Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy akt notarialny spółki jest ogólnodostępny?

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 18.05.2017

Czy akt notarialny spółki komandytowej jest ogólnodostępny w KRS i czy nie wiążą się z tym żadne niebezpieczeństwa?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 26 § 1 w związku z art. 103 Kodeksu spółek handlowych zgłoszenie spółki  komandytowej do rejestru może być dokonane przez każdego ze wspólników tzn. zarówno może to uczynić komandytariusz jak i komplementariusz. Wniosek o wpis do rejestru powinien być zgłoszony do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki. Składa się go na urzędowym formularzu KRS-W1 wraz z obligatoryjnymi załącznikami wśród których jest również umowa spółki, a także lista wspólników zawierająca nazwiska i imiona bądź nazwy wspólników i ich adresy.

 

Powyższe dane są jawne, co wynika z art. 8 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane zgromadzone w Rejestrze mają charakter publiczny, nie są utajnione i każdy zainteresowany może je przeglądać, bez wykazywania interesu prawnego. Jawność dotyczy nie tylko danych zgromadzonych w Rejestrze, ale także całych akt rejestrowych. Oznacza to, że każdy obywatel może uzyskać dostęp do akt rejestrowych spółki – w których znajdzie również umowę spółki w formie aktu notarialnego (gdyż  taka forma – co do zasady – została zastrzeżona dla umów spółki komandytowej).

 

Wspomniana zasada jawności rejestru przedsiębiorców KRS jest realizowana przez zapewnienie każdemu między innymi:

 

  • prawa dostępu do danych zawartych w Rejestrze za pośrednictwem Centralnej Informacji KRS (z oddziałami przy sądach rejestrowych);
  • możliwości wglądu do danych zawartych w Rejestrze za pośrednictwem strony internetowej https://ems.ms.gov.pl/;
  • możliwości przeglądania akt rejestrowych.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W praktyce dostęp do akt rejestrowych odbywa się  w ten sposób, że poprzez sekretariat Wydziału Gospodarczego ds. rejestrowych danego Sadu Rejonowego, w którym zarejestrowana jest spółka, należy zamówić akta wybranej spółki do czytelni akt – po ich skompletowaniu pracownik sądu udostępnia akta w czytelni zainteresowanemu. Zasadniczo nie ma przeszkód w tym, aby akta były fotografowane przy użyciu aparatu cyfrowego lub smartfona, można też robić na miejscu notatki.

 

Jeśli chodzi o zagrożenia, jakie się z tym mogą wiązać, to istnieje pewne ryzyko, że ktoś te akta może celowo zniszczyć, wówczas jednak sąd powinien samodzielnie podjąć działania przeciwko takiej osobie oraz przedsięwziąć czynności w celu odtworzenia takich akt. Nie za bardzo wiem z opisu sprawy, co Pan rozumie przez „zagrożenia” – zasadniczo w umowie spółki nie ma danych, które byłby tajne czy poufne. Zapisy umów spółki komandytowej sporządzane przez notariuszy są w miarę standardowe i muszą mieścić się w ramach wyznaczonych przez obowiązujące przepisy prawa. Dlatego też na Pani miejscu nie przejmowałbym się tym zagadnieniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana właściwości sądu KRS

Spółka zmieniła siedzibę (w formie aktu notarialnego – zmiana miasta). Za siedzibą zmieniono w formie uchwały zarządu adres spółki. Spółka zgłosi w ciągu 7 dni zmianę w KRS siedziby i adresu. Ale ma też zaległe i bieżące sprawozdanie finansowe i chciałaby razem złożyć wszystkie dokumenty. Czy jeżeli zmienił się sąd KRS, to można do nowego sądu wraz ze zmianami siedziby złożyć zaległe sprawozdania?

Czy KRS zaakceptuje dobrowolną rezygnację?

Złożyłem rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu sp. z o.o. Otrzymałem potwierdzenie odbioru tej rezygnacji pismem poleconym. Czy wykazanie w KRS zmiany nastąpi po złożeniu druków Z3 i ZK + moje oświadczenie + potwierdzenie odbioru (i opłata? jaka?)? Czy KRS zaakceptuje taką rezygnację, czy też wyda decyzję, iż trzeba zwołać zgromadzenie wspólników?

Wykreślenie spółki z KRS

W 2008 r. zarejestrowaliśmy w KRS spółkę jawną. Nigdy nie rozpoczęliśmy działalności, nie zgłosiliśmy się do nadania jej numerów NIP i REGON. Obecnie chcemy ją zamknąć i wykreślić z KRS. Na druku musimy jednak wpisać numery NIP i REGON, których spółka nie ma nadanych. Co zrobić w tej sytuacji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »