Co z umową najmu po śmierci właściciela lokalu?

Od 4 lat jestem najemcą lokalu użytkowego, w którym prowadzę sklep. Tydzień temu zmarł nagle wynajmujący. Jego spadkobiercami są: żona, pełnoletni syn i niepełnoletnia córka. Czy jego spadkobiercy są stroną umowy najmu? Czy nadal mam opłacać najem na dane zmarłego, czy powinna być zawarta nowa umowa, a ta stara rozwiązana? Jak mam postąpić w tym przypadku? Spadkobiercy oświadczają, że zamierzają kontynuować wynajem.

Co z umową najmu po śmierci właściciela lokalu?

Najem jako prawo majątkowe wchodzące w skład spadku

Zgodnie z treścią art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Do spadku wchodzą w szczególności prawa rzeczowe, z wyjątkiem tych, które ukształtowane zostały przez ustawodawcę jako wygasające z chwilą śmierci uprawnionego (a więc niedziedziczne). Po pierwsze więc ustawodawca wskazał na prawa i obowiązki dziedziczne i niewyłączalne ze spadku (tzw. prawa bezwzględnie dziedziczne).

Cecha dziedziczności nadana jest tym prawom przez przepisy iuris cogentis, a spadkodawca nie może własną wolą wpływać na ich dziedziczenie. Praw i obowiązków dziedzicznych nie można w drodze czynności prawnych uczynić niedziedzicznymi, a więc wyłączyć ze spadku i przykładowo sprawić ich wygaśnięcie z chwilą śmierci podmiotu uprawnionego lub zobowiązanego albo spowodować ich przejście na określone osoby, niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami, czy też nie. Z uwagi na to możemy stwierdzić, iż najem stanowi prawo majątkowe wchodzące w skład spadku, a więc podlega dziedziczeniu przez spadkobierców.

Inaczej mówiąc, prawo najmu podlega normalnym zasadom dziedziczenia i przechodzi na spadkobierców po zmarłym w odpowiednich częściach, a więc w stosunku do posiadanych przez nich udziałów. Zatem Pani, jako najemca, po dokonaniu nabycia spadku przez spadkobierców zmarłego wynajmującego, powinna zwrócić się do nich o ewentualne rozstrzygnięcia w zakresie dalszego trwania umowy i regulacji czynszu, albowiem śmierć wynajmującego w dalszym ciągu powoduje konieczność opłat.

Umowa najmu po śmierci wynajmującego

Podnoszę więc, że umowa najmu trwa nadal, albowiem z chwilą nabycia spadku (obecnie nieformalnie, a po nabyciu spadku – formalnie) przechodzi on automatycznie na spadkobierców zmarłego wynajmującego. Zasadny może być jedynie aneks do umowy, wskazujący na nową okoliczność i nowych wynajmujących – jednak nie ma konieczności zmiany całej umowy, o ile będą chcieli Państwo trwać przy dotychczasowej umowie.

Podsumowując, z uwagi na śmierć wynajmującego Pani obecna sytuacja nie uległa zmianie – umowa trwa i nadal obowiązuje, a więc obciążają Panią wszelkie obowiązki z tego tytułu. Po formalnym zakończeniu postępowania spadkowego może Pani jedynie poprosić o aneks do umowy, wskazujący na nowych wynajmujących.