.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na byłą żonę a jej nowy związek

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.01.2021 • Zaktualizowane: 08.01.2021

Mam alimenty zasądzone na byłą żonę. Była żona od kilku lat żyje w nowym związku z partnerem i razem tworzą gospodarstwo domowe. Jak skutecznie znieść obowiązek alimentacyjny na byłą żonę? Była żona skłonna jest zgodzić się na zniesienie alimentów na nią, a kwota ta aby przeszła na podwyższenie alimentów córki. Wspominała, że można zrobić to poprzez notariusza. Ja chcę pozbyć się obowiązku alimentacyjnego bez podwyższania alimentów na córkę (jak chciałaby żona).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty na byłą żonę a jej nowy związek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

 

Z treści Pana pytania wynika, że jest Pan zobowiązany do zapłaty alimentów na rzecz byłej żony i dziecka. W chwili obecnej była żona zaproponowała, że może zrezygnować z alimentów na siebie, na rzecz podwyższenia o taką samą kwotę alimentów na dziecko. Pan jest sceptycznie nastawiony do takiego rozwiązania. Zastanawia się Pan, czy możliwe byłoby uchylenie alimentów na byłą żonę, bez podwyższania alimentów na dziecko.

Podstawa płacenia alimentów na byłą żonę

W pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie, na jakiej podstawie prawnej płaci Pan alimenty na byłą żonę, czy wobec stwierdzenia wyłącznej winy po Pana stronie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, czy też z uwagi na niedostatek po stronie byłej żony – np. przy rozwodzie bez winy lub z winy obojga.

Wykazanie poprawy sytuacji materialnej byłej żony

O ile alimenty płaci Pan z uwagi na wyłączną winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego, by możliwe było uchylenie się od alimentów na byłą żonę, będzie Pan musiał wykazać, że sytuacja materialna byłej żony jest znacznie lepsza niż w chwili orzekania rozwodu. Innymi słowy będzie Pan musiał wykazać, że nie występuje przesłanka do utrzymania alimentów. Zgodnie z art. 60 § 2 K.r.io. „jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku”.

 

Innymi słowy, mając na uwadze treść art. 6 K.c., będzie Pan musiał wykazać, że aktualny standard życia żony niczym nie rożni się od tego, który by miała, gdybyście Państwo pozostawali w małżeństwie. Zgodnie z art. 6 K.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Tym samym musi się Pan zastanowić, jak wykazać, że standard życia żony jest wystarczająco dobry. Czy ma Pan taką możliwość? Czy żona dzieli się z Panem informacjami na temat swojego życia? Czy ma Pan możliwość podejrzeć styl życia i standard na portalach społecznościowych? Każda tego rodzaju informacja będzie przydatna.

 

Jeżeli nie uda się Panu porozumieć z żoną, to uchylenie alimentów na żonę bez podwyższenia alimentów na córkę będzie możliwe jedynie przed sądem. Innej możliwości niestety nie ma. Samo zamieszkanie byłej żony z nowym partnerem jeszcze o niczym nie przesądza.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »