Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nabycie praw do emerytury podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.08.2020

Od maja mam przyznane przez ZUS świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy, od 20 września mam prawo do emerytury. Jak mam się zachować? Czy złożyć wniosek o emeryturę we wrześniu, czy czekać na zamknięcie świadczenia rehabilitacyjnego do listopada? Wybrać świadczenie rehabilitacyjne czy emeryturę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nabycie praw do emerytury podczas świadczenia rehabilitacyjnego

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub emerytury

Od Pani zależy, czy chce Pani pobierać świadczenie rehabilitacyjne, czy przejść na emeryturę. Nie może mieć Pani prawa do obu świadczeń.

 

Nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nawet w przypadku zawieszenia pobierania emerytury.

 

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przy czym – jak stanowi art. 18 ust. 7 ww. ustawy – świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje m.in. osobie uprawnionej m.in. do emerytury.

Utrata prawa do świadczenia rehabilitacyjnego

Przywołany powyżej art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej wskazuje, że świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, stąd też, jeśli złoży Pani wniosek o emeryturę we wrześniu, straci Pani prawo do zasiłku rehabilitacyjnego od dnia nabycia prawa do emerytury.

 

Musi Pani przeliczyć, co się bardziej opłaca finansowo. Pani emerytura nie wzrośnie za okres świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli jest wyższa niż świadczenie – to bez sensu jest pobierać świadczenie do końca okresu, na jaki zostało przyznane.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + zero =

»Podobne materiały

Pobieranie renty po żonie i własnej emerytury

Mam prawo do emerytury od stycznia tego roku. Chcę jednak na nią przejść dopiero po lipcu, aby dostawać większą kwotę. Teraz pracuję. Żona zmarła w marcu 2020 r. (była zatrudniona na 1/2 etatu i była już na emeryturze). Kiedy jeszcze ZUS był otwarty, doradca emerytalny w okienku doradził, aby już te

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »