.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak przepisać dom na żonę?

• Data: 05-06-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W niniejszym artykule omówimy kwestie dotyczące współwłasności nieruchomości. Wyjaśnimy, jak skutecznie przekazać prawo do nieruchomości żonie. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Alberta.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak przepisać dom na żonę?

Pan Albert zapytał nas, jak przekazać żonie prawo do nieruchomości, której jest w połowie właścicielem, aby mogła mieć pewność, że nawet gdyby nagle zmarł, nikt jej nie będzie mógł wyrzucić na bruk. Pan Albert wyjaśnił, że dom jest podzielony na dwa mieszkania, są dwie osobne hipoteki, a on jest właścicielem połowy. Pan Albert i jego żona mieszkają na piętrze, rodzice pana Alberta na parterze. Pan Albert wytłumaczył nam, że stosunki pomiędzy nimi są napięte. Pan Albert obawia się, że w razie jakiegoś nieszczęścia jego rodzice zrobią wszystko, żeby żona opuściła ten dom. Dlatego chciałby dopisać ją do hipoteki, której jest właścicielem. Pan Albert zapytał nas, jak to zrobić.

Jak dopisać współmałżonka do własności nieruchomości?

Aby można było dopisać współmałżonka do własności nieruchomości, niezbędna jest przede wszystkim inicjatywa pana Alberta jako właściciela, ponieważ od woli pana Alberta zależy, czy taka czynność będzie miała miejsce. Można to zrobić na dwa sposoby, poprzez:

  1. darowiznę na rzecz małżonka z udziału w nieruchomości, dowolnego udziału np. 1/100 czy 1/2 – to zależy od decyzji;
  2. umowę majątkową małżeńską polegającą na rozszerzeniu wspólności ustawowej o własność tej nieruchomości.

Ad 1. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Świadczenie jest bezpłatne tylko wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Nieodpłatność ta oznacza, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili darowizny, ani też w przyszłości.

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawową zatem cechą darowizny jest nieodpłatność. Darczyńca w zamian za uczynioną darowiznę nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonywania darowizny, ani w przyszłości.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Darowizna między małżonkami a podatek od spadków i darowizn

Darowizna między małżonkami nie jest obwarowana podatkiem od spadków i darowizn.

Ad 2. Zgodnie z treścią Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art. 47. § 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

§ 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rozszerzenie wspólności majątkowej

Zakres rozszerzenia wspólności ustawowej lub jej ograniczenia zależy od woli stron. Swoboda stron jest jednak ograniczona (art. 3531 K.c.). Z mocy art. 49 § 1 nie można rozszerzyć wspólności na przedmioty i prawa wymienione w tym przepisie.

W obu przypadkach konieczna jest wizyta u notariusza.

Przepis art. 158 Kodeksu cywilnego ustanawia dla umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości formę aktu notarialnego. Forma ta jest również zastrzeżona dla umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Konsekwencją niezachowania formy jest bezwzględna nieważność umowy (czyli jest to forma ad solemnitatem). Brak tej formy nie może być w żaden sposób uzupełniony ani sanowany.

Dodam na koniec, że w opisanej sytuacji tańsza byłaby umowa majątkowa małżeńska (ok. 600 zł, darowizna ok. 1500 zł). Chodzi o opłatę notarialną, która jest wyższa przy darowiźnie niż przy umowie majątkowej. Decyzja jednak należy do pana Alberta.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek Anny i Tomasza

Anna i Tomasz są małżeństwem od 10 lat. Posiadają wspólnie dom, na który zaciągnęli kredyt hipoteczny. Ostatnio Tomasz zaczął się obawiać o przyszłość Anny – martwił się, że zostanie bez dachu nad głową, jeśli coś mu się stanie. Dlatego też zdecydował się przekazać Annie część nieruchomości w darowiźnie. W tym celu Anna i Tomasz udali się do notariusza, który pomógł im sporządzić odpowiednią umowę darowizny.

 

Sytuacja Barbary i Michała

Barbara i Michał mieszkali w domu odziedziczonym po rodzicach Michała. Formalnie Michał był jedynym właścicielem nieruchomości. Oboje jednak chcieli, aby Barbara również miała do niej prawa. Postanowili więc rozszerzyć wspólność majątkową przez umowę majątkową małżeńską. Przy pomocy notariusza sporządzili akt notarialny, który oficjalnie potwierdził ich wspólną własność.

 

Dylemat Katarzyny i Wojciecha

Katarzyna i Wojciech mieli wspólne mieszkanie. Wojciech chciał, aby ich dzieci mogły nadal mieszkać w tym lokalu z Katarzyną, nawet po rozwodzie. Rozwiązaniem okazała się umowa majątkowa małżeńska, dzięki której Wojciech mógł przekazać swoje udziały w mieszkaniu Katarzynie, zabezpieczając tym samym przyszłość dzieci.

Podsumowanie

Artykuł omówił dwa główne sposoby przekazania nieruchomości małżonkowi: darowiznę i umowę majątkową małżeńską. Każda z tych metod oferuje różne korzyści, które należy rozważyć, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację i potrzeby małżeństwa.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w przekazaniu prawa do nieruchomości swojemu współmałżonkowi? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online! Oferujemy profesjonalne doradztwo oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby cały proces przebiegł szybko, sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu