Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy soboty mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.05.2018

Mam umowę na pełny wymiar czasu pracy, 40 godzin tygodniowo w rozliczeniu trzymiesięcznym. Pracuję sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty w ten sposób, że przez 5 dni pracuję po 9 godzin, natomiast w soboty po 5 godzin. Za sobotę co dwa tygodnie dostaję jeden dzień wolnego. Czy soboty mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego? Według mojego pracodawcy biorąc dwa tygodnie urlopu naliczane mam 12 dni, natomiast mi się wydaje, że powinnam mieć naliczone 10 dni. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy soboty mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego?

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1542 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

 

Co do zasady skoro Pani pracuje w soboty to także na sobotę powinna Pani brać urlop niezależnie od tego, że otrzymuje Pani za tę pracę dzień wolny.

 

Urlop może być bowiem udzielony na każdy dzień tygodnia (w tym również na niedzielę i święto), pod warunkiem jednak, że jest to dla pracownika dzień roboczy wynikający z obowiązującego go harmonogramu pracy.

 

Jednakże moje wątpliwości budzi Pani rozkład czasu pracy. Przy zatrudnieniu na pełny etat, 40 godzin tygodniowo, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu, Pani pracuje co tydzień 6 dni w tygodniu łącznie przez 50 godzin. Takie rozkładanie godzin pracy jest niezgodne z przepisami prawa.

 

Podsumowując – jeśli wykaże Pani, że zgodnie z rozkładem czasu pracy sobota jest dla Pani dniem wolnym – na ten dzień nie musi Pani brać urlopu. Jeśli nie – urlop jest udzielany prawidłowo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 10 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »