Wniosek opieki społecznej o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Wczoraj dostałam z mężem pismo z sądu, że odbędzie się sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej nas obojgu, ponieważ opieka społeczna złożyła wniosek o ograniczenie nam władzy, bo przez ostatni czas często się kłóciliśmy. Czy w ogolę to są przesłanki do odebrania nam władzy rodzicielskiej? Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Wniosek opieki społecznej o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Fot. Fotolia

Opieka społeczna złożyła wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej - jak się bronić w sądzie?

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż każdy rodzic zobowiązany jest do szacunku i wspierania dziecka (art. 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. (art. 95 § 1). Istotne jest jednak, aby władza rodzicielska była wykonywana zgodnie z dobrem dziecka i interesem społecznym. Władza obejmuje jednak nie tylko element wychowawczy, ale także zarządczy, odnoszący się do majątku dziecka. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. (art. 96 § 1). Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (art. 101 § 1). Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Mając na uwadze powyższe, zasadne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy ww. obowiązki i uprawnienia są przez Państwa wykonywane. Jeżeli dziecko chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły, a któreś z Państwa uczęszcza na zebrania rodziców, spotkania z opiekunami/nauczycielami, istotne jest uzyskanie z takiego podmiotu zaświadczenia o Państwa uczestnictwie w życiu szkoły/przedszkola, kontakcie z opiekunami dziecka. Jeżeli wykazują Państwo zainteresowanie dzieckiem, jeżeli dziecko osiąga dobre wyniki w przedszkolu/szkole, proszę przedłożyć do akt sprawy sądowej świadectwa szkole lub zaświadczenie z przedszkola. Jeżeli wyjeżdżacie z dzieckiem na wakacje i posiadacie wspólne zdjęcia, także proszę takowe dołączyć do sprawy.

Dowody na sprawie o odebranie praw rodzicielskich

Nadto zasadne byłoby wnioskowanie o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków osób, które często u Państwa przebywają, celem przesłuchania ich na okoliczność Państwa relacji z dzieckiem. Jeżeli nie macie sobie Państwo nic do zarzucenia, to istnieje możliwość wnioskowania o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność Państwa predyspozycji wychowawczych, wgląd w potrzeby dziecka, a także Państwa relacji z dzieckiem.

W mojej ocenie same kłótnie nie stanowią podstawo do ograniczenia Państwu władzy rodzicielskiej, aczkolwiek zachodzi pytanie, czy mamy do czynienia jedynie z kłótniami, czy też z awanturami, podczas których np. rzucacie Państwo jakimiś przedmiotami, wypowiadacie słowa powszechnie uważane za obelżywe. Jeżeli mamy do czynienia z drugą sytuacją, to sąd może ograniczyć władzę rodzicielską i poddać ją nadzorowi kuratora sądowego.

W chwili obecnej niezwykle istotne jest sporządzenie odpowiedzi na wniosek, w którym to piśmie wnioskować będziecie Państwo o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów wskazanych powyżej.