Debet na karcie kredytowej zmarłego

Mój tata miał bankową kartę kredytową. Niedawno zmarł, zostawiając debet na tej karcie. Bank wymaga ode mnie aktu zgonu i karty informacyjnej z pogotowia oraz dokumentu potwierdzającego moje prawo do nabycia spadku. Czy w momencie gdy przyjmę spadek, będę musiała ten debet spłacać? Czy to normalne, żeby bank wymagał takich dokumentów?

Debet na karcie kredytowej zmarłego

Odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe

Zgodnie z treścią art. 1012 Kodeksu cywilnego (K.c.) spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), albo też spadek odrzucić.

Jeśli nie złożyła Pani żadnego oświadczenia przed sądem lub notariuszem o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku to z mocy prawa przyjęła Pani ów spadek wprost czyli z pełną odpowiedzialnością za długi*.

Oczywiście długi zmarłego wchodzą do spadku po nim.

Czy bank słusznie żąda dokumentów od spadkobierców?

W takiej sytuacji bank będzie miał prawo i możliwość dochodzenia od Pani zapłaty tego długu, niestety.

Bank żąda dokumentu potwierdzającego nabycie przez Panią spadku, aby móc udzielić informacji o stanie rachunku, może wypłacić Pani jakieś środki znajdujące się na jakimś innym koncie itd. Jest to dość standardowa procedura, bo w każdym przypadku bank żąda takich dokumentów od spadkobierców.

Jeśli Pani te dokumenty przedłoży, ułatwi Pani, rzecz jasna, bankowi dochodzenie od Pani zapłaty tego długu. Jeśli ich Pani nie przedłoży, bank również wcześniej czy później ustali, kto jest spadkobiercą, więc w sytuacji, gdy przyjęła Pani spadek wprost, niestety będzie Pani musiała kiedyś zadłużenie z tytułu debetu niestety spłacić.

* Opis sprawy z maja 2015 r.