Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne a praca

Mam 55 lat od września br. pobieram nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Zaproponowano mi pracę nad modernizacją podstaw programowych. Nie jest to praca w szkole, ale dla Krajowego Ośrodka Wspierania Rozwoju Zawodowego. Czy mogę bez obaw podjąć taką pracę? Będzie to praca na umowę-zlecenie i umowę o dzieło i jest to praca jednorazowa. I drugie moje pytanie – czy mogę wykonywać pracę egzaminatora?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne a praca

Podjęcie pracy przez osobę uprawnioną do świadczenia kompensacyjnego

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o świadczeniach kompensacyjnych prawo do świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszeniu – bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu – w razie podjęcia przez osobę uprawnioną pracy (nie tylko w charakterze nauczyciela) w jednostkach wymienionych w art. 1 ustawy Karta nauczyciela.

Zgodnie z art. 1 Karty nauczyciela „ustawie podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

1) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy o systemie oświaty, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1a oraz pkt 2 lit. a;

2) zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich;

3) publicznych kolegiach pracowników służb społecznych”.

„Ustawie podlegają również, w zakresie określonym ustawą:

1) nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w:

a) urzędach organów administracji rządowej,

b) kuratoriach oświaty,

c) specjalistycznej jednostce nadzoru,

d) Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych,

e) organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych;

1a) nauczyciele zatrudnieni w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej;

2) nauczyciele zatrudnieni w:

a) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,

b) przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych;

3) nauczyciele urlopowani na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych;

4) pracownicy zatrudnieni u pracodawców niewymienionych w ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1-3, pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz kierowników praktycznej nauki zawodu, posiadający kwalifikacje określone dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą w wymiarze przewidzianym dla tych nauczycieli;

5) pracownicy zatrudnieni w Ochotniczych Hufcach Pracy na stanowiskach wychowawców, pedagogów oraz na stanowiskach kierowniczych, posiadający kwalifikacje, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą co najmniej w połowie obowiązującego ich czasu pracy”.

Przepis prawa co do zasady stanowi, że osoba przebywająca na świadczeniu kompensacyjnym nie może podjąć pracy na stanowisku wymagających kwalifikacji pedagogicznych w szkołach i innych jednostkach oświaty (w tym w komisji egzaminacyjnej, czy jako ekspert przy tworzeniu podstaw programowych). Jednak dotyczy to tylko i wyłącznie umowy o pracę. Wykonywanie takich zadań na przykład na podstawie umowy cywilnoprawnej, takiej jak umowa-zlecenie czy o dzieło, nie będzie powodowało zawieszenia prawa do świadczenia kompensacyjnego.