.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej

Jestem opiekunem prawnym osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej (syn – 27 lat) od roku 2010. Wniosek o wynagrodzenie złożyłem dopiero w 2015 r., bo wcześniej o tym nie wiedziałem. Sąd przyznał mi wynagrodzenie w kwocie 400 zł miesięcznie od dnia złożenia wniosku. Czy mam prawo ubiegać się o to wynagrodzenie od początku sprawowania opieki, to jest od 2010 r.? Złożyłem o to wniosek do sądu, a ten prosi mnie o 2 dodatkowe odpisy wniosku i wskazanie kandydata na kuratora dla syna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej

Wynagrodzenie okresowe lub jednorazowe dla opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

W mojej ocenie wydane uprzednio orzeczenie w sprawie spowodowało, iż wynagrodzenie, o którym mowa w art. 162 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zostało zakwalifikowane jako wynagrodzenie okresowe, bowiem, jak Pan wskazuje, przyznano Panu 400 zł miesięcznie od dnia złożenia wniosku (zgodnie z żądaniem).  

 

Powyższe jednak wcale nie musi przesądzać o tym, że wynagrodzenie za okres od 2010 r. do 2015 r. także będzie miało charakter okresowy. Zgodnie z przepisem sąd opiekuńczy przyzna opiekunowi za sprawowanie opieki na jego żądanie stosowne wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej. Ocena charakteru wynagrodzenia zależna jest zatem od S=sądu.

Przedawnienie roszczenia o wynagrodzenie opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile z uwagi na brak szczególnego przepisu w przedmiocie przedawnienia roszczenia o wynagrodzenie opiekuna zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 118 „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata”.

 

W mojej ocenie kurator dla całkowicie ubezwłasnowolnionego może podnosić zarzut przedawnienia, co w przypadku, gdyby sąd uznał roszczenia za okresowe, mogłoby się skończyć oddaleniem powództwa. Zgodnie z przepisami świadczenia okresowe przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, kiedy stały się wymagalne. Z tego też powodu co najwyżej można byłoby dochodzić wynagrodzenia za okres od 2014 r. do dnia wniesienia ostatniego wniosku o wynagrodzenie w 2015 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu