.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Biologiczny ojciec a alimenty

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Cztery lata temu moja konkubina urodziła dziecko. Była wówczas w związku małżeńskim z innym mężczyzną, ale to ja jestem biologicznym ojcem dziecka. Przez cztery lata dziecko mieszkało z matką i jej mężem. Niedawno para wzięła rozwód. Teraz matka dziecka chce mnie pozwać o zaległe alimenty. Czy będę musiał płacić alimenty za cztery lata wstecz?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Obowiązek alimentacji

Do obowiązku alimentacyjnego zobowiązani są rodzice w sensie prawnym, a nie biologicznym. Konkubina, chcąc wystąpić przeciwko Panu o alimenty, wpierw musiałaby udowodnić, że jest Pan ojcem dziecka. Oznacza to, że przed zażądaniem alimentów musiałaby wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie Pana ojcostwa.

 

Wskazuje Pan jednak, że Pana konkubina urodziła dziecko, będąc w związku małżeńskim z innym mężczyzną. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 62 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.o.), istnieje domniemanie prawne, że to mąż konkubiny jest prawowitym ojcem dziecka i to na nim spoczywa obowiązek alimentacji.

 

„Art. 62. § 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki”.

 

Zaistniała sytuacja powoduje, że dla dziecka jest Pan jedynie ojcem w sensie biologicznym, zaś były mąż Pana konkubiny jest ojcem w sensie prawnym.

Żądanie zaprzeczenia ojcostwa

Zarówno były mąż Pana konkubiny, jak i ona sama mogli żądać zaprzeczenia ojcostwa męża Pana konkubiny, ale możliwość tę mieli jedynie w terminie 6 miesięcy od urodzenia dziecka. Według art. 63 K.r.o.:

 

„Art. 63. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności”.

 

Natomiast art. 69 ust. 1 K.r.o. stanowi:

 

„Art. 69. § 1. Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka”.

 

Ponieważ upłynęły już 4 lata od urodzenia dziecka, powództwo konkubiny lub jej byłego męża podlegałoby oddaleniu. Inaczej mówiąc, nie mogą przed sądem żądać zaprzeczenia ojcostwa byłego męża Pana konkubiny.

 

Dopóki w sensie prawnym były mąż Pana konkubiny pozostaje ojcem Pana dziecka, konkubina nie może żądać ustalenia, że to Pan jest ojcem dziecka, a tym samym nie może domagać się od Pana alimentów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa może w imieniu byłego męża wystąpić również prokurator i jego termin 6 miesięcy nie obowiązuje. Prokurator kieruje się tutaj dobrem dziecka i odmawia wystąpienia z takim powództwem, jeżeli rodzina funkcjonuje prawidłowo, tzn. niebiologiczny ojciec wypełnia rolę ojca. W Pana przypadku sytuacja wygląda odmiennie. Konkubina rozwiodła się z mężem i ten nie sprawuje już roli ojca dla jej dziecka.

 

Prokurator może więc zażądać zaprzeczenia ojcostwa. Po uzyskaniu zaprzeczenia ojcostwa byłego męża konkubina będzie mogła zażądać ustalenia Pana ojcostwa oraz alimentów.

 

Po ww. ustaleniu ojcostwa Pan – jako ojciec w sensie prawnym – będzie obowiązany do zapłaty alimentów, ale nie za 4 lata wstecz. Sąd zasądza alimenty na przyszłość oraz z datą wsteczną od dnia, kiedy matka wystąpiła z powództwem o zapłatę alimentów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu