.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zmiana dysponenta grobu

Babcia jest dysponentem grobu wraz z bratem i jego żoną. Jako osoby upoważnione do dysponowania grobem po swojej śmierci wyznaczyła bratanka i jego żonę. Obecnie babcia ze względu na stan zdrowia jest ubezwłasnowolniona całkowicie, a jej opiekunem prawnym jest wnuk. Wnuk chce zmienić dyspozycję babci i jako dysponenta grobu po jej śmierci wyznaczyć siebie w miejsce kuzyna i jego żony. Czy może wyznaczyć siebie, czy też musi to być inna osoba spokrewniona lub niespokrewniona z babcią lub opiekunem prawnym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zmiana dysponenta grobu

Jak wygląda kwestia dysponowania grobem?

Kwestia dysponowania grobem wygląda dwojako. Jeżeli babcia jest dysponentem grobu, który ma być „wykorzystany” po raz pierwszy przez nią, to dysponować nim może faktycznie tylko i wyłącznie ona.

 

Jeżeli jednak grób ten jest już wykorzystywany, to dysponentem grobu są każdorazowo osoby wskazane w art. 10 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, mówiącym: „prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

1) pozostały małżonek(ka);

2) krewni zstępni;

3) krewni wstępni;

4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;

5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia”.

Czy opiekun prawny może zmienić w imieniu mocodawcy dysponenta grobu?

Opiekun prawny może podejmować wszelkie czynności w imieniu podopiecznego, które mają na celu ochronę jego interesów i działanie jego imieniu.

 

Kodeks cywilny w art. 108 stanowi: „Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywać w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony”.

 

W mojej ocenie wyznaczenie przez wnuka swojej osoby dysponentem grobu nie stoi w sprzeczności z interesami babci. I może on bez problemów prawnych dokonać takiej czynności. Nikt – ani bliscy, ani sąd – nie powinien podważać takiego wyznaczenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu