.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Matka utrudnia kontakty z małym dzieckiem

• Opublikowano: 27-02-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem ojcem sześciomiesięcznej córeczki. Problem polega na tym, iż matka dziecka jest bardzo uzależniona od decyzji jej matki i nie chce się do mnie wprowadzić. Mieszkamy prawie 100 km od siebie. Ja mam własny dom, a u partnerki nie ma żadnej prywatności. Próbowałem ustalić zasady, ale dano mi do zrozumienia, że jedyne słuszne decyzje podejmuje jej matka. Dodatkowo poziom inteligencji w tamtym domu jest bardzo ograniczony. Chcę dla córki jak najlepiej, ale nie jestem pewny, czy to środowisko dobrze wpłynie na jej rozwój psychiczny. Na odwiedziny do dziecka jeżdżę raz w tygodniu. Matka dziecka nawet nie chce słyszeć o kilkutygodniowym przebywaniu z dzieckiem u mnie. Czy słuszna będzie próba ograniczenia praw matki, czy raczej zaszkodzę tym córeczce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Matka utrudnia kontakty z małym dzieckiem

Prawo do kontaktów z dzieckiem

Ograniczenie władzy rodzicielskiej matce dziecka nie odniesie zamierzonego skutku, albowiem nie ma ku temu nawet żadnych przesłanek. Jeżeli nie może się Pan porozumieć z matką dziecka, nie zamieszkujecie Państwo razem, powinien Pan wystąpić o uregulowanie kontaktów dziecka z Panem – jednak jeżeli córka jest jeszcze tak mała, sąd raczej nie wyrazi zgody na nocowanie dziecka u Pana bez obecności matki dziecka.

 

Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.

 

W komentowanym przepisie zaakcentowano, że członkom rodziny przysługuje prawo i obowiązek kontaktowania się oraz obustronność (wzajemność) kontaktów. W praktyce sądowej przepisy te znajdą zastosowanie odnośnie do pozycji prawnej rodziców. Obowiązek po stronie dziecka nie może być rozumiany jako obowiązek egzekwowany przy użyciu przymusu państwowego.

 

Mając powyższe na względzie, należy wskazać, iż rozstrzygnięcie sądu winno mieć przede wszystkim na uwadze dobro dziecka, a nie dobro rodzica. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny naczelną zasadą kierującą każdym postępowaniem winno być pojęcie „dobra dziecka”, w myśl przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jednak nie ma definicji ustawowej. W piśmiennictwie niejednokrotnie wskazywano, że definicja taka byłaby nieprzydatna i hamowałaby przystosowanie przepisów do potrzeb życia w wykładni. Pojęcie to należy zatem interpretować w taki sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych, a sądy winny w swoich rozstrzygnięciach stawiać je na pierwszym miejscu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie harmonogramu kontaktów

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż jeżeli chce Pan odbywać kontakty z dzieckiem, bez uzależnienia się od woli matki dziecka, powinien Pan wystąpić z niniejszym wnioskiem – ze wskazaniem harmonogramu kontaktów, jaki Panu odpowiada. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania dziecka i podlega on opłacie 100 zł – same kontakty. We wniosku należy wskazać, jaki harmonogram Pana interesuje, i niniejsze uzasadnić. Jak wskazałam powyżej, ograniczenie władzy rodzicielskiej nie ma tu żadnego znaczenia i co do zasady nie ma ku temu żadnych przesłanek.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu