.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odrzucenie wniosku o urlop dla poratowania zdrowia

Jestem nauczycielem z 20-letnim stażem pracy. Zwróciłam się do lekarza rodzinnego z wydaniem zaświadczenia o konieczności odbycia urlopu dla poratowania zdrowia. Mój dyrektor odwołał się od decyzji lekarza i zostałam skierowana dol lekarza medycyny pracy. Lekarz medycyny pracy wystawił orzeczenie również odmawiające mi możliwości skorzystania z urlopu. Przedstawiłam dokumentację medyczną z trzech klinik, w których byłam leczona. Pech chciał, że zawsze magistrala się poddawać diagnostyce i leczeniu podczas wakacji i tym samym nie korzystałam ze zwolnię lekarskich podczas roku szkolnego. Lekarz medycyny pracy zasugerował wykorzystanie pół roku zwolnienia lekarskiego L4. Czy mogę udać się do sądu pracy? Czy mam jakąś szansę na otrzymanie takiego urlopu mimo odrzucenia wniosku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można się odwołać od orzeczenia organu odwoławczego?

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991) „nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia”.

 

„Organ, o którym mowa wyżej, wydaje orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania odwołania, na podstawie:

 

1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego;

2) wyników dodatkowych badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie uzna za niezbędne;

3) kopii orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu”.

 

Orzeczenie organu odwoławczego jest ostateczne.

 

Orzeczenie organu odwoławczego – wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy jest ostateczne i nie przysługuje od niego środek odwoławczy ani też inny środek zaskarżenia. Podkreślić należy, że procedura odwoławcza dotyczy tylko kwestii medycznych, tj. faktycznego stanu zdrowia nauczyciela i potrzeby jego leczenia. Nie można zatem od tego orzeczenia odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Słowem – skoro lekarz medycyny pracy uznał, że nie ma podstaw, aby udzielić Pani urlopu dla poratowania zdrowi, nie ma sensu odwoływać się do sądu, gdyż sad odrzuci takie odwołanie bez rozpatrzenia, ponieważ na orzeczenie lekarza medycyny odwołanie nie przysługuje.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu