Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty poniesione na remont domu teściów a rozwód

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.03.2019

Mieszkamy u teściów, dom jest ich własnością, jednak uzgodniliśmy z nimi i wielokrotnie to jeszcze powtarzali, że będzie on przepisany na nas. Podnosiliśmy część piętra, wiele inwestując w sam dom i posesję. Czy mam prawo ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów na remonty przy rozwodzie? W jaki sposób wycenia się wartość inwestycji, jeśli nie mam faktur, a jedynie dokumentację fotograficzną? Część remontu oraz położenie kostki miało miejsce 5 lat temu, czym kierować się przy wycenie – kosztem położenia na dzisiaj czy kosztem 5 lat temu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności pozwoli Pan, iż wskażę, że zwrot nakładów w sprawie o rozwód w ramach przeprowadzanego w tym postępowaniu podziału majątku może być przeprowadzona jedynie na zasadzie porozumienia stron. Twierdzenie takie jest spowodowane tym, że żona nie ma żadnego prawa do nieruchomości, co z kolei powoduje, że nie tyle do żony ma Pan żądanie, co do teściów. Wskazuje Pan bowiem, że dom jest własnością teściów. To zatem oni, a nie żona są bezpodstawnie wzbogaceni.

 

Zgodnie z art. 405 Kodeksu cywilnego „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Obowiązek wydania korzyści obejmuje nie tylko korzyść bezpośrednio uzyskaną, lecz także wszystko, co w razie zbycia, utraty lub uszkodzenia zostało uzyskane w zamian tej korzyści albo jako naprawienie szkody”.

 

Istotna z punktu widzenia Pani interesu jest treść art. 408 § 1, zgodnie z którym zobowiązany do wydania korzyści może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile nie znalazły pokrycia w użytku, który z nich osiągnął. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania; może jednak zabrać te nakłady, przywracając stan poprzedni. Innymi słowy koniecznym będzie ustalenie kiedy dokonywano zakupu poszczególnych rzeczy stanowiących wyposażenie mieszkania, nakładów na dom. Dobrze byłoby gdyby także udało się Panu wykazać, że teściowie obiecywali przeniesienie na Państwa prawa własności domu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Koszty poniesione na remont domu teściów a rozwód

 

Jeżeli chodzi o brak faktur, to nie stanowi to problemu, pod warunkiem, że dysponuje Pan dokumentacją fotograficzną, z której wynika, jakie czynności były wykonywane. Nie ulega wątpliwości, iż jeżeli nie dojdziecie Państwo do porozumienia, to sąd w sprawie o zapłatę zmuszony będzie zlecić przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego na okoliczność wyceny czynionych przez Pana nakładów. Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

 

W mojej ocenie biegły winien liczyć nakłady czynione na dom w ten sposób, że winien wycenić, o ile wzrosła wartość nieruchomości poprzez czynione nakłady, pod warunkiem, że wyliczona w ten sposób wartość będzie uwzględniała pracę oraz zakup materiału. Nieodzownym elementem opinii będą zdjęcia, która Pan posiada, a na których przedstawiony jest zakres prac i ich postęp. Należy jednak zastanowić się nad jedną rzeczą, mianowicie, czy jest Pan w stanie wykazać w toku postępowania, że nakłady były wydatkowane przez Pana i żonę? Czy dysponuje Pan jakimikolwiek dowodami z rachunku bankowego na zakup materiałów budowlanych, wypłaty środków z bankomatu celem ich zakupu za gotówkę? Czy ktokolwiek widział jak Pan płaci środkami za zakup materiałów budowlanych?O ile bowiem bezpodstawne wzbogacenia występuje i zdjęcia na pewno będą pomocne, o tyle musi się Pan zastanowić, czy jest Pan w stanie wykazać, skąd pochodziły środki na zakup materiałów budowlanych. Nawet jeżeli uda się Panu wykazać, że były to środki z majątku wspólnego Pana i żony, wówczas Pana roszczenie obejmuje jedynie połowę nakładów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż mieszkania podczas konkubinatu i przeznaczenie pieniędzy na rodzinę

Od 12 lat żyję z partnerką w konkubinacie w jej mieszkaniu (mieszkanie jest jej własnością), w którym jestem zameldowany. Mamy dwoje dzieci. W trakcie trwania naszego związku sprzedałem swoje mieszkanie, a pieniądze przeznaczyłem na nasze rodzinne potrzeby. Teraz okazało się, że p

Odpowiedzialność za kredyt byłego męża

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie, niedługo odbędzie się sprawa o podział majątku. Czy jeśli mąż zaciągnął kredyt już po rozwodzie, to mogę być ewentualnie zobowiązana do jego spłaty, skoro nie mamy jeszcze podziału majątku?

Przeniesienie udziału we wspólnej nieruchomości przez rodzica na dziecko

Moi rodzice mają działkę z domem. Czy jedno z rodziców może przepisać na mnie prawo własności do swojej części? Co należałoby zrobić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »