Nabycie praw do emerytury podczas świadczenia rehabilitacyjnego

• Data: 26-03-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Niekiedy zdarza się, że nabycie prawa do emerytury następuje podczas korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Co zrobić w takiej sytuacji? W niniejszym artykule wyjaśniamy tę kwestię. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Heleny.

Nabycie praw do emerytury podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Pani Helena od maja ma przyznane przez ZUS świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy, a 20 września nabędzie prawo do emerytury. W związku z tym pani Helena zadała nam kilka pytań: „Jak mam się zachować? Czy złożyć wniosek o emeryturę we wrześniu, czy czekać na zamknięcie świadczenia rehabilitacyjnego do listopada? Wybrać świadczenie rehabilitacyjne czy emeryturę?”.

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub emerytury

Od pani Heleny zależy, czy chce pobierać świadczenie rehabilitacyjne, czy przejść na emeryturę. Pani Helena nie może mieć prawa do obu świadczeń.

Nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nawet w przypadku zawieszenia pobierania emerytury.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przy czym – jak stanowi art. 18 ust. 7 ww. ustawy – świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje m.in. osobie uprawnionej m.in. do emerytury.

Utrata prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Przywołany powyżej art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej wskazuje, że świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, stąd też, jeśli pani Helena złoży wniosek o emeryturę we wrześniu, straci prawo do zasiłku rehabilitacyjnego od dnia nabycia prawa do emerytury.

Pani Helena musi przeliczyć, co się bardziej opłaca finansowo. Emerytura pani Heleny nie wzrośnie za okres świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli jest wyższa niż świadczenie – to bez sensu jest pobierać świadczenie do końca okresu, na jaki zostało przyznane.

Przykłady

Przypadek Anny

Anna, 58-letnia nauczycielka, po wyczerpaniu zasiłku chorobowego otrzymała świadczenie rehabilitacyjne z powodu wypadku przy pracy. Niedługo potem zyskała prawo do wcześniejszej emerytury. Zastanawiała się, czy przejść na emeryturę, czy kontynuować rehabilitację. Ostatecznie zdecydowała się pozostać na świadczeniu rehabilitacyjnym do jego zakończenia ze względu na swoje zdrowie.

Sytuacja Marka

Marek, 62-letni inżynier, po długotrwałej chorobie korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego. W trakcie rehabilitacji dowiedział się, że może ubiegać się o emeryturę. Po konsultacji z doradcą finansowym i analizie swojej sytuacji ekonomicznej Marek postanowił złożyć wniosek o emeryturę. Uznał, że stabilność finansowa i bezpieczeństwo, jakie daje świadczenie emerytalne, są dla niego w tym momencie życia priorytetem.

Historia Ewy

Ewa, 60-letnia pracownica sektora usług, otrzymywała świadczenie rehabilitacyjne po operacji kolana. Tuż przed zakończeniem okresu rehabilitacji nabyła prawo do emerytury. Ewa postanowiła poczekać z wnioskiem o emeryturę do zakończenia rehabilitacji, aby w pełni wykorzystać okres leczenia, który może pomóc jej wrócić do pełni zdrowia i aktywności zawodowej, nawet na część etatu.

Podsumowanie

Wybór między świadczeniem rehabilitacyjnym a emeryturą może być trudny. W takim przypadku należy zastanowić się, która z opcji wydaje się najkorzystniejsza. Dokładne przeanalizowanie sytuacji, poznanie możliwych konsekwencji i ewentualna konsultacja z doradcą może ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie emerytury lub świadczenia rehabilitacyjnego? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism, aby dokonać najlepszego wyboru między świadczeniem rehabilitacyjnym a emeryturą. Nasz zespół ekspertów jest gotowy zapewnić Ci wsparcie na każdym kroku. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636