Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Moja bratanica mieszka w Szwecji i zamierza sporządzać oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku na moją rzecz lub w ogóle bez wskazania drugiej osoby. Na jakim druku należny to sporządzić i kto ma to uwierzytelnić, gdyż prawdopodobnie u nich nie ma notariuszy?

Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Jak napisać oświadczenie o zrzeczeniu się spadku?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż ustawodawca nie przewidział jakieś szczególnej formy (druku) dla tego rodzaju oświadczenia. Najważniejsze jest, by było wiadomo, przez kogo zostało sporządzone, kiedy i czego dotyczy. Innymi słowy Pani bratanica winna w swoim oświadczeniu o zrzeczeniu się zachowku wskazać, kiedy takie oświadczenie sporządza i gdzie, nadto – po kim zachowku się zrzeka, na rzecz kogo. W miarę możliwości pismo winno zawierać wskazania, czyją córką jest bratanica, kim jest dla Pani oraz dla spadkodawcy, kiedy się urodziła. Nadto oświadczenie powinno zawierać wskazanie, po kim (imię i nazwisko, a także data śmierci) bratanica zrzeka się zachowku. Oświadczenie takie winno być podpisane własnoręcznie.

Oświadczenie o zrzeczeniu się spadku spisane poza granicami Polski

By nikt nie mógł kwestionować prawidłowości podpisu złożonego przez Pani bratanicę winna ona zwrócić się o pomoc do polskiego konsula i przed nim złożyć stosowny podpis. Powyższe wynika wprost z treści art., 28 ust 1 pkt 2 Prawa konsularnego, zgodnie z którym na wniosek obywatela polskiego lub organu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej konsul w szczególności poświadcza własnoręczność podpisu i znaku ręcznego.

Tak sporządzone oświadczenie, o ile zostanie podpisane przed konsulem polskim, w zasadzie jest nie do podważenia, chyba że sama bratanica z niego zechce się wycofać, wówczas może dokonać tego w tej samej formie.