.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.07.2019

Chciałabym uzyskać wskazówki, jak najkorzystniej przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Ogólne warunki przechodzenia są mi znane, ale interesują mnie terminy, dokumenty do ZUS-u, jak rozwiązać umowę i w jakim terminie. Planuję skorzystać z przywileju od nowego roku szkolnego, czyli rozwiązać umowę z dniem 31 sierpnia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Fot. Fotolia

Aby rozwiązać umowę z dniem 31 sierpnia, musi Pani albo odpowiednio wcześniej złożyć wypowiedzenie albo porozumieć się z pracodawcą co do terminu zakończenia stosunku pracy. Zgodnie z art. 27 ustawy Karta Nauczyciela „rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem”.

 

Wypowiedzenie takie powinna Pani wręczyć dyrektorowi do 31 maja. Wręczenie wypowiedzenia po tym terminie będzie skutkować tym, że nauczyciel musi przepracować kolejny rok. Jeśli jest Pani zatrudniona na podstawie mianowania, to do wypowiedzenia zastosowanie ma art. 23 ust. 1 pkt 1: rozwiązanie stosunku pracy następuje na mocy wniosku nauczyciela za 3-miesiecznym wypowiedzeniem, na koniec roku szkolnego. Tutaj także wypowiedzenie składa się najpóźniej do dnia 31 maja.

 

Z kolei porozumienie możliwe jest na podstawie art. 27 ust. 3 w związku z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN. W przypadku porozumienia stron można ustalić dowolną datę zakończenia stosunku pracy- na przykład 31 sierpnia i nie jest wymagane złożenie pisma o porozumieniu do 31 maja. Można to zrobić później, ale warunkiem jest tutaj, aby dyrektor wyraził zgodę na porozumienie stron.

 

W celu uzyskania świadczenia kompensacyjnego powinna Pani wypełnić i złożyć wniosek ZUS Rp-12 – Wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne wraz z wymienionymi w nim załącznikami. Wniosek jest dostępny w oddziałach ZUS-u albo na stronie http://e-inspektorat.zus.pl w dziale „pliki do pobrania”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »