Jak przekazać żonie prawo do nieruchomości?

Jak przekazać żonie prawo do nieruchomości, której jestem w połowie właścicielem, aby mogła mieć pewność, że nawet gdybym nagle zmarł, nikt jej nie będzie mógł wyrzucić na bruk? Dom jest podzielony na dwa mieszkania, są dwie osobne hipoteki, jestem właścicielem połowy. Mieszkamy na piętrze, moi rodzice na parterze. Stosunki pomiędzy nami są napięte. Obawiam się, że w razie jakiegoś nieszczęścia moi rodzice zrobią wszystko, żeby żona opuściła ten dom. Dlatego chciałbym dopisać ją do hipoteki, której jestem właścicielem. Jak to zrobić?

Jak przekazać żonie prawo do nieruchomości?

Jak dopisać współmałżonka do własności nieruchomości?

Aby można było dopisać współmałżonka do własności nieruchomości, niezbędna jest przede wszystkim Pańska inicjatywa jako właściciela, bowiem od Pana woli zależy, czy taka czynność będzie miała miejsce. Można to zrobić na dwa sposoby, poprzez:

  1. darowiznę na rzecz małżonka z udziału w nieruchomości, dowolnego udziału np. 1/100 czy 1/2 – to zależy od decyzji;
  2. umowę majątkową małżeńską polegającą na rozszerzeniu wspólności ustawowej o własność tej nieruchomości.

Ad 1. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Świadczenie jest bezpłatne tylko wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Nieodpłatność ta oznacza, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili darowizny, ani też w przyszłości.

Zgodnie z art. 888 § 1 K.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawową zatem cechą darowizny jest nieodpłatność. Darczyńca w zamian za uczynioną darowiznę nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonywania darowizny, ani w przyszłości.

Darowizna między małżonkami a podatek od spadków i darowizn

Darowizna między małżonkami nie jest obwarowana podatkiem od spadków i darowizn.

Ad. 2 Zgodnie z treścią kodeksu rodzinnego:

„Art. 47. § 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

§ 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.”

Rozszerzenie wspólności majątkowej

Zakres rozszerzenia wspólności ustawowej lub jej ograniczenia zależy od woli stron. Swoboda stron jest jednak ograniczona (art. 3531 K.c.). Z mocy art. 49 § 1 nie można rozszerzyć wspólności na przedmioty i prawa wymienione w tym przepisie.

W obu przypadkach konieczna jest wizyta u notariusza.

Przepis art. 158 Kodeksu cywilnego ustanawia dla umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości formę aktu notarialnego. Forma ta jest również zastrzeżona dla umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Konsekwencją niezachowania formy jest bezwzględna nieważność umowy (czyli jest to forma ad solemnitatem). Brak tej formy nie może być w żaden sposób uzupełniony ani sanowany.

Dodam na koniec, że w opisanej sytuacji tańsza byłaby umowa majątkowa małżeńska (ok. 600 zł, darowizna ok. 1500 zł). Chodzi o opłatę notarialną, która jest wyższa przy darowiźnie niż przy umowie majątkowej. Decyzja jednak należy do Pana.