.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata pieniędzy z konta po śmierci właściciela

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 26.11.2020 • Zaktualizowane: 21.02.2021

Zostałem wezwany na policję w sprawie o włamanie się na konto mojego nieżyjącego ojca i wypłatę środków z konta. Tę sprawę zlecił bank, bo po śmierci taty wypłaciłem z bankomatu pieniądze. Okazuje się, że przywłaszczyłem jego emeryturę, której już ZUS nie powinien przelewać. Teraz bank chyba chce odzyskać te środki. Czy ma do tego prawo? Co mam robić? Proszę o informacje co mi grozi za wypłatę pieniędzy po śmierci właściciela konta.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypłata pieniędzy z konta po śmierci właściciela

Wypłata środków po śmierci właściciela rachunku

Zacznijmy od początku. Bank wypłaca kwotę z konta osobistego według przedstawionego dokumentu potwierdzającego dziedziczenie. Technicznie sprawa wygląda następująco. Po śmierci posiadacza konta (nie dotyczy to rachunków związanych z prowadzeniem firmy) Prawo bankowe nakazuje wypłacić ze środków zgromadzonych na tym rachunku tylko:

 

  1. zwrot kosztów pogrzebu – osobie, która przedstawi rachunki dokumentujące te koszty i akt zgonu właściciela rachunku,
  2. pieniądze pozostawione nie tylko żonie czy mężowi, ale ewentualnie najbliższym krewnym (dzieciom, wnukom, rodzicom bądź rodzeństwu) na podstawie tzw. dyspozycji na wypadek śmierci,
  3. pieniądze wypłacone z ZUS-u za okres po śmierci posiadacza rachunku.

Brak dyspozycji na wypadek śmierci

Jak rozumiem, Pana tata nie złożył w banku tzw. dyspozycji na wypadek śmierci i należności zgromadzone na koncie podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych i to niezależnie od tego, w jakiej walucie zostały ona zgromadzona. Podstawą do wypłaty środków jest odpis prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo wypis zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. W sytuacji gdy spadek nabyło dwóch lub więcej spadkobierców, do wypłaty środków z rachunku bankowego niezbędne będzie także przedłożenie bankowi postanowienia sądu o dziale spadku lub pisemnego, zgodnego oświadczenia spadkobierców o podziale środków zgromadzonych na tym rachunku. Dopiero na podstawie dokumentu środki z rachunku osoby zmarłej zostaną wypłacone.

 

I teraz przejdźmy do szczegółów. W regulaminie przykładowego banku znajdziemy mniej więcej taki zapis: „[wypłaty z rachunku] 1. Wypłaty z rachunku mogą być dokonywane w formie: 1) gotówkowej: a) w przypadku rachunku głównego - we wszystkich placówkach Banku wyłącznie w złotych polskich (PLN) b) w przypadku rachunku walutowego – wyłącznie w walucie, w której prowadzony jest rachunek – w wyznaczonych placówkach Banku, przy czym Bank nie realizuje wypłat w walutach obcych w bilonie. Lista placówek, w których możliwa jest obsługa gotówkowa w walutach obcych jest dostępna na stronie internetowej Banku, za pośrednictwem serwisu telefonicznego CA24 oraz we wszystkich placówkach Banku”.

Przywłaszczenie emerytury po śmierci ojca jako przestępstwo

W tym miejscu zatem należy wskazać, że takie działanie bez stosownego dokumentu w postaci poświadczenia dziedziczenia czy też postanowienia sądu oraz braku obecności w banku i złożenia tam wniosku, a samodzielne wejście na konto jest niewątpliwie przestępstwem. W mojej ocenie tak jak i w Pańskiej, to ZUS mógł zgłosić ten fakt na policję, zatem aby zmniejszyć swoje problemy, powinien Pan aktualnie zwrócić ZUS-owi żądaną kwotę. Co więcej nie jest powiedziane, że w takiej sytuacji uniknie Pan teraz odpowiedzialności karnej. Czy są inni spadkobiercy?

 

Jedynym tłumaczeniem, które może Pan przyjąć na swoją obronę, jest takie, iż wykorzystał Pan te środki na realizację pogrzebu, a dalej jeśli ZUS nie wycofa sprawy z policji bądź mimo wycofania przez ZUS prokurator postawi Panu zarzut (co niestety w mojej ocenie jest bardzo możliwe), to musi Pan wnosić o warunkowe umorzenie postępowania na tzw. okres próby. W innej sytuacji może zostać Panu wymierzona np. grzywna, tak jak w postępowaniu o kradzież.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton