.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Chciałabym uzyskać wskazówki, jak najkorzystniej przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Ogólne warunki przechodzenia są mi znane, ale interesują mnie terminy, dokumenty do ZUS-u, jak rozwiązać umowę i w jakim terminie. Planuję skorzystać z przywileju od nowego roku szkolnego, czyli rozwiązać umowę z dniem 31 sierpnia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Fot. Fotolia

Aby rozwiązać umowę z dniem 31 sierpnia, musi Pani albo odpowiednio wcześniej złożyć wypowiedzenie albo porozumieć się z pracodawcą co do terminu zakończenia stosunku pracy. Zgodnie z art. 27 ustawy Karta Nauczyciela „rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem”.

 

Wypowiedzenie takie powinna Pani wręczyć dyrektorowi do 31 maja. Wręczenie wypowiedzenia po tym terminie będzie skutkować tym, że nauczyciel musi przepracować kolejny rok. Jeśli jest Pani zatrudniona na podstawie mianowania, to do wypowiedzenia zastosowanie ma art. 23 ust. 1 pkt 1: rozwiązanie stosunku pracy następuje na mocy wniosku nauczyciela za 3-miesiecznym wypowiedzeniem, na koniec roku szkolnego. Tutaj także wypowiedzenie składa się najpóźniej do dnia 31 maja.

 

Z kolei porozumienie możliwe jest na podstawie art. 27 ust. 3 w związku z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN. W przypadku porozumienia stron można ustalić dowolną datę zakończenia stosunku pracy- na przykład 31 sierpnia i nie jest wymagane złożenie pisma o porozumieniu do 31 maja. Można to zrobić później, ale warunkiem jest tutaj, aby dyrektor wyraził zgodę na porozumienie stron.

 

W celu uzyskania świadczenia kompensacyjnego powinna Pani wypełnić i złożyć wniosek ZUS Rp-12 – Wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne wraz z wymienionymi w nim załącznikami. Wniosek jest dostępny w oddziałach ZUS-u albo na stronie http://e-inspektorat.zus.pl w dziale „pliki do pobrania”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu