Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie i odpowiedzialność za długi po dziadkach przez pełnoletnie wnuki

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 12.10.2018

Czy wnuki w chwili, gdy stają się pełnoletnie, mogą dziedziczyć i odpowiadać za dług po swoich dziadkach, jeśli ich rodzice żyją?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Dziedziczenie i odpowiedzialność za długi po dziadkach przez pełnoletnie wnuki

Na zadane przez Pana pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Wnuki mogą dziedziczyć po swoich dziadkach, gdy żyją ich rodzice, ale pod warunkiem, że ich rodzice odrzucą spadek w ciągu 6 miesięcy od śmierci dziadków. Jeżeli tego nie zrobią, to spadek wraz z długami odziedziczą tylko dzieci dziadków, czyli rodzice wnuków. 

 

Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności dziedziczenia takich osób.

 

Termin 6-miesięczny jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

 

Zatem po śmierci dziadków ich dzieci, jeżeli spadek odrzucą, to przejdzie on (wraz z długami) na wnuki zmarłych dziadków. Jeżeli dzieci dziadków spadku nie odrzucą, to odziedziczą go wraz z długami. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus jeden =

»Podobne materiały

Przyjęcie spadku a przedawnienie długów spadkodawcy

Mój ojciec zmarł w 2007 r. W latach 1998-2001 prowadził działalność i z jej tytułu powstały zaległości podatkowe. Ojciec zmarł przed otrzymaniem nakazu zapłaty. Wraz z bratem nie podjęliśmy postępowania spadkowego. Czy mamy szanse na przedawnienie długu ojca? Czy organ podatkowy może nałożyć na spad

Dziedziczenie długów brata

Dwa lata temu zmarł mój brat. Ostatnio dowiedziałem się, że pozostawił długi bankowe, ale nie wiem jakie i ile. Brat nie pozostawił żadnego majątku, nie miał żony ani dzieci. Czy w tej sytuacji będę musiał spłacić długi brata?

Spis inwentarza a nieruchomość z hipoteką

Odziedziczyłam w spadku nieruchomość, której wartość wynosi dokładnie tyle samo, ile hipoteka na niej ustanowiona. Urząd skarbowy ocenił wartość spadku na 0 zł i odstąpił od naliczenia podatku. Czy komornik tworząc spis inwentarza, powinien pomniejszyć wartość nieruchomości o hipotekę?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »