Czy soboty wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

• Data: 10-02-2024 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Dla pracowników duże znaczenie ma prawidłowe rozliczenie urlopu wypoczynkowego. Wątpliwości niekiedy budzi wliczanie dni weekendowych, takich jak sobota, do jego wymiaru. W niniejszym artykule wyjaśniamy tę kwestię. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Pauliny.

Czy soboty wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Pani Paulina ma umowę na pełny wymiar czasu pracy, 40 godzin tygodniowo w rozliczeniu trzymiesięcznym. Pracuje sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty w ten sposób, że przez 5 dni pracuje po 9 godzin, natomiast w soboty po 5 godzin. Za sobotę co dwa tygodnie dostaje jeden dzień wolnego. Pani Paulina zapytała nas, czy soboty mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego. Poinformowała nas, że według jej pracodawcy, gdy bierze dwa tygodnie urlopu, nalicza się 12 dni, natomiast jej się wydaje, że powinna mieć naliczone 10 dni. Pani Paulina poprosiła nas o rozwianie jej wątpliwości.

Czy soboty są wliczane przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Odpowiadając na pytanie pani Pauliny, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1542 ustawy Kodeks pracy „urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu”.

Co do zasady skoro pani Paulina pracuje w soboty, to także na sobotę pani Paulina powinna brać urlop niezależnie od tego, że pani Paulina otrzymuje za tę pracę dzień wolny.

Urlop w niedzielę lub święto

Urlop może być bowiem udzielony na każdy dzień tygodnia (w tym również na niedzielę i święto), pod warunkiem jednak, że jest to dla pracownika dzień roboczy wynikający z obowiązującego go harmonogramu pracy.

Jednakże moje wątpliwości budzi rozkład czasu pracy pani Pauliny. Przy zatrudnieniu na pełny etat, 40 godzin tygodniowo, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pani Paulina pracuje co tydzień 6 dni w tygodniu łącznie przez 50 godzin. Takie rozkładanie godzin pracy jest niezgodne z przepisami prawa.

Podsumowując – jeśli pani Paulina wykaże, że zgodnie z rozkładem czasu pracy sobota jest dla pani Pauliny dniem wolnym – na ten dzień pani Paulina nie musi brać urlopu. Jeśli nie – urlop jest udzielany prawidłowo.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład Anny, księgowej

Anna pracuje jako księgowa w małej firmie. Jej standardowy tydzień pracy obejmuje godziny od poniedziałku do piątku, ale dwa razy w miesiącu pracuje także w sobotę, aby nadrobić zaległości. Gdy nadszedł czas na planowanie urlopu, Anna była zaskoczona, że jej pracodawca włączył te soboty do jej dni urlopowych. Dzięki temu Anna zyskała dodatkowe dni wolne, co pozwoliło jej na dłuższy wypoczynek.

Przypadek Marka, kierowcy ciężarówki

Marek pracuje jako kierowca ciężarówki, ma nieregularne godziny pracy. Jego grafik często obejmuje soboty jako dni robocze. Podczas ubiegania się o urlop Marek założył, że soboty nie będą do niego wliczane. Ku jego zdziwieniu pracodawca uwzględnił te dni, argumentując to harmonogramem pracy Marka. Ostatecznie Marek miał mniej dni urlopowych, niż początkowo planował.

Sytuacja Ewy, sprzedawcy w centrum handlowym

Ewa pracuje w popularnym centrum handlowym, gdzie weekendy są najbardziej ruchliwymi dniami. Jej standardowy grafik obejmuje pracę od środy do niedzieli. Kiedy Ewa złożyła wniosek o dwutygodniowy urlop, oczekiwała, że obejmie on 10 dni roboczych. Jednakże pracodawca uwzględnił również soboty i niedziele jako dni pracy, co skróciło jej rzeczywisty czas wolny. Ewa zrozumiała, że w jej przypadku weekendy są traktowane tak samo, jak zwykłe dni robocze w kontekście urlopu.

Podsumowanie

Dni uznawane za pracujące, np. soboty, mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego, w zależności od indywidualnego harmonogramu pracy pracownika. Przytoczone przykłady pokazują, jak różnorodne bywają sytuacje związane z tą kwestią. Znajomość przepisów prawa może uchronić pracowników i pracodawców przed przyszłymi nieporozumieniami dotyczącymi urlopu wypoczynkowego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu dokumentów? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online. Oferujemy profesjonalne wsparcie i szybką pomoc w każdej kwestii prawnej związanej z Twoją sytuacją zawodową. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141