Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 07.07.2018

Czy osoba częściowo ubezwłasnowolniona możne dać darowiznę swojemu dziecku i w jakiej kwocie? Nadmieniam, że w obecnej chwili nie ma już opiekuna prawnego i nie został wyznaczony jeszcze przez sąd kurator.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 18.ustawy Kodeks cywilny:  

 

„§ 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

§ 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

§ 3. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu”.

 

Ważność podejmowanych przez nią czynności zależy od potwierdzenia umowy przez przedstawiciela ustawowego lub kuratora.

 

Darowizna do swojej ważności będzie wymagała zgody kuratora W okresie do potwierdzenia umowy, czyli w okresie tzw. bezskuteczności zawieszonej, istnieje stan niepewności co do jej dalszych losów. Jest to przy tym stan korzystny dla osoby, która, zawierając umowę, miała ograniczoną zdolność prawną. Może ona bowiem – działając przez przedstawiciela ustawowego, a po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych także osobiście – odmówić potwierdzenia umowy. Natomiast kontrahent takiej osoby nie może w tym samym okresie „zawieszenia ważności” skutecznie od niej odstąpić, z powołaniem się na brak zgody przedstawiciela ustawowego osoby, która zawarła z nim umowę.

 

Jeśli dana osoba ubezwłasnowolniona dokona darowizny – będzie ona nieważna do czasu potwierdzenia przez kuratora takiej czynności. W najgorszym wypadku taka czynność może być uznana za nieważną, a obdarowany może być zmuszony do zwrotu na podstawie bezpodstawnego wzbogacenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 6 =

»Podobne materiały

Osoba samotna w śpiączce – co robić?

Moja ciotka (siostra mojej mamy), osoba samotna, od kilku dni leży w szpitalu w śpiączce, w bardzo ciężkim stanie. Opiekowałem się nią od dłuższego czasu, reszta rodziny (łącznie z moją mamą) uważa więc, że to wyłącznie ja jestem za nią odpowiedzialny. Tymczasem ja boję się, co się stanie, kied

 

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Mój ojciec jest alkoholikiem. Niedawno wyprowadził się z domu i zamieszkał z konkubiną, z którą urządzają libacje alkoholowe. Chciałabym mu pomóc, ale jest to bardzo trudne. Czy można skierować ojca na przymusowe leczenie? Czy można go ubezwłasnowolnić, choćby ze względu na to, że wykazuje on z

 

Umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki

Moja ciotka od wielu lat leczy się psychiatrycznie. Zajmuje się nią wuj (jest jej opiekunem prawnym), niestety z uwagi na pracę nie może zapewnić jej całodobowej opieki, której ciotka z pewnością wymaga (ma urojenia, odmawia przyjmowania posiłków i leków, w dodatku jest agresywna). Chciałbym, żeby c

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »