Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania przed zakończeniem budowy bloku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.10.2018

W związku z rozstaniem z partnerem zmuszeni jesteśmy sprzedać mieszkanie, które jeszcze nie zostało do końca wybudowane. Odbiór mieszkania od dewelopera planowany jest za ok. 2 miesiące, podpisanie aktu notarialnego za pół roku. Mieszkanie jest naszą własnością po 1/2. Cena z aktu notarialnego 285 000 zł. Kredyt 220 000 zł także jest po 1/2. Dodatkowo podpisaliśmy umowę na projekt + wykończenie na 40 000 zł. Cena w większości zapłacona. Kiedy najlepiej byłoby sprzedać to mieszkanie (myślę głównie o kwestach podatkowych)? Jak wygląda formalnie sprzedaż takiego mieszkania obciążonego kredytem? Jakieś cesje? Jakie dokumenty podpisujemy w takim przypadku z bankiem nas kredytującym? Dodam, że jest to kredyt na preferencyjnych warunkach dla pracowników banku. Najprawdopodobniej oprocentowanie dla osoby spoza bankowości będzie wyższe. Czy ma to znaczenie? Kto spłaca taki kredyt? My z pieniędzy kupującego czy sam kupujący?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie może Pani sprzedać lokalu mieszkalnego (nieruchomości), bowiem nie jest Pani (w zasadzie nie są Państwo) jej właścicielem. Zasada nemo plus iuris in alium transferre potest quam ipse habet (nikt nie może przenieść na drugą osobę więcej praw, niż sam posiada) w pełni znajduje tu zastosowanie. Jeśli więc jest Pani zmuszona sprzedać to, co posiada Pani obecnie, to w mojej ocenie może Pani (możecie Państwo) zbyć prawo przyrzeczenia przekazania lokalu mieszkalnego wynikające z tzw. umowy deweloperskiej, o ile sama umowa tego nie zabrania. Uzyskany przychód będzie przychodem z tzw. praw majątkowych, po pomniejszeniu o koszty nabycia, dochód będzie podlegał opodatkowaniu według skali podatkowej. Podobnie wskazuje się w doktrynie:

 

„Jeżeli podatniczka zbyła prawo osobie fizycznej, która nie działała jako przedsiębiorca wówczas nie wystąpi płatnik. W przypadku gdy podatniczka, oprócz wskazanych w treści pytania, uzyskuje również dochody, do których mają zastosowanie przepisy art. 31, 33, 34, 35 u.p.d.o.f. (np. ze stosunku pracy), wówczas musi w trakcie roku zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy; jeżeli takie dochody nie są osiągane, wówczas podatniczka zapłaci podatek dopiero w zeznaniu rocznym (PIT-36). Bez względu na to, czy podatniczka zapłaci zaliczkę w trakcie roku czy dopiero podatek w zeznaniu może rozliczyć w kosztach wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu z tytułu zbycia prawa (patrz art. 22 ust. 10 u.p.d.o.f.)” (R. Kowalski, QA 403614).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Sprzedaż mieszkania przed zakończeniem budowy bloku

 

Inna sytuacja to zbycie po ustanowieniu na Państwa rzecz prawa własności. Sprzedaż przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonane będzie nabycie (ustanowienie prawa własności), powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawę tę stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a w pewnym uproszczeniu kosztami. Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Warto pamiętać, że wysokość nakładów, o których mowa w art. 22 ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych; natomiast koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w art. 22 ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Rozliczenia dokonuje się na druku PIT-39, który należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku, w którym dokonano sprzedaży (czyli w tym samym terminie co standardowe zeznanie roczne).

 

Odnośnie zaś kredyt, każdy bank ma swoją procedurę, ewentualnie zgodę/pozwolenie, o które trzeba wystąpić, i nabywca wpłaca zazwyczaj pieniądze na rachunek banku i dodatnia różnica trafia do sprzedawcy. Tu jednak są znaczne rozbieżności proceduralne między bankami i w tym zakresie trzeba porozumieć się z kredytodawcą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - jeden =

»Podobne materiały

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak je

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »