Kiedy wspólnik spółki z o.o. nie może głosować?

• Autor: Monika Cieszyńska

Czy jako wspólnik w spółce z o.o. mogę brać udział w głosowaniu nad usunięciem mnie z zarządu, czy wówczas nie mogę głosować? W umowie firmy nie ma żadnych zapisów dotyczących tego tematu.

Kiedy wspólnik spółki z o.o. nie może głosować?

Czy będąc jednocześnie wspólnikiem i członkiem zarządu spółki z o.o można głosować nad uchwałą w sprawie swojego odwołania z funkcji członka zarządu?

Będąc jednocześnie wspólnikiem i członkiem zarządu spółki z o.o., może Pan głosować nad uchwałą w sprawie odwołania Pana z funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

W Kodeksie spółek handlowych (K.s.h.) ustawodawca zawarł wyliczenie przypadków, w których wspólnik nie może głosować:

„Art. 244. Wspólnik nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu między nim a spółką”.

Powyższe wyliczenie jest wyliczeniem wyczerpującym, co oznacza, że we wszystkich innych przypadkach ma Pan prawo głosu, w tym w sprawie swojego odwołania z zarządu. Należy jednak pamiętać, że umowa spółki może zawierać zapis rozszerzający katalog sytuacji, w których wspólnik będący członkiem zarządu jest wyłączony z głosowania.

Zatem jeśli w umowie spółki z o.o. nie ma zapisu wyłączającego Pana z głosowania w sprawie swojego odwołania, to może Pan głosować.