Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak obniżyć VAT z 23% na 8% przy usłudze szkoleniowej?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.03.2017

Jak mogę obniżyć stawkę VAT z 23% na 8% przy usłudze szkoleniowej? Do tej pory z niewiedzy wystawiałem fakturę VAT za szkolenie ze stawką VAT 23%. Tymczasem przy sprzedaży produktów z 8% uważam, że szkolenie do nich powinno mieć też stawkę 8%. Proszę również o informację, w jakich przypadkach można zwolnić usługę szkoleniową z podatku VAT.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak obniżyć VAT z 23% na 8% przy usłudze szkoleniowej?

Fot. Fotolia

Nie wiem, czy spotkał się Pan kiedyś z takim określeniem jak „świadczenie kompleksowe”. Klasyfikacja kilku świadczeń jako jednego kompleksowego (np. sprzedaż towaru plus usługa) lub eliminacja kompleksowości może być i jest narzędziem optymalizacji podatkowej, uzależnione jest to od nierozerwalności sensowności zakupu tychże świadczeń (towarów czy usług) oraz możliwości klasyfikacji do korzystniejszej podatkowo stawki VAT. Od lat w tym zakresie istnieje duże zamieszkanie. Jak słusznie zauważa się w doktrynie:

 

„Spory dotyczące świadczeń kompleksowych prowadzone są »od zawsze«. Problem sprowadza się de facto do rozstrzygnięcia, czy jakaś grupa świadczeń (dostaw i usług) stanowi całość wystarczająco ze sobą scaloną i jednolitą, aby podlegała opodatkowaniu jako jedna czynność, czy też należy każdy z elementów odrębnie obciążać VAT. Zaznaczyć trzeba, że w każdym przypadku o tym, jaki jest charakter świadczeń i z czego składa się cena (podstawa opodatkowania), ostatecznie decyduje treść umowy łączącej strony (również ustnej) oraz charakter i specyfika samego świadczenia. Badając świadczenia w kontekście ich kompleksowości, w pierwszej kolejności wyznacza się podstawę opodatkowania. Biorąc pod uwagę, że podstawa opodatkowania (kwota należna) obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej, nie można dokonywać sztucznego podziału usług na ich elementy kalkulacyjne” (R. Kowalski, Świadczenia kompleksowe i wyłączenie kompleksowości jako narzędzie optymalizacji podatkowej).

 

Przechodząc do Pana pytania, w mojej ocenie nie ma możliwości objęcia stawką 8% samego szkolenia. Można rozważać, czy należy stosować stawkę 23%, czy też spełnione są warunki dla zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z którym zwalnia sią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26:

 

  • prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  • świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  • finansowane w całości ze środków publicznych

    – oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

 

Co do zasady jednak szkolenie podlega pod stawkę podstawową, tj. 23%, a dokładniej jeśli nie ma charakteru kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, podlega opodatkowaniu VAT stawką podstawową.

 

Pana przypadek typowy jest dla branży medycznej czy pożarniczej, gdzie np. dokonuje się dostawy sprzętu medycznego czy sprzętu przeciwpożarowego opodatkowanego stawką 8% i szkoli się nabywcę, jak ma z tego sprzętu korzystać. Tu pojawia się ów problem kompleksowości, bowiem jeśli nabywam towar wraz ze szkoleniem i nie kupiłbym usługi szkolenia, gdybym nie kupował towaru, to te świadczenia są dla mnie nierozerwalnie związane, jeśli towar jest tu świadczeniem podstawowym, to według przeważających opinii stawka 8% obejmuje całość świadczenia, tj. tak towar, jak i usługę. Jeśli jednak nabywam samą usługę lub przede wszystkim usługę szkolenia (a towaru tylko tyle, ile trzeba do przeprowadzenia szkolenia), to szkolenie musi zostać opodatkowane podstawową stawką, gdy nie są wypełnione przesłanki do zwolnienia. Podobnie gdy nabywca nabywa partię towaru i szkolenie, a szkolenie ma dla niego odrębny sens, wtedy szkolenie objęte jest stawką podstawową, a towar stawką obniżoną. Jest to temat dość kontrowersyjny, bowiem opiera się klasyfikacja podatkowa na tym, co strony w kontrakcie między sobą ustaliły, i na tym, jak wypełnia to prawnopodatkowy stan faktyczny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus 9 =

»Podobne materiały

Co mnie czeka po urlopie wychowawczym?

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Od prawie trzech lat przebywam na urlopie wychowawczym. W tym czasie firma, w której pracuję została sprzedana. Podejrzewam, że nie mam możliwości powrotu do pracy. Jakie przysługują mi prawa, gdybym dostała wypowiedzenie? Czy przysługuje mi odprawa lub ekwiwa

 

Biologiczny ojciec a alimenty

Cztery lata temu moja konkubina urodziła dziecko. Była wówczas w związku małżeńskim z innym mężczyzną, ale to ja jestem biologicznym ojcem dziecka. Przez cztery lata dziecko mieszkało z matką i jej mężem. Niedawno para wzięła rozwód. Teraz matka dziecka chce mnie pozwać o zaległe alimenty.

 

Sprzedaż udziału w nieruchomości

Wraz z siostrą jesteśmy współwłaścicielami działki, którą przepisał nam ojciec. Każde z nas otrzymało połowę ziemi, ale nie odbył się fizyczny podział terenu. Niedawno miało dojść do tego podziału, ale wtedy okazało się, że siostra sprzedała swój udział w nieruchomości swojemu mężowi. Czy prawnie je

 

Przymusowe leczenie odwykowe

Moja 28-letnia córka od wielu lat nadużywa alkoholu. Podejmowała próby leczenia. Terapie nie pomagały, ponieważ córka uciekała z zakładów. Była na kilku spotkaniach AA, ale tam też nie chce chodzić. Problemem są również samookaleczenia, próby samobójcze. Córka nie chce rozmawiać z psychologiem. Codz

 

Akt urodzenia dziecka urodzonego na Ukrainie

Chcę się rozwieść z Ukrainką, lecz żona nie chce dać mi rozwodu. Mamy kilkuletniego syna. Pozew o rozwód był już złożony, ale sąd domagał się uzupełnienia dokumentacji o akt urodzenia dziecka. Nie posiadam tego dokumentu, ponieważ dziecko urodziło się na Ukrainie, a żona nie chce mi go udostępnić. W

 

Zaniechanie inwestycji a odliczony VAT

Podatnik VAT odliczył proporcją część podatku VAT z faktury zakupu dokumentacji projektowej na planowaną modernizację obiektu. Wydatek został zakwalifikowany jako modernizacja środka trwałego i wykazany w deklaracji VAT-7 w dziale D.2. – nabycie usług zaliczanych u podatnika do środków trwałyc

 

Leasing z niemieckiej firmy leasingowej a rozliczenie podatku w Polsce

Podatnik chce wziąć w leasing nową naczepę z niemieckiej firmy leasingowej. Otrzymał fakturę z Niemiec na wstępną opłatę leasingową. Jak rozliczyć to w podatku VAT w Polsce?

 

Rozliczenie darowizny pieniężnej od rodziców

Rodzice chcieliby przekazać mi sporą darowiznę pieniężną w wysokości około 100 000 zł. Jak powinna być przekazana ta darowizna? W formie przelewu? Jakie kroki należy dalej poczynić, aby przekazanie darowizny odbyło się zgodnie z prawem? Jak należy rozliczyć otrzymaną darowiznę, zgłosić wszystko do u

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »