.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela?

Zostałem wezwany na policję w sprawie o włamanie się na konto i wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela, mojego ojca. Sprawę zgłosił bank, bo po śmierci taty użyłem jego karty i wypłaciłem z bankomatu pieniądze. Okazuje się, że przywłaszczyłem jego emeryturę, której już ZUS nie powinien przelewać. Teraz bank chyba chce odzyskać te wypłacone pieniądze. Czy ma do tego prawo? Czytałem na forum że mogę mieć problemy. Co mam robić? Proszę o informacje co mi grozi za wypłatę pieniędzy po śmierci właściciela konta.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co grozi za wypłacenie pieniędzy z konta po śmierci właściciela?

Wypłata środków po śmierci właściciela rachunku

Zacznijmy od początku. Bank wypłaca kwotę z konta osobistego według przedstawionego dokumentu potwierdzającego dziedziczenie. Technicznie sprawa wygląda następująco. Po śmierci właściciela konta (nie dotyczy to rachunków związanych z prowadzeniem firmy) Prawo bankowe nakazuje wypłacić ze środków zgromadzonych na tym rachunku tylko:

 

  1. zwrot kosztów pogrzebu – osobie, która przedstawi rachunki dokumentujące te koszty i akt zgonu właściciela rachunku,
  2. pieniądze pozostawione nie tylko żonie czy mężowi, ale ewentualnie najbliższym krewnym (dzieciom, wnukom, rodzicom bądź rodzeństwu) na podstawie tzw. dyspozycji na wypadek śmierci,
  3. pieniądze wypłacone z ZUS-u za okres po śmierci posiadacza rachunku.

Brak dyspozycji na wypadek śmierci

Jak rozumiem, Pana tata nie złożył w banku tzw. dyspozycji na wypadek śmierci i należności zgromadzone na koncie podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych i to niezależnie od tego, w jakiej walucie zostały ona zgromadzona. Podstawą do wypłaty środków jest odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo wypis zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. W sytuacji gdy spadek nabyło dwóch lub więcej spadkobierców, do wypłaty środków z rachunku bankowego niezbędne będzie także przedłożenie bankowi postanowienia sądu o dziale spadku lub pisemnego, zgodnego oświadczenia spadkobierców o podziale środków zgromadzonych na tym rachunku. Dopiero na podstawie dokumentu środki z rachunku osoby zmarłej zostaną wypłacone.

 

I teraz przejdźmy do szczegółów. W regulaminie przykładowego banku znajdziemy mniej więcej taki zapis: „[wypłaty z rachunku] 1. Wypłaty z rachunku mogą być dokonywane w formie: 1) gotówkowej: a) w przypadku rachunku głównego - we wszystkich placówkach Banku wyłącznie w złotych polskich (PLN) b) w przypadku rachunku walutowego – wyłącznie w walucie, w której prowadzony jest rachunek – w wyznaczonych placówkach Banku, przy czym Bank nie realizuje wypłat w walutach obcych w bilonie. Lista placówek, w których możliwa jest obsługa gotówkowa w walutach obcych jest dostępna na stronie internetowej Banku, za pośrednictwem serwisu telefonicznego CA24 oraz we wszystkich placówkach Banku”.

Przywłaszczenie emerytury po śmierci ojca jako przestępstwo

W tym miejscu zatem należy wskazać, że takie działanie bez stosownego dokumentu w postaci poświadczenia dziedziczenia czy też postanowienia sądu oraz braku obecności w banku i złożenia tam wniosku, a samodzielne wejście na konto jest niewątpliwie przestępstwem. W mojej ocenie tak jak i w Pańskiej, to ZUS mógł zgłosić ten fakt na policję, zatem aby zmniejszyć swoje problemy, powinien Pan aktualnie zwrócić ZUS-owi żądaną kwotę. Co więcej nie jest powiedziane, że w takiej sytuacji uniknie Pan teraz odpowiedzialności karnej. Czy są inni spadkobiercy?

 

Jedynym tłumaczeniem, które może Pan przyjąć na swoją obronę, jest takie, iż wykorzystał Pan te środki na realizację pogrzebu, a dalej jeśli ZUS nie wycofa sprawy z policji bądź mimo wycofania przez ZUS prokurator postawi Panu zarzut (co niestety w mojej ocenie jest bardzo możliwe), to musi Pan wnosić o warunkowe umorzenie postępowania na tzw. okres próby. W innej sytuacji może zostać Panu wymierzona np. grzywna, tak jak w postępowaniu o kradzież.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + pięć =

02.10.2021

Ie ma sie co przejmowac skoro zus byl informowany o smierci ojca a jednak mimo to nadal przelewal pieniadze to juz nie Pana wina bo mogl pan to odenrac w inny sposob np zados uczynienie zwrot ubezpieczenia itp to juz nie pana wina bo sami sie nie przyznaja do tego ze to z ich winy lepiej poszukac sobie Kozla ofiarnergo

AAAA.a

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl