Dziedziczenie pieniędzy z konta bankowego zmarłego

• Data: 28-11-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Podział środków z konta bankowego zmarłego może budzić wiele pytań i wątpliwości, zwłaszcza w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił testamentu. Artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak przebiega proces dziedziczenia środków zgromadzonych na koncie bankowym, jakie prawa mają spadkobiercy oraz w jaki sposób można dysponować majątkiem, szczególnie w przypadku małoletnich spadkobierców. W sytuacji wspólności majątkowej małżeńskiej i braku testamentu kluczowe staje się zrozumienie zasad dziedziczenia ustawowego oraz roli sądu opiekuńczego w przypadku małoletnich spadkobierców.

Dziedziczenie pieniędzy z konta bankowego zmarłego

Fot. Fotolia

Zmarł ojciec pana Dawida, nie pozostawiając testamentu. Rodzice mieli wspólność majątkową. Pan Dawid jest już pełnoletni, ale jego siostra nie ukończyła jeszcze 18 lat. Czyli spadkobierców jest troje: pan Dawid, jego mama i siostra. Wątpliwości pojawiły się co do podziału pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym zmarłego. Pan Dawid sądził, że jemu i siostrze należy się po 1/3 z połowy środków zgromadzonych na rachunku, a mamie połowa + 1/3 z tej drugiej połowy środków. Natomiast bank rozdzielił te środku równo, po 1/3 każdemu z nich. Pan Dawid pytał, czy to prawidłowe, a ponadto chciał wiedzieć, czy możliwe byłoby jednak podzielenie majątku po tacie w taki sposób, jak wyżej opisał. Jeśli nie, czy można dysponować częścią środków, które przypadły siostrze, bez konieczności uzyskania zgody sądu rodzinnego?

Dziedziczenie środków zgromadzonych na koncie pieniężnym spadkodawcy

Jeśli chodzi o dziedziczenie środków zgromadzonych na koncie pieniężnym spadkodawcy, należy mieć na uwadze, że w pierwszej kolejności dziedziczenie następuje według dyspozycji spadkodawcy. Zatem właściciel konta może wskazać osoby upoważnione do przejęcie pieniędzy w przypadku śmierci. Dopiero jeśli taka dyspozycja za życia nie nastąpi, wówczas pieniądze podlegają standardowym regułom dziedziczenia.

Osoby, które chcą zadysponować środkami zgromadzonymi w banku, mogą złożyć w banku tzw. zapis na wypadek śmierci. Jest to dokument, który, podobnie jak testament, wskazuje osoby upoważnione do podjęcia pieniędzy z kont bankowych wskazanych przez zmarłego. Różnica polega zaś na tym, że zapisu na wypadek śmierci można dokonać wyłącznie na rzecz krewnych (rodzeństwa, zstępnych do drugiego stopnia, czyli dzieci i wnuków, oraz wstępnych do drugiego stopnia, czyli rodziców i dziadków) i współmałżonka. Zapis jest również mocno ograniczony pod względem wysokości kwot, jakie można przekazać jednej osobie. Kwota, jaką zmarły może na podstawie zapisu na wypadek śmierci przekazać wskazanej w dokumencie osobie, nie może przekroczyć dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Wypłata pieniędzy z konta osoby zmarłej

Jeśli taka dyspozycja nie została sporządzona, to bank ma prawo wypłacić pieniądze tylko i wyłącznie osobom, które dziedziczą według reguł ustawowych (albo na podstawie testamentu, albo ustawy) i wykażą swoje prawa do dziedziczenia postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Wypłata następuje wyłącznie według ustaleń tego dokumentu, w proporcji ustalonego dziedziczenia.

Bank wypłaca kwotę z konta osobistego według przedstawionego dokumentu potwierdzającego dziedziczenie. Skoro jednak konto założone na jednego z małżonków powstało w czasie trwania wspólności małżeńskiej, to środki gromadzone na nim, niezależnie od właściciela konta, stanowią wspólność małżeńska. Po śmierci jednego z małżonków powstaje rozdzielność majątkowa. I tutaj pan Dawid ma rację – pół majątku należy do żony właściciela konta, a drugie pół podlega regułom dziedziczenia ustawowego. Te okoliczności – gromadzenie środków majątkowych w czasie wspólności małżeńskiej – należy wykazać w banku. Technicznie sprawa wygląda następująco:

Po śmierci posiadacza konta (nie dotyczy to rachunków związanych z prowadzeniem firmy) Prawo bankowe nakazuje wypłacić ze środków zgromadzonych na tym rachunku tylko:

  • zwrot kosztów pogrzebu – osobie, która przedstawi rachunki dokumentujące te koszty i akt zgonu właściciela rachunku,
  • pieniądze pozostawione nie tylko żonie czy mężowi, ale ewentualnie najbliższym krewnym (dzieciom, wnukom, rodzicom bądź rodzeństwu) na podstawie tzw. dyspozycji na wypadek śmierci,
  • pieniądze wypłacone z ZUS za okres po śmierci posiadacza rachunku.

Pieniądze wypłacone z tych tytułów nie należą do spadku. Środki, jakie pozostaną na rachunku po tych wypłatach, przypadają spadkobiercom. Bank im je wypłaci dopiero po załatwieniu spraw spadkowych, tj. po uzyskaniu postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Wskazane wyżej zasady obowiązują bez względu na to, czy między małżonkami panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, czy też rozdzielność majątkowa. Mimo trwania małżeństwa wspólność majątkowa może ustać wskutek podpisania u notariusza intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej, oraz zniesienia jej przez sąd. Automatycznie wspólność ustaje w razie orzeczenia przez sąd separacji, ogłoszenia upadłości jednego z małżonków oraz jego ubezwłasnowolnienia, a także, oczywiście, z dniem śmierci jednego z małżonków.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ustanie wspólności majątkowej wskutek śmierci a podział środków zgromadzonych na koncie

Jeżeli jednak pieniądze, które znalazły się na rachunku bankowym należącym wyłącznie do jednego z małżonków, pochodzą z majątku wspólnego, dorobkowego, oznacza to – zgodnie z regułami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – że objęte są wspólnością majątkową. Jeśli więc wskutek jej ustania dochodzi do podziału majątku dorobkowego, podział musi objąć również pieniądze zgromadzone na tym rachunku. Ponieważ udziały małżonków w majątku wspólnym są co do zasady równe, oznacza to, że połowa środków na rachunku założonym na imię jednego małżonka należy do drugiego z nich. W razie ustania wspólności wskutek śmierci połowa tych środków staje się automatycznie własnością wdowy czy wdowca, a druga połowa wchodzi do spadku i jest objęta jego działem, w którym uczestniczy także ów małżonek. Przed przeprowadzeniem działu spadku przez sąd konieczne będzie przeprowadzenie podziału majątku dorobkowego. W takim wypadku w jednym wniosku składanym w sądzie można wystąpić: o stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku i podział majątku dorobkowego po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej. Banki na żądanie sądu prowadzącego postępowanie spadkowe, a także sprawę o podział majątku dorobkowego obowiązane są do udzielenia mu informacji stanowiących tajemnicę bankową, przede wszystkim o stanie konta.

Zatem w sprawie, którą przedstawił pan Dawid, ważne jest, by wykazać bankowi, że majątek zgromadzony na koncie jest wspólnością majątkową i w związku z tym połowa należy do żony z tego tytułu, a pozostała część należy do spadkobierców zgodnie z dokument potwierdzającym dziedziczenie (chyba że spadkodawca udzielił dyspozycji na wypadek śmierci).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Dysponowanie majątkiem należącym do małoletniego

Przy czym, jeśli chodzi o dysponowanie majątkiem należącym do małoletniego, należy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego w przypadku, gdy dyspozycja przekracza zwykły zarząd. Wypłata pieniędzy z konta spadkodawcy dziedziczonych przez małoletniego i ich konkretne zadysponowanie jest zawsze czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Stąd odpowiedź na ostatnie pytanie jest twierdząca — należy uzyskać zgodę sądu na wypłatę środków należących do małoletniego spadkobiercy.

Przykłady

Przykład 1: Rodzeństwo dziedziczące po rodzicach. Jan i Katarzyna po śmierci ojca, który zmarł bez testamentu, musieli podzielić środki zgromadzone na jego koncie bankowym. Ich matka zmarła wcześniej, więc całość majątku miała być podzielona między nich. Zgodnie z prawem każde miało otrzymać równą część środków. Jednak sprawy komplikował fakt, że Katarzyna nie była jeszcze pełnoletnia i co do nabycia przez nią spadku należało najpierw uzyskać zgodę sądu rodzinnego.

Przykład 2: Wdowa i jej dzieci. Po śmierci pana Krzysztofa jego żona oraz dwoje dorosłych dzieci stanęło przed zadaniem podziału znacznych środków na koncie bankowym zmarłego. Ponieważ środki te były zgromadzone przez małżonków w trakcie trwania ich małżeństwa, automatycznie połowa należała do żony zmarłego. Pozostała część miała zostać równo podzielona między dzieci. Jednakże, aby doszło do wypłaty, rodzina musiała najpierw oficjalnie nabyć spadek, co uczyniła u notariusza, sporządzając aktu poświadczenia dziedziczenia. Na jego podstawie bank wypłacił środki zgodnie z należnymi spadkobiercom udziałami.

Przykład 3: Dziadek i jego wnuki. Po śmierci pana Józefa jego wnuki dowiedziały się, że dziedziczą po nim środki pieniężne zgromadzone na koncie bankowym. Ponieważ ich rodzice zmarli wcześniej, to oni jako najbliżsi krewni mieli prawo do dziedziczenia. Jednakże jeden z wnuków był jeszcze niepełnoletni, więc nabycie przez niego spadku wymagało uzyskania zgody sądu opiekuńczego.

Podsumowanie

W artykule omówiono zasady dziedziczenia środków zgromadzonych na koncie bankowym zmarłego, wyjaśniając proces podziału majątku w różnych sytuacjach rodzinnych i przy braku testamentu. Podkreślono znaczenie zrozumienia prawnych aspektów dziedziczenia, w tym roli sądu opiekuńczego w przypadku małoletnich spadkobierców, oraz wyjaśniono, jak istotne jest zabezpieczenie własnych interesów oraz interesów najbliższych w kontekście dziedziczenia majątku bankowego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej dziedziczenia środków bankowych? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online z doświadczonymi prawnikami, którzy pomogą Ci w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism, zapewniając profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania spadkowego. Skontaktuj się z nami poprzez formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939