Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak majątku zmarłego a dziedziczenie długów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 22.08.2017

Co następuje w sytuacji, gdy po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza okazuje się, że zmarły nie pozostawił żadnego majątku, a wyłącznie długi. Czy w takim przypadku spadkobierca staje się ostatecznym właścicielem długów (choć ze względu na brak majątku w spadku nie będzie ich spłacać), czy np. bank może obciążyć tym długiem współkredytobiorcę (były współmałżonek, niebędący spadkobiercą)? Co w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej (dzieci, rodzic i rodzeństwo zmarłego), czy po przyjęciu spadku przez dzieci, rodzic i rodzeństwo nadal są zobowiązani do przyjęcia/odrzucenia spadku? Jak wygląda linia dziedziczenia: czy np. rodzeństwo rodzica osoby zmarłej także musi odrzucić spadek w celu uniknięcia spłacania długów pozostawionych przez swojego bratanka?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z chwilą złożenia oświadczenia woli o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza sąd nie ustala dalszych spadkobierców, bowiem nie zachodzi taka potrzeba. Innymi słowy nie ma potrzeby, by zstępni (dzieci) spadkobierców, rodzice spadkobierców oraz rodzeństwo zmarłego składało jakiekolwiek oświadczenia woli. Dalsi spadkobiercy są brani pod uwagę dopiero wówczas, gdy spadkobiercy wcześniejsi odrzucili spadek lub nie występuje.

 

W odniesieniu do opisanego przypadku w mojej ocenie spadkobiercy po jednym z kredytobiorców, co prawda, wchodzą w jego miejsce jako odpowiedzialni za dług, aczkolwiek o ile aktywów spadkodawca po sobie nie pozostawił żądnych, nie może być mowy o ich odpowiedzialności faktycznej, choć odpowiedzialność formalna występuje. Mamy do czynienia z tzw. odpowiedzialnością solidarną współkredytobiorców (zmarłego i żyjącego). W miejsce zmarłego wchodzą jego spadkobiercy, ale ich odpowiedzialność z uwagi na brak aktywów nie występuje.

 

W tej sytuacji współkredytobiorca (pozostający przy życiu) tak naprawdę będzie ponosił pełną odpowiedzialność za dług wynikający z umowy kredytu. Dla pewności treści powyższej umowy, jeżeli jest taka możliwość, proszę o przesłanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza złożonego przed notariuszem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Lekkomyślny kredytobiorca

Moja mama zaciągnęła kredyty w kilku bankach na kwotę około 100 tys. zł. Z tego co mi wiadomo, połowę tej kwoty wzięła dla znajomego, który zmarł, potem brała następne pożyczki, żeby spłacać ten zaciągnięty wcześniej dług. Mama zarabia około 1 tys. złotych miesięcznie, jedna

Przekazanie swojej części spadku, aby nie odpowiadać za długi

Nabyłem 1/4 spadku po mamie. Drugim spadkobiercą jest ojciec. Okazało się, że po mamie zostały długi kredytowe, które musimy teraz spłacić. Co mogę zrobić, by przekazać swoją część spadku tacie i nie odpowiadać za długi zmarłej mamy? Dodam, że śmierć mamy nastąpiła dwa miesi

Czy zrzeknięcie się spadku uchroni mnie przed odpowiedzialnością za długi?

Mój ojciec jest śmiertelnie chory, lekarze nie dają nadziei na powrót do zdrowia. Tata ma zobowiązania kredytowe i długi z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Co się stanie, jeśli wierzyciele podadzą ojca do sądu jeszcze za jego życia? Czy ja, jako syn, który mieszka wspóln
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »