Wymiar urlopu i okres wypowiedzenia nauczyciela przedszkola po osiągnięciu wieku emerytalnego

Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego w placówce państwowej, nieferyjnej. W styczniu 2021 roku ukończyłam 60 lat. Planuję przejść na emeryturę po 20 września 2021 r. Będę wówczas miała przepracowane 39 lat i prawie jeden miesiąc jako nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony. Nie powiadomiłam jeszcze o swoim zamiarze dyrektora. W tym roku zaplanowałam sobie urlop w wymiarze 35 dni. Jednak dyrektor poprosił mnie, żebym ponownie zaplanowała sobie urlop, ale w wymiarze 26 dni. Czy ma takie prawo i na jakiej podstawie, skoro nie zgłaszałam mu chęci przejścia na emeryturę?

Ponadto proszę o podpowiedź, kiedy (z jaką datą) zgodnie z prawem powinnam złożyć wypowiedzenie o pracę, żeby zakończyć ją z dniem 20 września 2021 r.? Czy wniosek o emeryturę do ZUS mogę złożyć np. 26 wrzenia 2021 r. razem ze świadectwem pracy, które pracodawca powinien mi wydać w dniu rozwiązania umowy?

Wymiar urlopu i okres wypowiedzenia nauczyciela przedszkola po osiągnięciu wieku emerytalnego

Wymiar urlopu nauczyciela przedszkola

Jeśli jest Pani zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, to zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r., poz. 2215) przysługuje Pani prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopowym.

W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego.

Jeśli Pani nie złożyła ani nie otrzymała jeszcze wypowiedzenia, to nie ma podstaw, aby żądać od Pani planowania urlopu w mniejszym wymiarze niż wynikającym z przepisów. Ma Pani więc prawo do zaplanowania całych 35 dni, nawet jeśli Pani wie, że będzie chciała rozwiązać umowę we wrześniu. Zatem powinna Pani w planie urlopów zaplanować 35 dni i potem o nie wnioskować.

Okres wypowiedzenia nauczyciela przechodzącego na emeryturę

Jeśli chodzi o okres wypowiedzenia, to niestety nie można złożyć wypowiedzenia tak, aby umowa rozwiązała się dokładnie 20 września, bowiem okres wypowiedzenia zawsze kończy się ostatniego dnia miesiąca. Jeśli złoży Pani wypowiedzenie do 31 maja – umowa rozwiąże się 31 sierpnia. Jeśli do 30 czerwca – umowa rozwiąże się 30 września. Może Pani oczywiście złożyć wniosek o rozwiązanie umowy za porozumienie stron, wskazując datę 20 września, ale pracodawca musi na nie wyrazić zgodę.

Wniosek o emeryturę składa w chwili, gdy pracownik ma rozwiązany stosunek pracy i otrzyma odpowiednie dokumenty.