.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna od osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

Czy osoba częściowo ubezwłasnowolniona możne dać darowiznę swojemu dziecku i w jakiej kwocie? Nadmieniam, że w obecnej chwili nie ma już opiekuna prawnego i nie został wyznaczony jeszcze przez sąd kurator.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ważność umowy darowizny

Zgodnie z art. 18.ustawy Kodeks cywilny:  

 

„§ 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

§ 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

§ 3. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu”.

 

Ważność podejmowanych przez nią czynności zależy od potwierdzenia umowy przez przedstawiciela ustawowego lub kuratora.

 

Darowizna do swojej ważności będzie wymagała zgody kuratora W okresie do potwierdzenia umowy, czyli w okresie tzw. bezskuteczności zawieszonej, istnieje stan niepewności co do jej dalszych losów. Jest to przy tym stan korzystny dla osoby, która, zawierając umowę, miała ograniczoną zdolność prawną. Może ona bowiem – działając przez przedstawiciela ustawowego, a po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych także osobiście – odmówić potwierdzenia umowy. Natomiast kontrahent takiej osoby nie może w tym samym okresie „zawieszenia ważności” skutecznie od niej odstąpić, z powołaniem się na brak zgody przedstawiciela ustawowego osoby, która zawarła z nim umowę.

 

Jeśli dana osoba ubezwłasnowolniona dokona darowizny – będzie ona nieważna do czasu potwierdzenia przez kuratora takiej czynności. W najgorszym wypadku taka czynność może być uznana za nieważną, a obdarowany może być zmuszony do zwrotu na podstawie bezpodstawnego wzbogacenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu