Grzywna za wykroczenie a wpis do Krajowego Rejestru Karnego

• Data: 08-02-2024 • Autor: Anna Sufin

Kwestia, czy wykroczenie jest wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego (KRK), jest istotna dla wielu osób zastanawiających się nad konsekwencjami prawnymi swoich działań. W Polsce KRK służy gromadzeniu danych o osobach skazanych za przestępstwa, ale również pewne wykroczenia mogą znaleźć odzwierciedlenie w tym rejestrze. Zrozumienie, jakie dane są rejestrowane, ma kluczowe znaczenie dla osób, które mogą obawiać się wpływu drobnych wykroczeń, takich jak naruszenie przepisów drogowych, na swoją przyszłość zawodową czy osobistą. W artykule przybliżymy na przykładzie zapytania pana Bartłomieja, jakie informacje są wpisywane do KRK i wyjaśnimy, czy i kiedy wykroczenie drogowe może wpłynąć na widoczność w rejestrze, a tym samym na ocenę niekaralności osoby.

Grzywna za wykroczenie a wpis do Krajowego Rejestru Karnego

Pan Bartłomiej został ukarany za wykroczenie drogowe – przejechanie linii podwójnej ciągłej (art. 92 § 1 K.w.). Nie doszło do żadnej kolizji, otrzymał wyrok nakazowy zapłacenia niewielkiej grzywny. Chciałby jednak wiedzieć, czy ten wyrok ma wpływ na jego niekaralność, np. przy staraniu się o pracę. Czy warto się odwoływać?

Jakie dane są gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym?

Na mocy art. 1 ust. 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, w Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się dane o osobach:

  1. prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  2. przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  3. przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii;
  4. będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych;
  5. wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
  6. nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, środek leczniczy lub środek poprawczy na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700 oraz z 2023 r. poz. 289);
  7. prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;
  8. poszukiwanych listem gończym;
  9. tymczasowo aresztowanych;
  10. nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Czy osoba ukarana karą grzywny za popełnienie wykroczenia jest wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego?

Zgodnie zatem z punktem 7, aby konsekwencją skazania za popełnienie wykroczenia było wpisanie do Krajowego Rejestru Karnego, konieczne jest orzeczenie kary aresztu. W przypadku gdy osoba zostaje prawomocnie skazana za wykroczenie na karę grzywny, nie jest ona wpisywana do Krajowego Rejestru Karnego. Wpisanie nie następuje także w przypadku skazania na karę grzywny, którą następnie zamieniono na areszt z uwagi na jej nieuiszczenie. Zatem, będąc skazanym za wykroczenie z art. 92 § 1 K.w. na karę grzywny, pan Bartłomiej nie zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego. A skoro nie będzie w nim widniał, to uzyska z KRK zaświadczenie o niekaralności z zaznaczeniem, że nie figuruje w Rejestrze. Takie zaświadczenie bywa wymagane przy staraniu się o pracę. Jeśli zatem te okoliczności miałyby być motywem składania przez pana Bartłomieja środka odwoławczego od wyroku nakazowego, to nie ma takiej potrzeby.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny

Anna, pracująca w korporacji finansowej, została zatrzymana przez policję za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Została ukarana mandatem, ale obawiała się, że ten fakt wpłynie na jej zawodową przyszłość, szczególnie że planowała aplikować do działu zarządzania ryzykiem, gdzie wymagane jest zaświadczenie o niekaralności. Po zapoznaniu się z przepisami ustawy o KRK, zrozumiała, że wykroczenie drogowe, za które została ukarana mandatem, nie jest wpisywane do rejestru, co nie wpłynie na jej niekaralność.

Historia Marka

Marek, nauczyciel w szkole podstawowej, był uczestnikiem drobnej kolizji drogowej, w wyniku której naruszył przepisy ruchu drogowego, co skutkowało wyrokiem nakazowym i karą grzywny. Zaniepokojony możliwością wpisania do KRK i wpływem na swoją karierę zawodową, szczególnie że praca nauczyciela wymaga nieskazitelnej opinii, skonsultował się z prawnikiem. Dowiedział się, że skoro został skazany jedynie na karę grzywny, jego wykroczenie nie zostanie odnotowane w KRK, co pozwoliło mu odetchnąć z ulgą.

Doświadczenie Tomasza

Tomasz, przedsiębiorca, planował uczestniczyć w przetargu publicznym. Kilka miesięcy wcześniej, przez nieuwagę, przejechał na czerwonym świetle, za co otrzymał wyrok nakazowy i karę grzywny. Zdając sobie sprawę z możliwych konsekwencji dla swojej działalności gospodarczej, zwłaszcza w kontekście wymogów transparentności w przetargach, zaczął szukać informacji o wpływie tego wydarzenia na swoją niekaralność. Analiza przepisów pozwoliła mu stwierdzić, że wykroczenie drogowe nie powoduje wpisania do KRK, co nie stanowi przeszkody w udziale w przetargach publicznych.

Podsumowanie

Wykroczenia drogowe, za które orzeczono karę grzywny, nie są wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego, co jest istotną informacją dla osób obawiających się o swoją przyszłość zawodową i osobistą w związku z drobnymi naruszeniami prawa. Zrozumienie, jakie dane są rejestrowane w KRK, pozwala na lepsze orientowanie się w konsekwencjach prawnych swoich działań i eliminuje niepotrzebne obawy związane z wpływem wykroczeń na ocenę niekaralności.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru Karnego lub potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z wykroczeniami drogowymi, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Oferujemy również profesjonalne przygotowanie pism i odwołań, aby pomóc Ci w ochronie Twoich praw. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz.U. 2000 nr 50 poz. 580
3. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114