.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co z umową najmu po śmierci właściciela lokalu?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 10.06.2021 • Zaktualizowane: 10.06.2021

Od 4 lat jestem najemcą lokalu użytkowego, w którym prowadzę sklep. Tydzień temu zmarł nagle wynajmujący. Jego spadkobiercami są: żona, pełnoletni syn i niepełnoletnia córka. Czy jego spadkobiercy są stroną umowy najmu? Czy nadal mam opłacać najem na dane zmarłego, czy powinna być zawarta nowa umowa, a ta stara rozwiązana? Jak mam postąpić w tym przypadku? Spadkobiercy oświadczają, że zamierzają kontynuować wynajem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co z umową najmu po śmierci właściciela lokalu?

Najem jako prawo majątkowe wchodzące w skład spadku

Zgodnie z treścią art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Do spadku wchodzą w szczególności prawa rzeczowe, z wyjątkiem tych, które ukształtowane zostały przez ustawodawcę jako wygasające z chwilą śmierci uprawnionego (a więc niedziedziczne). Po pierwsze więc ustawodawca wskazał na prawa i obowiązki dziedziczne i niewyłączalne ze spadku (tzw. prawa bezwzględnie dziedziczne).

 

Cecha dziedziczności nadana jest tym prawom przez przepisy iuris cogentis, a spadkodawca nie może własną wolą wpływać na ich dziedziczenie. Praw i obowiązków dziedzicznych nie można w drodze czynności prawnych uczynić niedziedzicznymi, a więc wyłączyć ze spadku i przykładowo sprawić ich wygaśnięcie z chwilą śmierci podmiotu uprawnionego lub zobowiązanego albo spowodować ich przejście na określone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami, czy też nie. Z uwagi na to możemy stwierdzić, iż najem stanowi prawo majątkowe wchodzące w skład spadku, a więc podlega dziedziczeniu przez spadkobierców.

 

Inaczej mówiąc, prawo najmu podlega normalnym zasadom dziedziczenia i przechodzi na spadkobierców po zmarłym w odpowiednich częściach, a więc w stosunku do posiadanych przez nich udziałów. Zatem Pani, jako najemca, po dokonaniu nabycia spadku przez spadkobierców zmarłego wynajmującego, powinna zwrócić się do nich o ewentualne rozstrzygnięcia w zakresie dalszego trwania umowy i regulacji czynszu, albowiem śmierć wynajmującego w dalszym ciągu powoduje konieczność opłat.

 

Umowa najmu po śmierci wynajmującego

Podnoszę więc, że umowa najmu trwa nadal, albowiem z chwilą nabycia spadku (obecnie nieformalnie, a po nabyciu spadku – formalnie) przechodzi on automatycznie na spadkobierców zmarłego wynajmującego. Zasadny może być jedynie aneks do umowy, wskazujący na nową okoliczność i nowych wynajmujących – jednak nie ma konieczności zmiany całej umowy, o ile będą chcieli Państwo trwać przy dotychczasowej umowie.

 

Podsumowując, z uwagi na śmierć wynajmującego Pani obecna sytuacja nie uległa zmianie – umowa trwa i nadal obowiązuje, a więc obciążają Panią wszelkie obowiązki z tego tytułu. Po formalnym zakończeniu postępowania spadkowego może Pani jedynie poprosić o aneks do umowy, wskazujący na nowych wynajmujących.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl