Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile urlopu wypoczynkowego dla pracownika na 1/4 etatu?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.04.2019

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu na czas nieokreślony. W umowie wskazano, iż praca jest świadczona w 8- lub 12-godzinnych dniach pracy. Ile urlopu wypoczynkowego mi przysługuje? U obecnego pracodawcy pracuję od 10 miesięcy. Dodam, że nabyłam prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze odpowiadającym wymiarowi mojego czasu pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ile urlopu wypoczynkowego dla pracownika na 1/4 etatu?

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy (K.p.).

 

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że staż pracy liczony dla potrzeb urlopu upoważnia Panią do 26 dni urlopu, gdyby praca świadczona była w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

W tej sytuacji 1/4 etatu (0,25%) mnożymy razy 26 dni, co daje nam w przeliczeniu 6,5 dnia. Zgodnie z art. 154 [2] § 1 K.p.: „Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4”. Paragraf 4 z kolei stanowi, iż „udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop”.

 

W Pani sytuacji zastosowanie znajdzie przepis art. 155[3] K.p., zgodnie z którym – przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 155[1] i 155[2] niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Innymi słowy, skoro z mnożenia wyszło nam 6,5 dnia, ma Pani prawo do 7 dni urlopu, które w Pani przypadku stanowić będą równowartość 56 godzin. Nie ma zatem znaczenia, kiedy wybierze Pani dzień wolny od pracy, albowiem zgodnie z art. 154[2] K.p. urlop jest udzielany w wymiarze godzinowym, a zatem skoro przypadnie na dzień, kiedy pracuje Pani 8 godzin, to ubędzie Pani 8 godzin z urlopu, a kiedy przypadnie na dzień pracy dwunastogodzinny – wówczas ubędzie Pani 12 godzin urlopu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus dziewięć =

»Podobne materiały

Działalność gospodarcza założona podczas urlopu macierzyńskiego

Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, mogę założyć własną działalność gospodarczą? Czy kosztem założenia działalności jest też składka chorobowa wpłacana do ZUS?

 

Urlop dla pracownika przedszkola w szkole podstawowej

Jestem zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel przedszkola. Czy jestem zobowiązana odbierać urlop tylko w dni ferii szkolnych, czy mogę również odbierać wolne dni w dni robocze? Poza tym czy należy mi się urlop w ilości 35 dni (placówka nieferyjna), czy tak jak innym nauczycielom zatrudnion

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »