Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dziedziczenie i odpowiedzialność za długi po dziadkach przez pełnoletnie wnuki

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 12.10.2018

Czy wnuki w chwili, gdy stają się pełnoletnie, mogą dziedziczyć i odpowiadać za dług po swoich dziadkach, jeśli ich rodzice żyją?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziedziczenie i odpowiedzialność za długi po dziadkach przez pełnoletnie wnuki

Fot. Fotolia

Na zadane przez Pana pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Wnuki mogą dziedziczyć po swoich dziadkach, gdy żyją ich rodzice, ale pod warunkiem, że ich rodzice odrzucą spadek w ciągu 6 miesięcy od śmierci dziadków. Jeżeli tego nie zrobią, to spadek wraz z długami odziedziczą tylko dzieci dziadków, czyli rodzice wnuków. 

 

Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

Przewidziany w art. 1015 § 1 sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się, zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych, z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności dziedziczenia takich osób.

 

Termin 6-miesięczny jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem.

 

Zatem po śmierci dziadków ich dzieci, jeżeli spadek odrzucą, to przejdzie on (wraz z długami) na wnuki zmarłych dziadków. Jeżeli dzieci dziadków spadku nie odrzucą, to odziedziczą go wraz z długami. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 3 =

»Podobne materiały

Bezprawne uszczuplanie wspólnego majątku przed podziałem majątku

Rozwodzimy się po 25 latach małżeństwa, mąż się wyprowadził. Sąd wyznaczył pierwszą rozprawę, wnoszę o rozwód z winy męża z dwóch powodów: z powodu znęcania się (trwa postępowanie przygotowawcze w tej sprawie) oraz z powodu zdrady małżeńskiej (posiadam dowody zebrane przez biuro detektywistyczne). J

 

Przekazanie darowizny dla jednego z małżonków

Mój brat jest kawalerem, dobrze zarabia. Chce mi podarować 100 tys. zł na zakup mieszkania, ale tak, bym był wyłącznie jedynym właścicielem. Mam jednak żonę i wspólność majątkową z nią. Jak należy przeprowadzić tę sprawę? 

 

Propozycja spotkań sponsorowanych z nastolatką

Na stronie internetowej z ogłoszeniami o charakterze towarzyskim umieszczono ogłoszenie typu: „Poszukuję licealistki zainteresowanej spotkaniami sponsorowanymi”. Na ogłoszenie odpowiedziała 16-letnia dziewczyna, w odpowiedzi na jej wiadomość padła propozycja spotkania i konkretna propozy

 

Umorzenie odwieszonego wyroku pozbawienia wolności

Kolega cztery lata temu otrzymał wyrok za posiadanie narkotyków (był wtedy w wojsku) – dwa lata w zawieszeniu na pięć. Niedługo potem wyjechał za granicę, ale w międzyczasie kara została odwieszona. Czy gdy wróci do Polski, zostanie od razu zatrzymany i przewieziony do więzienia? Czy może star

 

Ustalenie ceny sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Posiadam 32% udziałów w spółce z o.o. Zapłaciłem za nie 16 tys. zł. Jaką cenę powinienem wyznaczyć przy ich zbyciu? Dodam, że kapitał podstawowy spółki wynosi 50 tys. zł, a zapasowy 150 tys. zł.

 

Kiedy wspólnik spółki z o.o. nie może głosować?

Czy jako wspólnik w spółce z o.o. mogę brać udział w głosowaniu nad usunięciem mnie z zarządu, czy wówczas nie mogę głosować? W umowie firmy nie ma żadnych zapisów dotyczących tego tematu.

 

Dostawa produktów z Biedronki, Lidl, Kaufland, Żabki, Tesco do klienta za prowizję

Planuję założyć sklep internetowy oferujący dostawę produktów spożywczych innych firm m.in. takich jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Żabka, Tesco, prosto do klienta. Tu nasuwa się pierwsze pytanie, czy legalne jest robienie zakupów ludziom i pobieranie za to prowizji? Kolejna sprawa dotyczy zasad konku

 

Zameldowanie i pobyt w Belgii a rozliczenie dochodów z Polski

Od maja 2010 r. mieszkam i pracuję w Belgii, jestem tu również zameldowana. Jednocześnie mam też meldunek w Polsce, choć na chwilę obecną nie planuję powrotu do kraju. W lutym 2009 r. otrzymałam wypłatę w Polsce z tytułu wykonania zlecenia – są to moje jedyne dochody w kraju. Jak rozliczyć te

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »