Osiągnęłam wiek emerytalny - złożyć wypowiedzenie, czy czekać na odwołanie?

Sprawa dotyczy zmiany skarbnika w gminie. Pracuję w gminie 16 lat, od roku na stanowisku skarbnika gminy. Osiągnęłam wiek emerytalny. Dzisiaj zostałam poinformowana, że od stycznia będzie nowy skarbnik w gminie. Czy mam złożyć wypowiedzenie, czy czekać na odwołanie? Co jest dla mnie korzystniejsze? Czy po odwołaniu wrócę na poprzednie stanowisko? Co z wynagrodzeniem?

Na początku warto zaznaczyć, iż powołanie stanowi podstawę zatrudnienia z pracownikami samorządowymi takimi jak: zastępcą prezydenta miasta (wyr. SN z 12.11.2014 r., sygn. akt I PK 24/14, MoPr 2015, Nr 4, s. 201), sekretarz gminy, sekretarz powiatu, skarbnik gminy, skarbnik powiatu i skarbnik województwa.

Niestety, w przypadku zatrudnienia na podstawie powołania, pracownik powołany może być w każdym czasie odwołany ze stanowiska przez organ który go powołał (wyr. SN z 11.7.2017 r., I PK 201/16, Legalis). Oznacza to, ze zatrudnienie na podstawie powołania nie zapewnia pracownikowi szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy. Jak stwierdził w uchwale z dnia 10 stycznia 2007 r. Sąd Najwyższy, III PZP 6/06: W oświadczeniu woli pracodawcy o odwołaniu, które jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę, zbędne jest wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy.

Zgodnie z art. 70 § 1 Kodeksu Pracy, pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie - odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Dotyczy to również pracownika, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony. Odwołanie ze stanowiska z następstwami w zakresie rozwiązania stosunku pracy jest możliwe w każdym czasie, z uzasadnionych powodów, bez powodów oraz z jakichkolwiek powodów. Istotne jest to, ze pracodawca, odwołując pracownika ze stanowiska, nie ma obowiązku informowania go o przyczynach odwołania. Pracodawca, odwołując pracownika w sposób równoznaczny z wypowiedzeniem umowy o pracę, nie ma obowiązku podawania przyczyny odwołania (wyr. SN z 23.7.2009 r., II PK 30/09, MoPr 2010, Nr 4, s. 202, teza pierwsza).

Odwołanie pracownika ze stanowiska musi być dokonane w formie pisemnej i wywiera skutek prawny z chwilą doręczenia pracownikowi odwołania w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią (wyr. SN z 27.1.2004 r., I PK 282/03, teza druga, OSNP 2004, Nr 24, poz. 413). Zatem informacja pozyskana ustnie o możliwości Pani odwołania ze stanowiska skarbnika gminy nie wywiera skutków prawnych. Powinna Pani zatem poczekać na odwołanie, a sama nie składać wypowiedzenia, ponieważ odwołanie ze stanowiska wcale nie musi nastąpić.

Z tej przyczyny, ze odwołanie nie musi zawierać przyczyny odwołania, nie może Pani skutecznie kwestionować odwołania równoczesnego z wypowiedzeniem umowy o pracę ze względu na brak uzasadnionej przyczyny (wyr. SN z 27.4.2010 r., II PK 314/09, MoPr 2010, Nr 9, s. 483).

Jeżeli odwołanie nastąpiłoby z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53 KP, to jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.  Odwołanie ze stanowiska na tych podstawach powinno być dokonane również na piśmie, ale ze wskazaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy (wyr. SN z 10.9.2004 r., I PK 704/03, MoPr 2005, Nr 8, s. 13).

Jak stwierdził w wyroku z dnia 14 maja 2012 r., II PK 238/11, OSP 2013, Nr 7–8, poz. 81, teza druga, Sąd Najwyższy, niezachowanie formy pisemnej odwołania ze stanowiska równoznaczne z rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia oznacza jego niezgodność z prawem i uzasadnia roszczenie o odszkodowanie na podstawie art. 56 i 58 w zw. z art. 69 KP.

W razie uznania bezpodstawności rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia zwolnionemu pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie w wysokości równej wynagrodzeniu do upływu okresu wypowiedzenia (art.59 KP). Jeżeli pracodawca rozwiązał bez wypowiedzenia stosunek pracy zawiązany na podstawie powołania na czas określony, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące (art. 58 KP). Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania nie przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy.

W okresie wypowiedzenia zachowuje Pani prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem. Zgodnie bowiem z art. 70 § 2 KP w okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem.

Natomiast po odwołaniu z zajmowanego stanowiska, w okresie wypowiedzenia, pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy. Na jego wniosek lub za jego zgodą pracodawca może zatrudnić go w okresie wypowiedzenia przy innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje zawodowe, a po upływie okresu wypowiedzenia zatrudnić na uzgodnionych przez Panią i pracodawcę warunkach pracy i płacy.

Pozdrawiam,

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

Radca prawny