
Czy współwłaściciel może sprzedać mieszkanie bez zgody innych spadkobierców?• Data: 11-05-2025 • Autor: Urszula Trojanowska-Woźniak |
W 2022 r. uzyskaliśmy akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłej rok wcześniej żonie i matce. Zmarła była współwłaścicielką mieszkania od ponad 10 lat. Dziedziczyli na podstawie ustawy: mąż 1/4 części własności i każde z czworga dzieci po 3/16. Obecnie tato (właściciel posiadający największą część udziałów) wystąpił do pozostałych spadkobierców z informacją, że chciałby sprzedać to mieszkanie. Czy od sprzedaży mieszkania spadkobiercy muszą zapłacić podatek od wzbogacenia? Co w sytuacji gdy gdyby jeden ze spadkobierców nie wyrazi zgody na sprzedaż i sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd? Kto będzie ponosił koszty sprawy? Czy sąd dąży do ugody między spadkobiercami czy wyznacza komornika, który wystawia taką nieruchomość na licytację? Co jeszcze powinnam wiedzieć jako współwłaścicielka? |
![]() |
Prawa współwłaścicieli – co mówi Kodeks cywilny?Zacznijmy od tego, że zgodnie z art. 195 i następnymi Kodeksu cywilnego (K.c.): Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Czyli także może zbyć swój udział bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Albowiem nabycie udziału polega na przeniesieniu prawa własności w części należącej do określonego współwłaściciela, przez co zastosowanie znajdują tu przepisy dotyczące przeniesienia prawa własności (J. Rudnicka, G. Rudnicki, S. Rudnicki, w: J. Gudowski, Komentarz KC, t. 2, 2016, art. 198, Nt 1). W literaturze podkreśla się, że zbywalność (…) udziałów jest konstytutywną cechą współwłasności ułamkowej, czyli takie cechy które wystarczają, aby wyodrębnić z całości poszczególne udziały (M. Deneka, Uprawnienia, rozdz. II, § 2, pkt II, Nt 2).
Sprzedaż udziału przez jednego ze współwłaścicieli (udziału należącego do jednego ze współwłaścicieli), nie wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli. Gdy współwłaściciele nie mogą się porozumieć – co robi sąd?Jeżeli po sprzedaży udziału w nieruchomości pozostali współwłaściciele nie będą mogli porozumieć się z nowym współwłaścicielem, wszyscy oni lub jeden z nich będą mogli na podstawie art. 210 i następnych K.c. wnieść do sądu o zniesienie współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.
Jeżeli ustalone zostałyby dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych. Roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu.
Jeżeli uciążliwe będzie korzystanie z nieruchomości w oparciu o Pani udział, wtedy może Pani żądać, aby ten z właścicieli, który ma największy udział, odkupił od Pani udział w nieruchomości. Może Pani też złożyć do sądu wniosek, jeżeli polubownie nie uda się podzielić nieruchomości, aby sąd dokonał podziału nieruchomości w taki sposób, aby swobodnie mogła Pani korzystać ze swojego udziału w nieruchomości. Nie może Pani jednak pozbawić pozostałych współwłaścicieli prawa do sprzedaży swoich udziałów. Gdy zmienią się współwłaściciele i trzeba będzie podzielić tak nieruchomość, aby każdy ze współwłaściciel mógł korzystać ze swojego udziału, można to przeprowadzić poprzez porozumienie lub sądowy podział. Koszty, ugody i licytacje – co jeszcze warto wiedzieć?Koszty ponosi ten, kto wnosi wniosek do sądu. Po zakończonym postępowaniu sąd powinien podzielić koszty pomiędzy wszystkich uczestników. Może również zobowiązać uczestników do sprzedaży nieruchomości, jeżeli uczestnicy nie wypracują w toku postępowania porozumienia. Sąd wyda wyrok zobowiązujący uczestników do sprzedaż i w ten sposób sprzedaż nie będzie odbywać się poprzez komornika.
Przykłady„Chciałem sprzedać mieszkanie, ale siostra powiedziała NIE” Tomek odziedziczył po ojcu 1/2 udziału w mieszkaniu, drugą połowę przypadła jego siostrze, Kasi. Mieszkanie stało puste, więc Tomek zaproponował sprzedaż, by podzielić pieniądze. Kasia nie chciała o tym słyszeć – miała do lokalu sentyment i planowała wynajmować go studentom. Tomek nie chciał czekać kolejnych lat na zysk z najmu i wniósł do sądu o zniesienie współwłasności. Po roku sprawa zakończyła się podziałem majątku i obowiązkiem spłaty jego udziału przez siostrę.
Pani Helena i jej dwóch braci odziedziczyli dom po rodzicach. Ona korzystała z parteru, jeden brat z piętra, a drugi – Adam – od lat mieszkał za granicą. Niespodziewanie sprzedał swój udział nieznanej osobie. Nowy współwłaściciel zjawił się w domu z notariuszem i zapowiedział, że planuje... wynająć „swoją” część. Rozpoczął się spór i dopiero po kilku miesiącach sąd zarządził sprzedaż całej nieruchomości.
Po śmierci mamy czteroosobowa rodzina stała się współwłaścicielami mieszkania: ojciec miał 1/4, dzieci po 3/16. Ojciec, który mieszkał tam sam, chciał sprzedać lokal i przeprowadzić się do partnerki. Dwoje dzieci się zgodziło, ale jedno – Basia – stanowczo odmówiła. Sprawa trafiła do sądu. Sędzia zaproponował ugodę: Basia odkupiła udziały pozostałych, a ojciec dostał dopłaty, dzięki którym kupił sobie kawalerkę. PodsumowaniePodział majątku po przyjęciu spadku może rodzić wiele emocji i trudnych decyzji, zwłaszcza gdy współwłaściciele mają odmienne plany co do nieruchomości. Warto znać swoje prawa i obowiązki wynikające z Kodeksu cywilnego, aby świadomie podejmować kroki – zarówno w rozmowach rodzinnych, jak i w ewentualnym postępowaniu sądowym. Współwłasność nie musi oznaczać konfliktu, ale czasem to właśnie sąd pomaga go rozwiązać. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pomocy w sprawie zniesienia współwłasności lub przygotowania pisma do sądu? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła: 1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Urszula Trojanowska-Woźniak |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale