Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gospodarstwo rolne i 5 współwłaścicieli

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 03.12.2008

Jestem współwłaścicielem małego gospodarstwa rolnego. Właścicieli łącznie jest pięciu. Gospodarstwo niszczeje, gdyż żaden z współwłaściciel tam nie mieszka i żaden nie chce inwestować w coś, co nie jest w całości jego. Obecnie chciałbym pozbyć się swojej części. Z tego, co wiem, nie można dzielić gospodarstwa (działka po przekwalifikowaniu byłaby dobrą działką budowlaną). Czy w takiej sytuacji można sprzedać jedną część? Czy można zrobić darowiznę z zastrzeżeniem spłaty w przypadku sprzedaży? Co jeszcze potencjalnie można zrobić z taką działką?

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przepisy prawa wprowadzają ograniczenia związane z obrotem gruntami rolnymi, a także związane ze zniesieniem współwłasności gospodarstwa rolnego. Nie istnieje jednak generalny zakaz dzielenia gospodarstw rolnych. To, czy gospodarstwo rolne można podzielić, zależy od szeregu czynników.

 

Jeżeli istnieje możliwość przekwalifikowania gruntów rolnych, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, na działki budowlane, to najlepszym rozwiązaniem byłoby w pierwszej kolejności przekwalifikowanie tych gruntów, a następnie dokonanie podziału nieruchomości wspólnych, ewentualnie zbycie przez Pana udziału w tych nieruchomościach. Takie rozwiązanie byłoby korzystne z tego względu, iż ceny gruntów budowlanych są o wiele wyższe niż działek rolnych.

 

To, czy grunty rolne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego można przekwalifikować na budowlane, również zależy od szeregu czynników. Przekwalifikowanie gruntów rolnych może być procesem skomplikowanym i trudnym. O to, czy w ogóle istnieją szanse na przekwalifikowanie gruntów, najlepiej zapytać w urzędzie gminy, w której położone jest gospodarstwo rolne.

 

W przypadku przekwalifikowania gruntów rolnych na budowlane może się okazać, iż gmina może naliczyć tzw. rentę planistyczną. Renta może być naliczona tylko w przypadku zbycia działki w ciągu 5 lat od jej przekwalifikowania.

 

Jako współwłaściciel gospodarstwa rolnego może Pan żądać zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego. I w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłaby umowa zniesienia współwłasności, którą zawarliby wszyscy współwłaściciele. Gdyby wszyscy współwłaściciele zgodnie dokonali fizycznego podziału gospodarstwa rolnego poprzez stosowną umowę, to taka umowa nie podlegałaby ograniczeniom, jakie występują w przy sądowym zniesieniu współwłasności gospodarstwa rolnego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Umowne zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego podlega ograniczeniom wynikającym z ustawy o gospodarce nieruchomościami zakazującej podziału nieruchomości rolnych na części mniejsze niż 0,3 hektara (art. 92 ust. 1).

 

Działając wspólnie z innymi współwłaścicielami, może Pan wraz z nimi sprzedać innej osobie działki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego. W takiej sytuacji mogą mieć zastosowanie przepisy prawa mówiące o prawie pierwokupu nieruchomości rolnych przysługujące Agencji Nieruchomości Rolnych.

 

Jako współwłaściciel może Pan żądać sądowego zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego. Wówczas zniesienie współwłasności gospodarstwa przez podział fizyczny jest możliwe, jednak sąd nie dokona takiego podziału, jeżeli byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub jeżeli pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości, a także jeżeli podział fizyczny byłby sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej.

 

Jeżeli sąd doszedłby do wniosku, iż podział fizyczny gospodarstwa rolnego byłby sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, to przyzna własność gospodarstwa w pierwszej kolejności temu ze współwłaścicieli, na którego zgodzą się pozostali. W razie braku zgody wszystkich współwłaścicieli, sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba że interes społeczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela. Jeżeli żaden ze współwłaścicieli nie prowadzi gospodarstwa rolnego, to sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia.

 

Na wniosek wszystkich współwłaścicieli sąd może zarządzić sprzedaż gospodarstwa rolnego stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Sprzedaż gospodarstwa rolnego sąd zarządzi również w razie niewyrażenia zgody przez żadnego ze współwłaścicieli na przyznanie mu gospodarstwa.

 

W razie przyznania własności gospodarstwa – w wyniku zniesienia współwłasności gospodarstwa rolnego – sąd nakaże spłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli.

 

Jako współwłaściciel gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego może Pan też zbyć swój udział w tych nieruchomościach. Jednak może być trudno znaleźć osobę, która zakupi udział w gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, którego współwłaścicielami są jeszcze cztery osoby. Najłatwiej będzie sprzedać swój udział jednemu ze współwłaścicieli, który tym sposobem powiększy swój dotychczasowy udział. Może też Pan nabyć udziały od pozostałych współwłaścicieli.

 

Ponieważ żaden ze współwłaścicieli nie prowadzi gospodarstwa rolnego na nieruchomościach wchodzących w jego skład, to żadnemu z nich nie będzie przysługiwało prawo pierwokupu Pana udziału w nieruchomości, gdyby ewentualnie chciałby je Pan zbyć.

 

Może Pan również zbyć swój udział w drodze darowizny. Jednak darowizna z zastrzeżeniem spłaty nie jest możliwa w przypadku sprzedaży nieruchomości.

 

W Pana sytuacji najlepiej byłoby porozumieć się z pozostałymi współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Zgodne działanie współwłaścicieli daje większe możliwości. Jeżeli żaden ze współwłaścicieli nie jest zainteresowany prowadzeniem gospodarstwa rolnego i nie jest zainteresowany nim jako współwłaściciel, to być może najlepszym rozwiązaniem jest przejęcie nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli lub sprzedaż nieruchomości.

 

Jeżeli żaden ze współwłaścicieli nie jest zainteresowany zmianą obecnej sytuacji własnościowej gospodarstwa, to warto by było chociażby dojść do porozumienia i np. wydzierżawić to gospodarstwo rolne czy choćby wynająć dom, który wchodzi w skład gospodarstwa, a przychodami z dzierżawy czy najmu dzielić się stosownie do udziału we współwłasności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus dziewięć =

08.08.2012

Przydatny artykuł. Mam jednak drobną uwagę. Pierwokup w przypadku sprzedaży gospodarstwa może przysługiwać Agencji Nieruchomości Rolnych a nie Agencji Własności Rolnej. [od red. wprowadziliśmy poprawkę – dziękujemy]

Rafał

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieruchomość rolna Skarbu Państwa

Syn chce skorzystać z prawa pierwokupu nieruchomości rolnej od Skarbu Państwa (od ANR). Wartość nieruchomości wynosi 600 tys. zł. Wpłata własna to 25% ceny, reszta płatna w ratach. Po nabyciu tej nieruchomości syn chce jak najszybciej przenieść własność całej nabytej nieruchomości na mnie, czyli ojca (darowizna). Jakie wiążą się koszty z takim zamiarem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »