Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykup działki rekreacyjnej w wieczystym użytkowaniu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 13.11.2018

Czy jest jakaś podstawa prawna, która uniemożliwia mi wykup działki rekreacyjnej w wieczystym użytkowaniu dzierżawionej przez 17 lat? Na złożony wniosek o jej wykup odpowiedź wojewody była negatywna, a uzasadnienie nie było poparte żadnym aktem prawnym, jedynie stwierdzeniem, że skarb państwa straci stały dochód z tytułu uiszczanej opłaty dzierżawnej, przy takiej argumentacji jestem bez szans na jej wykup. Pragnę nadmienić, że dwie sąsiadujące działki zostały dwa lata temu wykupione bez problemu. Co robić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Użytkowanie wieczyste jest prawem zbywalnym i podlega dziedziczeniu przez osoby fizyczne. Jest ujawnione w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Ustanawiane jest zazwyczaj na okres 99 lat, jednak gdy cel gospodarczy nie wymaga oddania gruntu w użytkowanie wieczyste na tak długi okres, prawo to przyznawanej jest na okres nie krótszy niż 40 lat (40–99 lat). Po jego upływie (nawet już na 5 lat przed jego upływem) można wnioskować o przedłużenie, które nie będzie uwzględnione tylko z uwagi na ważny cel społeczny. Użytkownik takiej nieruchomości ma prawo korzystać z gruntu i rozporządzać prawem do niej. Corocznie odprowadza do kasy gminy opłatę roczną. Można starać się również o zmniejszenie opłaty rocznej, jeśli nieruchomość jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych a miesięczny dochód brutto na jednego członka rodziny mieszkającej na danej posesji nie przekracza połowy średniego miesięcznego wynagrodzenia (według GUS-u).


Wykup gruntu w użytkowaniu wieczystym regulowany jest ustawą z lipca 2005 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Cena za przekształcenie to różnica pomiędzy wartością rynkową prawa własności i użytkowania wieczystego. Użytkownik może dodatkowo liczyć na bonifikaty od kwoty ostatecznej. Ustawa reguluje jedynie komu przysługuje roszczenie o przekształcenie. Pani takie roszczenie nie przysługuje. Po pierwsze dotyczyło to użytkowania wieczystego na cele mieszkalne, po drugie termin na wysuwanie roszczenia minął.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


Pani ma działkę rekreacyjną w użytkowaniu wieczystym. Chce Pani przekształcić ją we własność. Ale to wymaga zgody wojewody. Tak samo jak z kwestią zakupu działki. Jeśli właściciel nie jest zainteresowany sprzedaniem jej, to nie ma przepisu, który zmusiłby go do wyzbycia się własności i niczym nie musi swojej decyzji uzasadniać, choć z tym wypadku uzasadnił – utratą zarobku.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy „prawo żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności przysługuje:


a) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 13.10.2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe (art. 1 ust. 1 ustawy);

b) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych garażami (art. 1 ust. 1 ustawy);

c) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub pod garaże (art. 1 ust. 1 ustawy);

d) osobom fizycznym będącym w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnych (art. 1 ust. 1 ustawy);

e) osobom fizycznym i prawnym będącym właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje w dniu wejścia w życie ustawy prawo użytkowania wieczystego, jak również osobom fizycznym i prawnym, które udział taki nabyły po dniu wejścia w życie ustawy (art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy);

f) spółdzielniom mieszkaniowym będącym w dniu wejścia w życie ustawy właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży znajdujących się na gruncie oddanym im w użytkowanie wieczyste (art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy)”.


W każdym innym wypadku ewentualne wyzbycie się działki stanowi wolną wolę jej właściciela – w tym wypadku województwa. Odpowiadając na pytanie – jaki przepis zabrania Pani wykup działki. Art. 140. Kodeksu cywilnego: „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”.


W granicach, o których mowa w zdaniu 1 art. 140, właściciel może rozporządzać rzeczą. Przez „rozporządzanie” należy rozumieć zbywanie, obciążanie nieruchomości, ustanowienie odrębnej własności lokali (tak SN w uzasadnieniu orzeczenia z 14 lipca 1994 r., sygn. akt III CZP 86/94, OSNC 1/95, poz. 4).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rekompensata za gospodarstwo nieobjęte granicami po II wojnie

Mój ojciec otrzymał w 1949 r. z Państwowego Funduszu Ziemi 5 ha ziemi rolnej jako rekompensatę za pozostawione gospodarstwo w dawnych granicach Polski. Później ziemię zdał na rzecz Skarbu Państwa. Czy zostało zrealizowane jego prawo do rekompensaty w świetle obowiązującej ustawy?

Przekazanie prawa do drogi znajdującej się wzdłuż działki

Trzy działki usytuowane wzdłuż drogi, jedna za drugą, były własnością trzech braci. Utworzyli oni wzdłuż działek drogę dojazdową, stając się samoistnymi właścicielami tej drogi (było to 38 lat temu). Później bracia przekazali działki swoim dzieciom, nie przekazując jednak praw do drogi. W jaki sposób ojciec może przekazać mi prawo do drogi, skoro moja działka jest ostatnia? Czy musimy wnieść do sądu sprawę o zasiedzenie?

Jakie będą koszty przy podziale działki na trzy części?

Ja i moja żona chcemy podzielić naszą wspólną działkę mającą 3000 m2 na trzy mniejsze działki. Jedna ma być małżonki, druga moja, a trzecia wspólna. Jest opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Zaznaczam, iż jest to działka klasy IV. Później sprzedamy dwie z działek powstałych po podziale. Jak najkorzystniej dokonać tego podziału? Jakie dokumenty będą niezbędne? Na jakie koszty mamy się nastawić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »