Wyrzucenie małżonka z mieszkania w trakcie sprawy rozwodowej a naruszenie dóbr osobistych

• Data: 29-01-2024 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Rok temu moja żona złożyła pozew o rozwód, a we wrześniu tamtego roku wyrzuciła mnie na ulicę w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Mieszkanie, w którym mieszkaliśmy, było zapisane na nią. Obecnie jesteśmy już po rozwodzie, sąd orzekł, że wina za rozpad małżeństwa leży tylko po jej stronie. Czy w obecnej sytuacji mogę obwinić byłą żonę o naruszenie dóbr osobistych za tę nielegalną według mnie eksmisję? Dodam, że mamy 9-letnie dziecko, które na to wszystko patrzyło.

Wyrzucenie małżonka z mieszkania w trakcie sprawy rozwodowej a naruszenie dóbr osobistych

Prawo do zamieszkania w mieszkaniu małżonka do orzeczenia rozwodu

W przedstawionej przez Pana sprawie trudno o prostą i jednoznaczną odpowiedź. Nawet w sytuacji, gdy mieszkanie jest wyłączną własnością Pana żony, póki byli Państwo małżeństwem, miał Pan prawo do mieszkania w jej mieszkaniu. Nie napisał Pan, na jakiej podstawie doszło do tej eksmisji, czy było to bez wyroku sądu? Dużo tutaj zależy od okoliczności sprawy, czy wyprowadził się Pan samodzielnie na jej żądanie, czy też w jakiś inny sposób. To jest bardzo ważna kwestia. Gdyby jednak doszło do tego na podstawie wyroku sądu (choć podejrzewam, że to nie odbyło się w ten sposób), wówczas trudno by mówić o bezprawności, choć wiadomo, że zdarzają się nieprawidłowe, niesprawiedliwe wyroki. Powinno się to wówczas wykazać np. w postępowaniu apelacyjnym.

Gdyby np. żona (wtedy jeszcze nią była) wystawiła Pana rzeczy za drzwi i doszło np. do uszkodzenia, zniszczenia tych rzeczy, mogłaby ponieść odpowiedzialność za zniszczenie rzeczy. Art. 288 Kodeksu karnego stanowi: „Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia (w wypadku mniejszej wagi do roku)”.

Dobra osobiste – naruszeniu nietykalności mieszkania

Teraz co do kwestii ewentualnego naruszenia dóbr osobistych. Pojęcie to zostało wprowadzone do Kodeksu cywilnego w art. 23. Nie zostało ono wprost zdefiniowane, jednakże zamiast tego wprowadzono do ustawy przykładowe (acz nie wyczerpujące) zestawienie dóbr osobistych. Należą do nich m.in. zdrowie, cześć, wolność, swoboda wyznania, sumienia, nazwisko, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania czy twórczość różnego rodzaju. Dobra osobiste są swoistymi wartościami obejmującymi psychiczną i fizyczną integralność człowieka, indywidualność, pozycję w społeczeństwie i dlatego ich ochrona jest szczególnie ważna (orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Lublinie I Wydział Cywilny I ACa 894/14).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Środki ochrony dóbr osobistych

Środki ochrony dóbr osobistych są przewidziane w art. 24 Kodeksu cywilnego. Przewidziano w nim:

  • możliwość żądania, aby osoba naruszająca zaniechała tego działania (w przypadku zagrożenia naruszenia dóbr osobistych),
  • możliwość żądania, by osoba naruszająca dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków (np. złożenia oświadczenia o określonej treści i formie),
  • możliwość żądania zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty określonej sumy na wskazany cel społeczny,
  • gdy wystąpiła szkoda majątkowa można żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych (trzeba wówczas wykazać winę, szkodę i związek przyczynowy).

Rozumiem, że w Pana wypadku myśli Pan o naruszeniu nietykalności mieszkania. W świetle obowiązujących przepisów jest to możliwe, ale, jak wspomniałam wcześniej, dużo tu zależy od okoliczności, w jakich doszło do tego, że się Pan wyprowadził i na ile zachowanie byłej żony naruszało Pana dobra osobiste i na ile było bezprawne, jak się Pan zachował w tej sytuacji również. Dużo tu zależy od oceny tej sytuacji przez sędziego, bo przepisy są tu dość ogólne.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
3. Orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Lublinie I Wydział Cywilny I ACa 894/14