Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrudnienie równoległe a wymiar urlopu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.05.2019

Pracownik zatrudniony na pełen etat w firmie X do końca kwietnia 2017r. Przysługujący wymiar urlopu 26 dni. Wykorzystał 9 dni urlopu wypoczynkowego za 2017 r. Jednocześnie ten sam pracownik podjął zatrudnienie od 1 marca 2017 r. na pełen etat w firmie Y. Okres zatrudnienia do 31 grudnia 2017 r. Czy przysługuje u pracodawcy Y 22 dni urlopu, czy 17 dni za 2017 r.? Czy prawo do urlopu nabywa się niezależnie u obu pracodawców przy zatrudnieniu równoległym? Pracodawca Y twierdzi, że należny wymiar urlopu w jego firmie to 17 dni za 2017 r. (22 dni - 5 wykorzystane za okres marzec, kwiecień 2017 w firmie X).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zatrudnienie równoległe a wymiar urlopu

Fot. Fotolia

Uprzejmie informuję, że pracodawca nie ma racji. W przypadku zatrudnienia równoległego prawo do urlopu powstaje w odniesieniu do zatrudnienia u każdego z pracodawców. Inaczej sytuacja by wyglądała, gdy pracownik zmieniał pracodawców w trakcie roku – ale z taką sytuacja nie mamy do czynienia, bo w marcu i kwietniu miał już dwa etaty.

 

Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu wynosi:

 

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat”.

 

Zgodnie z art. 1551 „w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

 

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego”.

 

Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z przepisu art. 1551, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

 

Przepis ten stosuje się jedynie do pracowników, którzy po rozwiązaniu stosunku pracy podejmują kolejne zatrudnienie. W Pani przypadku nie doszło do nowego zatrudnienia, bo ono już trwało. 

 

Wobec tego urlop u drugiego pracodawcy powinien być wyliczony w stosunku do okresu zatrudnienia (od marca do końca roku) bez odliczania urlopu wykorzystanego u drugiego pracodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus jeden =

»Podobne materiały

Praca na zwolnieniu lekarskim

Czy przebywając na zwolnieniu z powodu ciąży, lub później na urlopie macierzyńskim, mogę podjąć pracę na umowę zlecenie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »