Wymiana zamków w drzwiach przez męża

Jestem w separacji z mężem. Oboje mieszkamy za granicą, ale w Polsce mamy wspólne mieszkanie. Mąż niedawno był w kraju i wymienił zamki w drzwiach mieszkania. Czy miał takie prawo? Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę bez rozwodu wystąpić o podział majątku?

Wymiana zamków w drzwiach przez męża

Uniemożliwienie małżonkowi korzystania ze wspólnego mieszkania

Odpowiadając na Pani pytanie, w pierwszej kolejności należy przytoczyć treść art. 341 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka”.

Mając na uwadze wskazaną przez Panią wciąż istniejącą między Państwem wspólność majątkową małżeńską, w tym przynależność przedmiotowego mieszkania do Państwa majątku wspólnego małżeńskiego, stwierdzić należy, że w opisanej sytuacji Pani mąż zobowiązany jest przede wszystkim wydać Pani komplet zapasowych kluczy do Państwa wspólnego mieszkania.

Pozbawienie żony dostępu do wspólnego mieszkania

Zauważyć bowiem należy, że Pani mąż nie jest w opisanym stanie faktycznym uprawniony do samowolnego pozbawiania Pani dostępu do wspólnego mieszkania i działanie takie jest bezprawne.

Jeżeli jednakże Pani mąż odmówi wydania kluczy do mieszkania, powinna Pani sprawę zgłosić właściwej dla miejsca położenia mieszkania jednostce policji lub np. dzielnicowemu, jak także uprawniona jest Pani do skorzystania z usług ślusarza, który mieszkanie może otworzyć. Warto do tych czynności poprosić o asystę funkcjonariuszy policji, w szczególności zaś, gdy zachowanie Pani męża sugeruje, iż może on próbować siłą uniemożliwić Pani dostęp do mieszkania.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej w czasie separacji

Niestety, powyższe działania mogą okazać się jedynie rozwiązaniem czasowym, gdyż nie można wykluczyć, iż Pani mąż będzie dokonywał dalszych wymian zamków. W takiej sytuacji, poza każdorazowym zgłaszaniem tych zdarzeń policji, powinna Pani poważnie przeanalizować kwestię sądowego dokonania rozdzielności majątkowej z mężem, a następnie dokonania działu majątku wspólnego. Dopiero bowiem w takiej sytuacji będzie Pani uprawniona do dysponowania przypadającym na Pani rzecz majątkiem, w tym np. dokonania sprzedaży swojego udziału w mieszkaniu, zatrzymania mieszkania dla siebie ze spłatą udziału we własności mieszkania na rzecz męża lub, w przypadku pozostawienia tego mieszkania przy Pani mężu, będzie Pani mogła domagać się od męża spłaty Pani udziału w mieszkaniu.

Dodam jeszcze, że zgodnie z art. 52 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej”.

Przez ważne powody, dające podstawę do ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, zwykło się rozumieć – ogólnie mówiąc – wytworzenie się takiej sytuacji, która w konkretnych okolicznościach faktycznych powoduje, że dalsze trwanie wspólności majątkowej między małżonkami pociąga za sobą naruszenie lub poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków i z reguły także dobra rodziny (por. J. St. Piątowski: Stosunki majątkowe…, s. 140; J. Winiarz, Małżeńskie stosunki majątkowe, s. 84; L. Stecki, Ustanie ustawowej wspólności…, s. 12; J. Ignatowicz, Prawo rodzinne, s. 115).

Jeżeli w Pani sytuacji zostały spełnione powyższe przesłanki, może Pani wystąpić o rozdzielność majątkową i następnie podział majątku dorobkowego.