Wykonywanie prac porządkowych na działce, pod nieobecność właściciela

• Data: 27-12-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Moja siostra cioteczna (nasze mamy były siostrami rodzonymi) posiada nieruchomość w województwie mazowieckim. Od lat mieszka w Londynie, a obecnie przebywa w domu opieki. Zanim się pochorowała, poprosiła mnie o zadbanie o działkę (przycinanie gałęzi itd.). Czy mogę wykonywać takie prace zgodnie z prawem, jeśli działka do mnie nie należy? Czy miałabym kłopoty, gdyby np. sąsiedzi wezwali policję?

Wykonywanie prac porządkowych na działce, pod nieobecność właściciela

Prace porządkowe na cudzej działce

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Z treści Pani opisu wynika, że nawet jeżeli wie Pani, że nie jest właścicielem nieruchomości, to z uwagi na chęć uporządkowania terenu czuje się nim Pani, a to z kolei powoduje, że można traktować Pani władanie nieruchomością jako posiadanie samoistne. Takie władanie jest przewidziane w Kodeksie cywilnym i organy ścigania nie mogą ingerować w taki zakres. Jedynie właściciel nieruchomości, ewentualnie współwłaściciel, może domagać się zaprzestania przez Panią takich czynności. Godzi się jednak podkreślić, iż policja nie ma prawa ingerować w Pani władztwo. Zgodnie z art. 336 K.c. „Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.

Tego rodzaju władztwo pozwoli Pani lub Pani następcom prawnym zasiedzieć ww. nieruchomość. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. W Pani przypadku oczywiście mowa jest o trzydziestu latach.