Przepisanie domu na dzieci w trakcie rozwodu

• Autor: Anna Sufin

Przepisałem dom na własność dzieci. Podpisałem tylko dokument odręcznie napisany przez prawnika. Jesteśmy w trakcie rozwodu i chcę, by to dzieci dysponowały domem, a nie żona. Czy wszystko przeprowadzono poprawnie?

Przepisanie domu na dzieci w trakcie rozwodu

Fot. Fotolia

Przeniesienie własności nieruchomości na dzieci

Żeby w prawidłowy sposób przenieść własność nieruchomości, konieczna jest forma aktu notarialnego – „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione” (art. 158 Kodeksu cywilnego). Jeśli Państwo byli jeszcze przed rozwodem, w małżeństwie i nie było ustanowionej rozdzielności majątkowej, nie wolno Panu jednak rozporządzić nieruchomością – mógłby Pan zrobić to tylko z żoną co do całości. Dopiero podpisanie umowy przez notariuszem, w której wprowadzilibyście rozdzielność i zdecydowali, że obejmie ona także dom, umożliwiłoby darowanie przez Pana swojego udziału dzieciom.

Rozporządzanie swoim udziałem w nieruchomości po rozwodzie

Po rozwodzie powstaje co do rzeczy objętych wcześniej wspólnością majątkową małżeńską, współwłasność udziałowa – od chwili rozwodu dysponuje Pan udziałem w 1/2 nieruchomości i ten udział może zbyć np. na dzieci. To również wymaga formy aktu notarialnego. Jakiekolwiek oświadczenie co do tego, że przekaże Pan nieruchomość dzieciom w zwykłej formie pisemnej, nie ma takiego znaczenia, że własność na nie przeszła. Musi Pan jeszcze dodatkowo stawić się u notariusza i tam podpisać odpowiednie umowy (co wskazywałam wyżej). Takie oświadczenie mogłoby mieć tylko znaczenie odszkodowawcze, gdyby Pan tego nie dopełnił. Nikt na podstawie oświadczenia nie mógłby dochodzić przez sądem, żeby Pan faktycznie przepisał nieruchomość dzieciom.

Jak przepisać nieruchomość na dzieci po rozwodzie rodziców?

Podsumowując, własność (udział w nieruchomości) nie przeszła na dzieci – nadal dom pozostaje Państwa własnością (tu oczywiście, o ile żona nie zbyła swojego udziału, jeśli jest po rozwodzie). Dom przejdzie na dzieci, jeśli podpisze Pan z żoną (o ile jesteście jeszcze małżeństwem) umowę przez notariuszem o rozdzielności majątkowej, a następnie drugą umowę darowizny z dziećmi. Jeśli jest już po rozwodzie – może Pan od razu u notariusza darować udział dzieciom (do tej czynności może Pan udzielić pełnomocnictwa do działania w Pana imieniu, ale także w formie aktu notarialnego).

Podam, że w odpowiedzi założyłam, że dom był na wspólnej działce (był Państwa własnością w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej) oraz że w sprawie nie przeprowadzono podziału majątku.