Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sąsiad ma prawo sadzić drzewa na granicy działki?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 16.05.2017

Mój sąsiad posadził sadzonki brzozy tuż przy granicy działki. Czy ma prawo sadzić drzewa na granicy działki? Co na ten temat mówią przepisy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie w pierwszej kolejności wyjaśnię, że nie ma przepisów natury administracyjnej, czy budowlanej, jak ma to miejsce np. w przypadku konieczności zachowania odległości budynku od granicy. Trzeba zatem przyjąć, iż drzewa mogą się znaleźć tuż przy granicy.

 

Potwierdza to w zasadzie treść art. 154 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:

 

„§ 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.”

 

Proszę zwrócić uwagę, że przepis mówi nawet wprost o drzewach posadzonych na granicy działek. Muszę zatem skonkludować, że nie ma podstaw do zabronienia sąsiadowi posadowienia drzew na granicy.

 

Nie jest to jednak do końca zdroworozsądkowe, bo jak rozumiem Pani sąsiad sadzi drzewa tuż przy granicy, ale na swoim gruncie jednak.

 

Po pierwsze bowiem, jeśli korzenie z tych drzew przedostaną się na Pani grunt to będzie możliwość ich obcięcia przez Panią.

 

Podobnie będzie Pani mogła obciąć zwisające nad Pani działką gałęzie. Mówi bowiem o tym wprost art. 150 Kodeksu cywilnego, który w całości Pani zacytuję: „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia”.

 

Co więcej, jeśli zasadzone przez sąsiada drzewo w jakikolwiek sposób wyrządziłoby Pani szkodę, np. złamało się i upadło na jakiś budynek uszkadzając go, sąsiad zobowiązany będzie do naprawienia tej szkody.

 

Z tego też powodu na pewno nie jest wskazane sadzenie drzew tuż przy granicy, ale niestety nie jest to też zakazane.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - 9 =

26.01.2020

a co w sytuacji gdy sąsiad sadzi tuje kilkumetrowe w odległości około 1 metra od ścian budynku. ? czy jest to jakoś uregulowane ?

zaciekawiony

»Podobne materiały

Dyskoteka w budynku mieszkalnym

Mój dom sąsiaduje z budynkiem, w którym odbywają się dyskoteki. Czasami uczestniczy w nich ponad 300 osób. Dochodzi do zakłócania ciszy nocnej, bójek, dewastacji mienia nieruchomości sąsiednich, spożywania alkoholu poza dyskoteką, nie wspominając już o głośnej muzyce i drganiach. Budynek jest zareje

 

Zrzeczenie się prawa własności

Obecnie trwa sprawa o zniesienie współwłasności działki i domu. Współwłaściciele nie chcą dokonywać prac adaptacyjnych lokali, a mnie nie zależy na tym domu. Czy w czasie trwania sprawy mogę się zrzec udziału w prawie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub gminy?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »