Darowizna od rodziców z dożywotnią służebnością a zachowek dla rodzeństwa

W 1991 roku dostałem od rodziców aktem notarialnym umowę darowizny – całą nieruchomość – za bezpłatną dożywotnią służebność mieszkania. Od 15 lat jestem żonaty i mam dzieci. Część ziemi sprzedałem – oczywiście za zgodą rodziców. Mam 4 rodzeństwa. Wszyscy wiedzieli o darowiźnie. Czy po śmierci rodziców, którzy zrobili dla mnie darowiznę, będę płacił zachowek?

Darowizna od rodziców z dożywotnią służebnością a zachowek dla rodzeństwa

Komu przysługuje prawo do zachowku?

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Obliczanie zachowku

Z kolei zgodnie z art. 994:

„§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa”.

„Art. 995. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku”.

Owszem zatem, rodzeństwo ma prawo do zachowku. I będzie obliczony od wartości darowizny.