Utrudnianie kontaktów z dziećmi przez matkę - co zrobić?

Mój partner jest po rozwodzie, z byłą żoną ma dwoje dzieci (7 i 5 lat). Sąd uregulował jego kontakty z dziećmi i on chciał tak je realizować, ale była żona utrudnia kontakty z dziećmi. Zmienia terminy spotkać w ostatniej chwili, przekłada, zasłaniając się np. przeziębieniem dziecka. A już następnego dnia informuje, że może dzieci będą mogły pojechać do ojca, ale da znać w danym dniu. Bardzo często matka dzieci nęka go SMS-ami, wypominając jakieś stare sprawy, chociaż partner wielokrotnie powtarzał, aby ich kontakty dotyczyły wyłącznie spraw związanych z dziećmi. Z wypowiedzi dzieci wynika, że matka bardzo źle wypowiada się na jego temat w ich obecności. Partner do tej pory we wszystkich sprawach szedł jej na rękę, obawiając się, że jeszcze bardziej będzie utrudniała mu kontakt z dziećmi, ale ma już tego dość. Co możemy zrobić w tej sprawie?

Utrudnianie kontaktów z dziećmi przez matkę - co zrobić?

Przymuszenie do wykonania kontaktów z dziećmi

W przypadku utrudniania kontaktów z dzieckiem jedynym rozwiązaniem jest procedura tzw. przymuszenia do wykonania kontaktów. Zgodnie z treścią art. 59815 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): „Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku”.

W wypadku przewidzianym w § 1 sąd w nowym postępowaniu (po zagrożeniu określonym w art. 59815 § 1 i 2, bez potrzeby ponownego zagrożenia) nakłada na konkretną osobę, objętą uprzednim zagrożeniem, od razu obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej. Wysokość tej sumy jest zależna od liczby naruszeń obowiązków wynikających z orzeczenia sądu lub ugody w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.

Prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem

Zgodnie natomiast z treścią art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.):

„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.”

Kary pieniężne za naruszenie obowiązków w przedmiocie kontaktów z dzieckiem

Jak zatem widać, postępowanie o naruszenie obowiązku kontaktów z dzieckiem jest dwuetapowe – w pierwszej kolejności sąd zagrozi uczestnikowi, a więc byłej żonie, nałożeniem kary pieniężnej w przypadku braku zastosowania się do polecenia sądu. Następnie, w przypadku dalszego niestosowania się – sąd nałoży określoną karę pieniężną. Kara pieniężna powinna być zazwyczaj dotkliwa – sąd określa ją więc na podstawie zarobków zobowiązanego.

Wniosek taki należy złożyć do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dzieci. Wniosek należy zatytułować „Wniosek o zagrożenie zapłatą sumy pieniężnej za niewykonanie obowiązków wynikających z orzeczenia w przedmiocie kontaktów z dzieckiem”. Wniosek powinien spełniać wymogi pisma procesowego określone w art. 187 K.p.c., a oprócz tego wskazanie, jaką sumę pieniężną należy nałożyć na uczestnika, a więc na matkę dzieci, w przypadku dalszego niestosowania się do wykonywania kontaktów przez drugiego rodzica. Suma ta powinna być określona na podstawie zarobków matki i jej możliwości finansowych – zazwyczaj jest to kwota od 300 zł do nawet 2000 zł za uchybienie kontaktowi. Proszę także wskazać okresy, za które partner domaga się zagrożenia, a wiec daty, w których ojciec miał mieć kontakt z dziećmi, a nie miał lub kontakt był utrudniony. Proszę także wskazać orzeczenie regulujące kontakty, a także załączyć niniejsze do sprawy. W uzasadnieniu proszę opisać także obecną sytuację. Po wpływie wniosku do sądu, sąd wyznaczy w tym celu rozprawę i wezwie Państwa w celu przesłuchania.

Po zakończeniu postępowania sąd wyda postanowienie, w którym zagrozi matce dziecka nałożeniem kary pieniężnej. W przypadku dalszego niestosowania się do kontaktów, sąd orzeknie już o nałożeniu kary, co stanowić będzie dla partnera tytuł wykonawczy – a więc w celu egzekucji pieniędzy będzie mógł skierować sprawę do komornika. Zazwyczaj takie postępowanie jest bardzo skuteczne, albowiem realna konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów jest dla zobowiązanego dotkliwa.