Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Faktyczny dzień zakończenia zwolnienia lekarskiego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.03.2019

Moje zwolnienie lekarskie zostało wystawione w dniach 8 sierpnia 16 sierpnia. Lekarz opisał tę sytuacje na zaświadczeniu w następujący sposób: „Niezdolność do pracy w dniach 08.08 do 16.08 z powodu choroby”. Pracuję w firmie zagranicznej w Warszawie. Zakwestionowano moje zaświadczenie, utrzymując, że powinnam stawić się w pracy 16.08. Jaki był faktyczny dzień zakończenia zwolnienia lekarskiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Faktyczny dzień zakończenia zwolnienia lekarskiego

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskieZ zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny, jest dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy i zarazem podstawą do uzyskania wypłaty zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego lub wynagrodzenia za czas choroby.

 

Zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego (badanie kontrolne).


Okres czasowej niezdolności do pracy określany datami od do (obecnie liczba dni nie jest już wpisywana na zaświadczeniu), przy czym ostatni dzień zwolnienia jest uznawany za dzień niezdolności do pracy (i ewentualnego badania kontrolnego).

 

Według przepisów prawa jest Pani na zwolnieniu do końca 16.08, bowiem jest to ostatni dzień terminu określonego w dniach.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus 6 =

»Podobne materiały

Własna działalność a definicja pracy zawodowej

Jako młoda nauczycielka mogę otrzymać ze szkoły zasiłek na zagospodarowanie, o ile praca w szkole jest moją pierwszą pracą zawodową. Ja jednak wcześniej prowadziłam działalność gospodarczą. Czy taka działalność jest uznawana za pracę zawodową? Czy mogę ubiegać się o zasiłek?

Monitoring pojazdów służbowych

W naszej firmie przedstawiciele handlowi mają do dyspozycji samochody służbowe, które po pracy mogą być także wykorzystywane do celów osobistych. Firma wprowadziła system monitoringu (car chip). Kontrolowana jest prędkość, dystans itp. Wynika to z priorytetu naszej firmy, którym jest bezpieczeństwo

Zatrudnienie żony przez męża

Mój mąż jest właścicielem nieruchomości, która przynosi dochód z wynajmu lokali. Ja natomiast zajmuję się wszelkimi kwestiami związanymi z kosztami, podatkami itp. związanymi z nieruchomością. Czy mogę być więc zatrudniona przez męża, tak by przepracowane lata liczyły mi się do stażu pracy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »