Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana właściwości sądu KRS

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.07.2016

Spółka zmieniła siedzibę (w formie aktu notarialnego – zmiana miasta). Za siedzibą zmieniono w formie uchwały zarządu adres spółki. Spółka zgłosi w ciągu 7 dni zmianę w KRS siedziby i adresu. Ale ma też zaległe i bieżące sprawozdanie finansowe i chciałaby razem złożyć wszystkie dokumenty. Czy jeżeli zmienił się sąd KRS, to można do nowego sądu wraz ze zmianami siedziby złożyć zaległe sprawozdania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana siedziby spółki jest zmianą umowy spółki o której mowa w § 1 art. 255 Kodeksu spółek handlowych.

 

Art. 255 § 1 in fine dla zmiany umowy spółki wymaga wpisu do rejestru. Wymaganie to nie było zawarte exspressis verbis w art. 254 Kodeksu handlowego, odpowiadającym art. 255 i 256 Kodeksu spółek handlowych, jakkolwiek § 5 art. 254 stanowił, że „przed zarejestrowaniem zmiana umowy nie ma skutków prawnych”. Ostatecznie zatem ustawodawca stanął na stanowisku konstytutywnego charakteru wpisu zmiany umowy spółki do rejestru przedsiębiorców. Zabieg ten pozwala korzystać z dorobku dotychczasowego piśmiennictwa. Konstytutywny charakter tego wpisu oznacza, że do chwili jego uaktualnienia zmiana umowy nie wywołuje żadnych skutków prawnych w stosunku do osób trzecich. Natomiast w wewnętrznych stosunkach pomiędzy spółką a wspólnikiem zmiana umowy spółki jest skuteczna już od chwili jej podjęcia (por. J. Bloch, J. Tomkiewicz, Spółki…, s. 190, A. Kidyba, Spółka…, s. 484–485, inaczej L. Peiper, Komentarz…, s. 293, który uważa, że zmiana umowy spółki przed jej zarejestrowaniem nie rodzi skutków).

 

Powyższe oznacza, iż każda zmiana umowy spółki, w tym zapis dotyczący siedziby spółki, powinna być zgłoszona do dotychczasowego sądu. Dopiero sąd przekazuje dokumentację sądowi właściwemu. W celu dokonania zmiany należy złożyć formularze KRS z-3 w celu dokonania wpisu zmiany siedziby spółki, zmiany umowy spółki i adresu i formularz ZN w celu zgłoszenia sprawozdania finansowego.

 

Sąd dotychczasowy przekaże akta sądowi miejscowo właściwemu. Opłata od wniosku wyniesie 350 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 4 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki