrodzenie zasadnicze określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 Karty Nauczyciela. Ustala się je odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem zmniejszenia zatrudnienia.

Wysokość odprawy dla nauczyciela zatrudnionego w zmniejszonym wymiarze czasu pracy

Z przepisu art. 22 ust. 2a Karty Nauczyciela wynika, że podstawą ustalenia 6-miesięcznej odprawy jest wynagrodzenie zasadnicze, które wynika ze stawki zaszeregowania nauczyciela odpowiednio do jego aktualnego stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji, z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem zmniejszenia zatrudnienia (a więc w kwocie odpowiadającej pełnemu wymiarowi etatu sprzed ograniczenia zatrudnienia).

 

Nauczyciel powinien więc otrzymać sześciokrotną pensję zasadniczą z pełnego etatu, mimo że pracuje minimum na 1/2 etatu.

 

Podsumowując – przepisy prawa przewidują przypadki, gdy nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania w zmniejszonym wymiarze pracy otrzyma odprawę w pełnej wysokości. Sytuacja taka możliwa jest wtedy, gdy rok przed rozwiązaniem stosunku pracy wobec nauczyciela zastosowano ograniczenie zatrudnienia w trybie art. 22 ust. 2 KN. W takim przypadku nauczyciel, mając w dniu rozwiązania stosunku pracy wynagrodzenie proporcjonalnie niższe, otrzyma odprawę w takiej wysokości, jakby był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu