.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przeszkody techniczne przy podziale nieruchomości i przydziale garażu

• Data: 30-08-2024 • Autor: Marta Słomka

W budynku jednorodzinnym (wybudowany przed rokiem) mają zostać wydzielone 2 samodzielne lokale mieszkalne. Podział ma nastąpić w sposób poziomy. Lokale spełniają warunki samodzielności w świetle przepisów z jednym wyjątkiem, dotyczącym pomieszczenia przynależnego, tj. garażu. Budynek jest podpiwniczony (piwnica i garaż), na parterze nad piwnicą i garażem usytuowany jest lokal nr 1, a na piętrze zlokalizowany jest lokal nr 2. Z lokalu nr 1 wewnątrz jest zejście do piwnicy, tam znajdują się instalacje (CO, woda) w klatce schodowej na parterze skrzynka elektryczna. Loka nr 2 posiada wszystkie instalacje niezależne tylko zasilające lokal mieszkalny nr 2.
Z piwnicy jest przejście do garażu. Plan jest, by garaż został przydzielony jako pomieszczenie przynależne do lokalu nr 2 znajdującego się na piętrze. Wystarczy zamurować przejście z piwnicy i pozostaje wtedy niezależne wrota do garażu z zewnątrz. Jednak okazało się, że w garażu na stropie (cała szerokość stropu) biegną 2 cienkie rury centralnego ogrzewania do lokalu nr 1 znajdującego się bezpośrednio nad garażem. Dodatkowo stara skrzynka elektryczna jest w ścianie, która w dawnych czasach była połączona z lokalem nr 1 i pewnie zasilała garaż. To można przerobić.
Pomieszczenie przynależne (przedmiotowy garaż) nie musi mieć cech samodzielności, ale czy można jednak z tymi rurami CO na stropie przydzielić jako pomieszczenie przynależne do lokalu nr 2? W garażu również znajduje się pion kanalizacyjny. Czy jest to możliwe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przeszkody techniczne przy podziale nieruchomości i przydziale garażu

Pomieszczenia przynależne

Definicję pomieszczeń przynależnych zawiera art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali – dalej: u.w.l. Zgodnie z tym przepisem w skład lokalu mogą wchodzić, oprócz pomieszczeń głównych także pomieszczenia dodatkowe, które są częściami składowymi lokalu, a które nie muszą przylegać bezpośrednio do lokalu (do pomieszczeń głównych), a nawet mogą być położone poza budynkiem, w którym znajduje się dany lokal (jego pomieszczenia główne). Muszą jednak być położone w granicach tej samej nieruchomości gruntowej.

 

Jako części składowe lokalu stanowią one część składową nieruchomości, lokal bowiem stanowiący odrębną własność jest jednocześnie odrębną nieruchomością (por. art. 2 ust. 1 u.w.l.). Będą więc własnością tej samej osoby, do której należy lokal, gdyż część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych (art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego). Są też częścią składową nieruchomości w rozumieniu art. 47 § 2.

 

Do pomieszczeń przynależnych, zgodnie z art. 2 ust. 4 u.w.l., zalicza się w szczególności piwnicę, strych, komórkę i garaż, co oznacza, że pojęcie to jest szersze, a pomieszczeniami przynależnymi mogą być także pomieszczenia o innych funkcjach stanowiące wraz z całym lokalem własność tej samej osoby. Np. mogą to być pomieszczenia mieszczące różne urządzenia niezbędne do prawidłowego i zgodnego z funkcją korzystania z lokalu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Status garażu w domu

Należy przy tym zwrócić uwagę, że garaż wymieniany wśród pomieszczeń, które mogą być pomieszczeniami przynależnymi do lokalu, może być także zarówno odrębnym, samodzielnym lokalem użytkowym, jak i częścią nieruchomości wspólnej stanowiącej współwłasność wszystkich właścicieli lokali w danej nieruchomości. Zależy to z jednej strony od tego, czy garaż spełnia wymóg samodzielności (tylko wtedy może on stać się lokalem użytkowym stanowiącym odrębną własność), a z drugiej od tego, czy został on sprzedany wraz z lokalem jako pomieszczenie do niego przynależne (w ten sposób można w zasadzie zbyć jako pomieszczenie przynależne zarówno garaż spełniający, jak i niespełniający wymogu samodzielności, ale nie można zbyć garażu, który w ogóle nie jest pomieszczeniem, tj. nie został wydzielony żadnymi ścianami i trudno określić jego granicę oraz powierzchnię), albo został wydzielony prowizorycznie.

 

„W skład nieruchomości wspólnej mogą wchodzić elementy o zróżnicowanym stopniu związania z wyodrębnionymi lokalami. W pierwszym rzędzie należą do niej te części budynku i gruntu pod budynkiem, które są niezbędne do korzystania przez wszystkich właścicieli lokali, takie jak wspólna klatka schodowa, ściany zewnętrzne lub dach. Tworzą one części nieruchomości, określanej w piśmiennictwie mianem współwłasności koniecznej lub przymusowej. Do nieruchomości wspólnej mogą (ale nie muszą) należeć także te elementy, których związek funkcjonalny ze wszystkimi lokalami nie ma tak ścisłego charakteru jak np. piwnice lub strychy. Pomieszczenia tego typu, o ile nie staną się częścią składową lokalu mieszkalnego lub użytkowego po myśli art. 2 ust. 4 u.w.l., jako przedmiot nieruchomości wspólnej, stanowić będą współwłasność właścicieli lokali, podobnie jak klatki schodowe, mury zewnętrzne, fundamenty itp.” – wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 7.02.2020 r., sygn. akt IX Ca 1013/19.

 

W przypadku instalacji kanalizacji część wspólną stanowi pion kanalizacyjny. Generalna zasada jest taka, że częściami wspólnymi są te elementy nieruchomości i urządzenia, które służą co najmniej dwóm właścicielom lokali.

 

Stąd nie ma przeciwwskazań, żeby lokal ten uznać za przynależny – rekomenduję jednak określenie umową sposobu korzystania z instalacji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Adaptacja garażu z instalacjami CO

Właściciele domu jednorodzinnego zdecydowali się na podział budynku na dwa samodzielne lokale. Na piętrze miało powstać mieszkanie dla ich syna, a garaż został przeznaczony jako pomieszczenie przynależne do tego lokalu. Problemem okazały się rury centralnego ogrzewania przechodzące przez garaż do mieszkania na parterze. Rozwiązaniem było obudowanie rur i zabezpieczenie ich przed ewentualnymi uszkodzeniami, a także podpisanie umowy między właścicielami obu mieszkań, regulującej kwestie dostępu i ewentualnych napraw instalacji CO. Dzięki temu garaż mógł zostać przydzielony jako przynależność do mieszkania na piętrze, a jednocześnie zapewniono bezpieczne i zgodne z przepisami działanie systemu grzewczego.

 

Problemy z pionem kanalizacyjnym

W innym przypadku podział budynku na dwa mieszkania wymagał uwzględnienia obecności pionu kanalizacyjnego w garażu. Początkowo właściciele planowali przydzielić garaż do mieszkania na piętrze, jednak obawiali się, że dostęp do pionu przez mieszkańców dolnego lokalu może być utrudniony. Rozwiązaniem okazało się zainstalowanie dodatkowego wejścia do garażu od strony zewnętrznej, co umożliwiło dostęp do pionu bez zakłócania prywatności mieszkańców piętra. Dodatkowo zawarto umowę regulującą prawa dostępu do tego elementu instalacji, co pozwoliło na zgodne i harmonijne współżycie obu rodzin w jednym budynku.

 

Modernizacja instalacji elektrycznej

Właściciele domu z lat 90. postanowili przekształcić budynek w dwa niezależne mieszkania. Garaż miał stać się przynależnością do lokalu na piętrze. Stara skrzynka elektryczna, zlokalizowana w garażu, była jednak częścią instalacji dla mieszkania na parterze. Właściciele zdecydowali się na modernizację instalacji elektrycznej, co wymagało przeniesienia skrzynki do innego pomieszczenia oraz zainstalowania nowych liczników dla każdego z lokali. Dzięki temu mieszkania stały się całkowicie niezależne, a garaż mógł bez przeszkód pełnić funkcję przynależną do lokalu na piętrze, zachowując bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Podsumowanie

Podział domu jednorodzinnego na dwa samodzielne lokale mieszkalne wymaga przemyślanego podejścia do kwestii prawnych i technicznych, zwłaszcza w kontekście przynależności takich pomieszczeń jak garaż. Kluczowe jest uwzględnienie istniejących instalacji, jak centralne ogrzewanie czy kanalizacja, oraz ich ewentualna modernizacja, aby zapewnić zgodność z przepisami i komfort użytkowania obu lokali. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom i umowom między właścicielami, możliwe jest harmonijne współdzielenie przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu niezależności mieszkań.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących podziału nieruchomości i zagadnień związanych z własnością lokali, zapewniając kompleksowe wsparcie w rozwiązywaniu problemów prawnych i technicznych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i skuteczne rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388
3. Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 7.02.2020 r., sygn. akt IX Ca 1013/19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu