Eksmisja męża alkoholika przed rozwodem

• Opublikowano: 03-08-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Mój mąż jest alkoholikiem, oczekuję na sprawę rozwodową, a on mieszka w moim domu i nie chce się wyprowadzić. Jak mogę pozbyć się z domu męża–alkoholika? Czy mogę go eksmitować z domu przed rozwodem. Nie dokłada do utrzymania domu, nie dokłada do rachunków, a do tego awanturuje się i robi non stop problemy.

Eksmisja męża alkoholika przed rozwodem

Nakaz opuszczenia mieszkania przez męża–alkoholika

W mojej ocenie w chwili obecnej ma Pani dwie możliwości, których domagać się Pan może równolegle, tj. wystąpić do sądu okręgowego, przed którym toczy się sprawa o rozwód, z wnioskiem o zabezpieczenie poprzez nakazanie opuszczenia mężowi wspólnie zajmowanego miejsca zamieszkania, a to wobec przemocy, którą względem Pani stosuje (mniemam, że mamy do czynienia ze znęcaniem psychicznym, a być może także fizycznym). Druga to skierowanie do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości z wnioskiem o nakazanie mężowi opuszczenia lokalu mieszkalnego, a to wobec treści art. 11a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z art. 11a ww. ustawy „jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta tą przemocą może żądać, aby sąd, właściwy według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575, 1578 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11) o postępowaniu nieprocesowym, zobowiązał go do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazał zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia”.

Przemoc w rodzinie

Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt 1 (osoba najbliższa w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Zachodzi zatem pytanie, czy z takim zachowaniem męża mamy do czynienia w Pani sprawie?

Musi mieć Pani świadomość, że aktualnie wobec pandemii [stan prawny z dnia 23.02.2022] wstrzymano wykonywanie wyroków eksmisyjnych, co z kolei powoduje, że nawet jeżeli będzie Pani po rozwodzie i uzyska wyrok eksmisyjny, to dopóki pandemia będzie trwała, dopóty nie będzie go można wykonać (wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy nastąpi zmiana przepisów, aczkolwiek tego nie sposób przewidzieć).