Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek opieki społecznej o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.06.2018

Wczoraj dostałam z mężem pismo z sądu, że odbędzie się sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej nas obojgu, ponieważ opieka społeczna złożyła wniosek o ograniczenie nam władzy, bo przez ostatni czas często się kłóciliśmy. Czy w ogolę to są przesłanki do odebrania nam władzy rodzicielskiej? Co możemy zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wniosek opieki społecznej o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż każdy rodzic zobowiązany jest do szacunku i wspierania dziecka (art. 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. (art. 95 § 1). Istotne jest jednak, aby władza rodzicielska była wykonywana zgodnie z dobrem dziecka i interesem społecznym. Władza obejmuje jednak nie tylko element wychowawczy, ale także zarządczy, odnoszący się do majątku dziecka. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. (art. 96 § 1). Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (art. 101 § 1). Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

 

Mając na uwadze powyższe, zasadne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy ww. obowiązki i uprawnienia są przez Państwa wykonywane. Jeżeli dziecko chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły, a któreś z Państwa uczęszcza na zebrania rodziców, spotkania z opiekunami/nauczycielami, istotne jest uzyskanie z takiego podmiotu zaświadczenia o Państwa uczestnictwie w życiu szkoły/przedszkola, kontakcie z opiekunami dziecka. Jeżeli wykazują Państwo zainteresowanie dzieckiem, jeżeli dziecko osiąga dobre wyniki w przedszkolu/szkole, proszę przedłożyć do akt sprawy sądowej świadectwa szkole lub zaświadczenie z przedszkola. Jeżeli wyjeżdżacie z dzieckiem na wakacje i posiadacie wspólne zdjęcia, także proszę takowe dołączyć do sprawy.

 

Nadto zasadne byłoby wnioskowanie o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków osób, które często u Państwa przebywają, celem przesłuchania ich na okoliczność Państwa relacji z dzieckiem. Jeżeli nie macie sobie Państwo nic do zarzucenia, to istnieje możliwość wnioskowania o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność Państwa predyspozycji wychowawczych, wgląd w potrzeby dziecka, a także Państwa relacji z dzieckiem.

 

W mojej ocenie same kłótnie nie stanowią podstawo do ograniczenia Państwu władzy rodzicielskiej, aczkolwiek zachodzi pytanie, czy mamy do czynienia jedynie z kłótniami, czy też z awanturami, podczas których np. rzucacie Państwo jakimiś przedmiotami, wypowiadacie słowa powszechnie uważane za obelżywe. Jeżeli mamy do czynienia z drugą sytuacją, to sąd może ograniczyć władzę rodzicielską i poddać ją nadzorowi kuratora sądowego.

 

W chwili obecnej niezwykle istotne jest sporządzenie odpowiedzi na wniosek, w którym to piśmie wnioskować będziecie Państwo o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów wskazanych powyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - VI =

»Podobne materiały

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności za długi członków rodziny dłużnika

Czy moja najbliższa rodzina (matka, ojciec, córka) odpowiadają za moje zobowiązania kredytowe oraz za roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Czy banki oraz komornik mogą zająć ich konta bankowe oraz majątek (nieruchomości, samochody etc.)?

 

Przyjazd do Polski z dzieckiem obcokrajowca bez jego zgody

Dziecko (obecnie ma 2 lata) urodziło się w Polsce, ma tylko obywatelstwo polskie, nosi moje nazwisko i ma stałe zameldowanie w Polsce. Dziecko zostało jednak uznane przez ojca Portugalczyka (nie jesteśmy małżeństwem). Zamieszkaliśmy w Portugalii (ok. 15 miesięcy temu), ale nie układa się między nami

 

Paszport dziecka zagarnięty przez męża

Obecnie mieszkam za granicą. Rozstałam się z mężem i złożyłam pozew o rozwód. Mamy sześcioletnie dziecko, jednak mąż zabrał jego paszport i nie chce mi go oddać, a ja muszę wyjechać na kilka dni do Polski, by załatwić formalności. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Dodam, że chcę tu zostać na stałe

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »