Zmiana dysponenta grobu

Babcia jest dysponentem grobu wraz z bratem i jego żoną. Jako osoby upoważnione do dysponowania grobem po swojej śmierci wyznaczyła bratanka i jego żonę. Obecnie babcia ze względu na stan zdrowia jest ubezwłasnowolniona całkowicie, a jej opiekunem prawnym jest wnuk. Wnuk chce zmienić dyspozycję babci i jako dysponenta grobu po jej śmierci wyznaczyć siebie w miejsce kuzyna i jego żony. Czy może wyznaczyć siebie, czy też musi to być inna osoba spokrewniona lub niespokrewniona z babcią lub opiekunem prawnym?

Zmiana dysponenta grobu

Jak wygląda kwestia dysponowania grobem?

Kwestia dysponowania grobem wygląda dwojako. Jeżeli babcia jest dysponentem grobu, który ma być „wykorzystany” po raz pierwszy przez nią, to dysponować nim może faktycznie tylko i wyłącznie ona.

Jeżeli jednak grób ten jest już wykorzystywany, to dysponentem grobu są każdorazowo osoby wskazane w art. 10 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, mówiącym: „prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:

1) pozostały małżonek(ka);

2) krewni zstępni;

3) krewni wstępni;

4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;

5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia”.

Czy opiekun prawny może zmienić w imieniu mocodawcy dysponenta grobu?

Opiekun prawny może podejmować wszelkie czynności w imieniu podopiecznego, które mają na celu ochronę jego interesów i działanie jego imieniu.

Kodeks cywilny w art. 108 stanowi: „Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywać w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony”.

W mojej ocenie wyznaczenie przez wnuka swojej osoby dysponentem grobu nie stoi w sprzeczności z interesami babci. I może on bez problemów prawnych dokonać takiej czynności. Nikt – ani bliscy, ani sąd – nie powinien podważać takiego wyznaczenia.