Zatrudnienie równoległe a wymiar urlopu

Pracownik zatrudniony na pełen etat w firmie X do końca kwietnia 2017r. Przysługujący wymiar urlopu 26 dni. Wykorzystał 9 dni urlopu wypoczynkowego za 2017 r. Jednocześnie ten sam pracownik podjął zatrudnienie od 1 marca 2017 r. na pełen etat w firmie Y. Okres zatrudnienia do 31 grudnia 2017 r. Czy przysługuje u pracodawcy Y 22 dni urlopu, czy 17 dni za 2017 r.? Czy prawo do urlopu nabywa się niezależnie u obu pracodawców przy zatrudnieniu równoległym? Pracodawca Y twierdzi, że należny wymiar urlopu w jego firmie to 17 dni za 2017 r. (22 dni - 5 wykorzystane za okres marzec, kwiecień 2017 w firmie X).

Zatrudnienie równoległe a wymiar urlopu

Fot. Fotolia

Zatrudnienie równoległe a prawo do urlopu

Uprzejmie informuję, że pracodawca nie ma racji. W przypadku zatrudnienia równoległego prawo do urlopu powstaje w odniesieniu do zatrudnienia u każdego z pracodawców. Inaczej sytuacja by wyglądała, gdy pracownik zmieniał pracodawców w trakcie roku – ale z taką sytuacja nie mamy do czynienia, bo w marcu i kwietniu miał już dwa etaty.

Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks pracy „wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat”.

Zgodnie z art. 1551 „w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego”.

Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z przepisu art. 1551, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Przepis ten stosuje się jedynie do pracowników, którzy po rozwiązaniu stosunku pracy podejmują kolejne zatrudnienie. W Pani przypadku nie doszło do nowego zatrudnienia, bo ono już trwało.

Wobec tego urlop u drugiego pracodawcy powinien być wyliczony w stosunku do okresu zatrudnienia (od marca do końca roku) bez odliczania urlopu wykorzystanego u drugiego pracodawcy.