Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od nieruchomości wspólnej nieruchomości

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 19.10.2019

Mam problem z podatkiem od nieruchomości. Sytuacja wygląda w ten sposób, że po śmierci rodziców został dom jednorodzinny, w którym od zawsze mieszkał i nadal mieszka brat. Jest nas troje rodzeństwa. W zeszłym roku znieśliśmy współwłasność z bratem, który został w 1/3 starej hipoteki, a ja we współwłasności po 1/3 z siostrą w nowej hipotece. Potem siostra darowała bratu swoją część. Niestety brat nie płaci podatku od nieruchomości. Ja do tej pory regularnie płaciłam podatek za swoją część, ale nie stać mnie na płacenie za brata. Co mogę zrobić i jak zmusić brata do płacenia podatku od nieruchomości za swoją część? Czy mogę zrzec się swojej części np. na rzecz Skarbu Państwa?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy odnieść się do treści ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która reguluje podatek od nieruchomości.

 

Jak wynika z art. 3 ust. 1 ustawy podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne będące:

1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, z zastrzeżeniem ust. 3;

2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;

 

Z treści art. 3 ust. 3 ustawy wynika, że jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.

 

Zgodnie z art. 336 Kodeksu cywilnego posiadaczem samoistnym rzeczy jest ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel. W przypadku więc posiadania samoistnego decydujące znaczenie dla ustawodawcy ma faktyczne władztwo nad rzeczą.

 

W świetle powyższego należy wskazać, że podatnikami podatku od nieruchomości są nie tylko właściciele, ale również posiadacze samoistni. Jeżeli dana nieruchomość znajduje się w faktycznym posiadaniu jednego ze współwłaścicieli to obowiązek podatkowy ciąży w całości na tymże posiadaczu.

 

Potwierdził to WSA w Krakowie w wyroku z dnia 5 marca 2014 r., I SA/Kr 1366/13:

 

„Sąd podkreśla, że możliwe jest określenie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości w stosunku do jednej i tej samej osoby, która w części będzie podatnikiem jako właściciel (współwłaściciel) posiadanego udziału, a w części jako samoistny posiadacz pozostałej części nieruchomości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podatek od nieruchomości wspólnej nieruchomości

 

Jedynie w wypadku posiadania nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli lub niektórych z nich z zamiarem władania jak właściciele całą nieruchomością z wyzuciem z własności innych współwłaścicieli, można mówić o posiadaniu samoistnym ponad udziały przysługujące posiadającym współwłaścicielom. Tylko w takiej sytuacji podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być równocześnie przepisy art. 3 ust. 1 pkt 1 (właściciele) i pkt 2 (samoistni posiadacze) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Wówczas opodatkowaniu podlegają tylko ci spośród współwłaścicieli, którzy posiadają nieruchomość bez respektowania uprawnień innych współwłaścicieli.”

 

W konsekwencji powyższego możliwa jest sytuacja, gdy pozostanie Pani współwłaścicielem nieruchomości, ale nie będzie Pani płacić podatku od nieruchomości, bowiem obowiązek podatkowy będzie w całości spoczywał na bracie, który będzie posiadaczem samoistnym całości nieruchomości.

 

Aby zmienić zasady opodatkowania musi Pani poinformować właściwy urząd gminy, że nieruchomość znajduje się w wyłącznym posiadaniu brata. Dodatkowo może Pani powołać się na przytoczony przeze mnie wyrok. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie Pani obciążana podatkiem od nieruchomości i nie będzie Pani musiała pozbyć się własności nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus trzy =

»Podobne materiały

Podatek od budynku wynajętego od PKP na działalność gospodarczą

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym wynająć od PKP (na potrzeby firmy) budynek zdewastowanego dworca i remontować go aż do wykupu. Jeżeli jednak nie zamierzam prowadzić tam przez pewien czas działalności ani wykazywać tego najmu do odliczeń, to według

Firma w budynku mieszkalnym a podatek od nieruchomości

Jestem współwłaścicielem budynku mieszkalnego, bez wydzielonych lokali. Podział użytkowania został dokonany w formie aktu notarialnego. W części budynku jest prowadzona działalność gospodarcza, część jest mieszkalna, a część mieszkalna służy jeszcze jako agroturystyka. Ze względ

Podatek od nieruchomości w działalności gospodarczej a grunty rolne

Mam dwa pytania odnośnie podatków od nieruchomości w działalności gospodarczej. Prowadzę działalność o przeważającym PKD 46.73Z (sprzedaż hurt. drewna) oraz PKD 02.40Z (działalność związana z leśnictwem). Jak naliczany byłby podatek, jeśli postawiłbym budynek na działce rolnej,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »