.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dziecko z mężatką, jak zostać formalnie ojcem?

• Data: 31-03-2025 • Autor: Marta Słomka

Poznałem kobietę, zakochaliśmy się i zdecydowaliśmy się na dziecko. Ona jest jeszcze zamężna, a nasze dziecko jest w drodze. Co muszę zrobić, aby formalnie być jego ojcem? Czy będę wpisany jako ojciec dziecka do aktu urodzenia? Jakie będę miał prawa wobec dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziecko z mężatką, jak zostać formalnie ojcem?

Domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa

Przy sporządzaniu aktu urodzenia na podstawie art. 14 Prawa o aktach stanu cywilnego (dalej „p.a.s.c.”), jeśli matka dziecka nie poda Pana danych, to zastosowanie znajdzie art. 62 § 1 ustawy z 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.), który stanowi, że jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.

 

Domniemanie prawne z art. 62 § 1 K.r.o. istnieje niezależnie od aktu urodzenia dziecka i wywiera skutki prawne przez sam fakt urodzenia się dziecka w okresie wskazanym w tym przepisie. Ujawnienie, czy też nieujawnienie w akcie stanu cywilnego jego pochodzenia od męża matki pozostaje bez wpływu na to, czy dziecku takie domniemanie służy, tj. domniemanie pochodzenia od męża matki. Akty stanu cywilnego stanowią bowiem jedynie rejestrację zdarzeń w sposób przewidziany w ustawie, ale nie tworzą nowego stanu prawnego czy też stanu odmiennego od tego, który by nie istniał poza tym w myśl właściwych przepisów prawa. Wprawdzie akty stanu cywilnego stanowią wyłączny dowód zdarzeń w nich stwierdzonych, jednak błędny byłby pogląd, że przepis art. 4 p.a.s.c. nakazuje przyjąć, że mąż matki staje się ojcem urodzonego przez nią dziecka dopiero z chwilą ujawnienia go jako ojca w akcie urodzenia dziecka. Pogląd taki nie tylko byłby sprzeczny z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ale także, co wyżej zaznaczono, przeczyłby deklaratoryjnemu charakterowi aktu urodzenia. Wobec powyższego istnienie czy nieistnienie aktu urodzenia pozostaje bez wpływu na byt prawny domniemania z art. 62 § 1 K.r.o. Konsekwencją stanowiska, zgodnie z którym domniemanie z art. 62 § 1 K.r.o. istnieje niezależnie od aktu urodzenia dziecka, jest to, że również instytucja obalenia tego domniemania żyje „życiem samodzielnym”, tj. niezwiązanym z istnieniem aktu stanu cywilnego . Stąd należy uznać, że sporządzenie aktu urodzenia ze wskazaniem jako ojca dziecka innego mężczyzny niż mąż matki nie prowadzi do obalenia domniemania z art. 62 § 1 K.r.o., nie czyni zatem bezprzedmiotowym powództwa męża matki dziecka o zaprzeczenie ojcostwa.

 

Domniemanie z art. 62 § 1 K.r.o. może zostać obalone wyłącznie na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Wszczyna się je poprzez złożenie do sądu stosownego pozwu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Proces o zaprzeczenie ojcostwa

Celem procesu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest ustalenie ojcostwa biologicznego męża matki, lecz obalenie ustawowego domniemania, że dziecko od niego pochodzi, jeżeli urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia (por. art. 62 K.r.o.). Do przyjęcia ojcostwa w znaczeniu prawnym na podstawie art. 62 K.r.o. nie jest wymagane, aby mężczyzna był biologicznym ojcem dziecka.

 

Jak wyżej zaznaczono, nie czyni bezprzedmiotowym powództwa męża matki o zaprzeczenie jego ojcostwa okoliczność, że w akcie urodzenia dziecka figuruje nazwisko innego mężczyzny niż mąż matki. Sporządzenie takiego aktu stanu cywilnego nie prowadzi bowiem do obalenia domniemania z art. 62 § 1 K.r.o. Analogicznie nie stoi na przeszkodzie wytoczeniu powództwa o zaprzeczenie ojcostwa wadliwe sporządzenie aktu urodzenia dziecka, tj. wbrew domniemaniu z art. 62 § 1 K.r.o., a zatem jako niepochodzącego z małżeństwa, ponieważ nie obala tego domniemania i tym samym nie pozbawia męża matki, który nie został ujawniony w akcie urodzenia jako ojciec dziecka, interesu prawnego w wytoczeniu powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ustanie władzy rodzicielskiej wraz z wyrokiem zaprzeczającym ojcostwo

Wyrok zaprzeczający ojcostwo skutkuje ustaniem stosunku prawnego rodzicielstwa między domniemanym ojcem a dzieckiem. Oznacza to w szczególności, że ustaje władza rodzicielska męża matki w stosunku do dziecka jego żony. Ustanie władzy rodzicielskiej, co wyżej zaznaczono, następuje ze skutkiem ex nunc, czyli z chwilą uprawomocnienia się wyroku zaprzeczającego ojcostwo. Do chwili uprawomocnienia się wyroku zaprzeczającego ojcostwo męża matki ciążą na nim wszelkie obowiązki wynikające z władzy rodzicielskiej (zatem w szczególności obowiązek wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz wychowania dziecka – zob. art. 95 § 1 K.r.o.) oraz obowiązki związane z ponoszeniem kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Przysługuje mu również prawo reprezentacji dziecka. Mając na uwadze samo domniemanie z art. 62 K.r.o., ale i zasady bezpieczeństwa obrotu, przyjmuje się, że te czynności prawne, których dokonał w imieniu dziecka jego domniemany ojciec, pozostają ważne również po prawomocnym zaprzeczeniu ojcostwa.

 

Jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa, albo na mocy orzeczenia sądu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wnioski

Na gruncie prawa polskiego istnieje domniemanie, że jeżeli żona w trakcie trwania małżeństwa dopuści się zdrady, której skutkiem będzie zajście w ciążę, to mimo tego, iż ojcem biologicznym dziecka będzie inny mężczyzna, to na podstawie domniemania prawnego za ojca będzie uważany zdradzony mąż. Powyższe domniemanie może być obalone jedynie na drodze sądowej w ramach tzw. powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Co ważne, jeżeli po urodzeniu dziecka, jego matka ani jej mąż nie będą chcieli zaprzeczyć ojcostwu, to biologicznemu ojcu pozostaje jedynie wystąpienie z wnioskiem do prokuratora, który może wytoczyć powództwo w razie uznania, iż wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Podkreślić należy, że dopóki nie dojdzie do zaprzeczenia ojcostwa męża matki, nie jest możliwym uznanie dziecka przez jego ojca biologicznego.

Przykłady

Krzysztof i Marta

Krzysztof i Marta poznali się w pracy i zakochali się w sobie. Marta była w trakcie rozwodu, ale formalnie nadal pozostawała w związku małżeńskim. Kiedy okazało się, że jest w ciąży, Krzysztof chciał uznać dziecko za swoje. Niestety, zgodnie z prawem, ojcem dziecka automatycznie uznano męża Marty. Aby Krzysztof mógł formalnie zostać ojcem, konieczne było przeprowadzenie procesu o zaprzeczenie ojcostwa.

 

Adam i Karolina

Adam od początku wiedział, że Karolina, z którą jest w związku, wciąż nie sfinalizowała rozwodu. Gdy urodziło się ich dziecko, w jego akcie urodzenia wpisano dane męża Karoliny. Chociaż biologicznym ojcem był Adam, nie mógł on ani uznać dziecka, ani sprawować nad nim prawnej opieki. Dopiero po długim procesie sądowym, w którym mąż Karoliny zaprzeczył swojemu ojcostwu, Adam mógł formalnie uznać dziecko.

 

Tomasz i Ewa

Tomasz był przekonany, że skoro jest biologicznym ojcem dziecka, automatycznie zostanie wpisany do aktu urodzenia. Jednak prawo było inne – ponieważ Ewa była wciąż mężatką, za ojca uznano jej męża. Mimo że Ewa i jej mąż nie mieli żadnych wątpliwości co do faktycznego ojcostwa Tomasza, procedura sądowa trwała kilka miesięcy, zanim Tomasz mógł oficjalnie przejąć prawa rodzicielskie.

Podsumowanie

W świetle polskiego prawa ojcem dziecka urodzonego w trakcie trwania małżeństwa automatycznie uznawany jest mąż matki, nawet jeśli biologicznym ojcem jest inny mężczyzna. Aby zmienić ten stan prawny, konieczne jest przeprowadzenie procesu o zaprzeczenie ojcostwa. Dopiero po prawomocnym wyroku biologiczny ojciec może formalnie uznać dziecko i uzyskać pełne prawa rodzicielskie.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach dotyczących ojcostwa, zaprzeczenia lub uznania dziecka, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism procesowych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego - Dz.U. 2014 poz. 1741
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu