Sadzenie drzew i krzewów przy granicy działki

• Data: 07-02-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Sadzenie drzew i krzewów przez sąsiadów przy granicy działki to temat, który często rodzi pytania i wątpliwości. Z jednej strony pragniemy zachować prywatność i estetykę naszego otoczenia, z drugiej zaś musimy respektować prawa naszych sąsiadów do korzystania z ich własności w sposób, który uznają za stosowny. Kwestia, czy i jak blisko granicy można sadzić drzewa, wymaga zrozumienia obowiązujących przepisów. Artykuł ten ma na celu wyjaśnienie, czy istnieją konkretne ograniczenia dotyczące sadzenia drzew i krzewów przy granicy działki, a także jakie prawa i obowiązki wynikają z tego dla właścicieli sąsiednich nieruchomości.

Sadzenie drzew i krzewów przy granicy działki

Mój sąsiad posadził drzewa i krzewy tuż przy granicy działki - sadzonki brzozy i tuj. Czy ma prawo sadzić drzewa tak blisko granicy, praktycznie w granicy, czy musi zachować jakąś odległość? Co na ten temat mówią przepisy? Proszę o informacje czy sąsiad może posadzić drzewa i ewentualnie jaka powinna być odległość drzew od granicy działki.

Czy można zabronić sąsiadowi posadzenia drzew na granicy działek?

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie, czy drzewa mogą być posadzone przy granicy działki i w jakiej odległości mogą być posadzone, w pierwszej kolejności wyjaśnię, że nie ma przepisów natury administracyjnej, czy budowlanej, jak ma to miejsce np. w przypadku konieczności zachowania odległości budynku od granicy. Trzeba zatem przyjąć, iż drzewa mogą się znaleźć tuż przy granicy i nie ma uregulowanej kwestii odległości drzew i krzewów od granicy działki sąsiada.

Potwierdza to w zasadzie treść art. 154 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:

§ 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Proszę zwrócić uwagę, że przepis mówi nawet wprost o drzewach posadzonych na granicy działek. Muszę zatem skonkludować, że nie ma podstaw do zabronienia sąsiadowi posadowienia drzew na granicy.

Nie jest to jednak do końca zdroworozsądkowe, bo jak rozumiem Pani sąsiad sadzi drzewa tuż przy granicy, ale na swoim gruncie jednak.

Przerastanie drzew poza granice sąsiedniej działki

Po pierwsze bowiem, jeśli korzenie z tych drzew przedostaną się na Pani grunt to będzie możliwość ich obcięcia przez Panią.

Podobnie będzie Pani mogła obciąć zwisające nad Pani działką gałęzie drzewa. Mówi bowiem o tym wprost art. 150 Kodeksu cywilnego, który w całości Pani zacytuję: „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia”.

Co więcej, jeśli posadzone przez sąsiada drzewo przy granicy działki w jakikolwiek sposób wyrządziłoby Pani szkodę, np. złamało się i upadło na jakiś budynek uszkadzając go, sąsiad zobowiązany będzie do naprawienia tej szkody.

Z tego też powodu na pewno nie jest wskazane sadzenie drzew tuż przy granicy, ale niestety nie jest to też zakazane.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Roszczenie negatoryjne jako rozwiązanie

Rozwiązaniem w przypadku gdy drzewa zaczną przerastać na Pani działkę(gałęzie, korzenie) może Pani domagać się usunięcia drzew i krzewów posadzonych przy granicy działki powołując się na Art. 222 §2 Kodeksu cywilnego:

§2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Przykłady

Konflikt wokół sadzonej brzozy

Pan Jan i jego sąsiadka, Pani Maria, mieszkają w domach jednorodzinnych, które dzieli niewielka działka. Pani Maria postanowiła posadzić brzozę tuż przy granicy ich działek. Pan Jan obawiał się, że rosnące drzewo będzie zasłaniać światło słoneczne do jego ogrodu i kuchni. Po rozmowie z sąsiadką, zdecydowali się na wspólne znalezienie lepszego miejsca dla drzewa, które zadowoli obie strony.

Spór o przerośnięte tuje

W małej wspólnocie mieszkaniowej, tuje posadzone przez jednego z mieszkańców zaczęły przerastać na działkę sąsiada, powodując zacienienie jego warzywnika. Sąsiad poprosił o przycięcie gałęzi, powołując się na swoje prawa do światła i korzystania z własnej działki. Po początkowej niechęci, właściciel tuj zgodził się na przycięcie, a obaj sąsiedzi wspólnie ustalili zasady przyszłego sadzenia roślin przy granicy.

Porozumienie odnośnie wspólnego płotu

Dwaj sąsiedzi, Pan Adam i Pan Krzysztof, mieli różne pomysły na zagospodarowanie granicy ich działek. Pan Adam chciał posadzić żywopłot z bukszpanu, natomiast Pan Krzysztof wolał wysoki, drewniany płot dla większej prywatności. Po długich dyskusjach, doszli do kompromisu, decydując się na kombinację niskiego żywopłotu i estetycznego płotu, co pozwoliło na zachowanie prywatności przy jednoczesnym dodaniu zieleni do ich otoczenia.

Podsumowanie

Sadzenie drzew i krzewów przy granicy działki to temat wymagający uwzględnienia zarówno przepisów prawnych, jak i dobrosąsiedzkich relacji. Chociaż polskie prawo, jak pokazuje art. 154 Kodeksu cywilnego, nie stawia rygorystycznych ograniczeń co do lokalizacji nasadzeń, zachowanie odpowiedniej odległości i wzajemny szacunek mogą przyczynić się do uniknięcia konfliktów. Dialog i współpraca z sąsiadami są kluczowe w budowaniu harmonijnego współżycia oraz estetycznego i funkcjonalnego otoczenia naszych domów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach dotyczących granic działki i sadzenia roślin? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism. Nasi eksperci są gotowi pomóc Ci rozwiązać każdy spór sąsiedzki, oferując szybką i skuteczną pomoc prawną dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Akty prawne i przepisy:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93