Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę

Autor: Łukasz Obrał • Zaktualizowane: 18.07.2014

W czerwcu 2006 roku, w okresie nieformalnej separacji z żoną na jej sądowy wniosek zgodziłem się płacić jej alimenty w wysokości tysiąca złotych, które następnie sąd na moje żądanie zmniejszył do 600 zł. Na wniosek żony alimentami komornik obciążył moje zarobki i do tej pory są w ten sposób ściągane. Początkiem 2009 r. uzyskaliśmy rozwód z orzeczeniem winy obu stron, a w tym roku ożeniłem się ponownie. Moja obecna żona ma skromną rentę, poprzednia ma emeryturę. W tym też roku ja planuję przejście na emeryturę. Chciałbym zaprzestać płacenia alimentów, czy mogę wnieść pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę? Jakie przedsięwziąć kroki formalne? I jak pozbyć się komornika? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę

Pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

W czasie trwania małżeństwa Pana obowiązek „alimentacyjny” wobec żony wynikał z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Według tego artykułu oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Z chwilą jednak uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (art. 27 k.r.o.) wygasa – tak uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 13 lipca 2011 r., III CZP 39/2011). Zatem pozew o zniesienie alimentów wydaje się być uzasadniony.

 

Pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny - tu Pana byłej żony należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Pana byłej żony (pozwanej).

 

Opłata od pozwu to 5% wartości przedmiotu sporu, a ta odpowiada 12-miesięcznemu „świadczeniu alimentacyjnemu”. W Pana przypadku opłata od pozwu wyniesie 360 zł.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego na czas trwania postępowania o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacji byłej żony

pozwie może Pan zawrzeć wniosek o zabezpieczenie Pana roszczenia poprzez zawieszenie na czas trwania postępowania o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko Panu.

 

Wniosek do komornika o zaprzestanie egzekucji nic Panu nie da, ponieważ jest on związany tytułem wykonawczym, a z niego wynika, że ma Pan obowiązek płacić byłej żonie określoną kwotę tytułem przyczyniania się do jej utrzymania.

 

Aby komornik zaprzestał egzekwowania „alimentów”, powinien Pan wystąpić do sądu z pozwem o stwierdzenie wygaśnięcia Pana obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny - tu Pana byłej żony. Jeżeli sąd wyda prawomocne orzeczenie o stwierdzeniu wygaśnięcia Pana obowiązku w tym zakresie, Pana była żona nie będzie mogła egzekwować swoich roszczeń.

 

Należy w tym miejscu wskazać, że stwierdzenie przez sąd wygaśnięcia Pana obowiązku z art. 27 k.r.o. wobec Pana byłej żony nie uniemożliwi jej złożenia przeciwko Panu pozwu o alimenty na podstawie odrębnych przepisów art. 60-61 k.r.o.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (14):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - dziewięć =

02.10.2014

moj facet rozwiodl sie z zona 3 lata temu do tej pory placil 700 zl na dwojke dzieci, jednak teraz sad podwyzszyl mu do tysiaca zlotych niestety sedzina nie brala pod uagi tego ze moj facet obecnie nie pracuje a ma na utrzymaniu wynajmowanie mieszkanie plus teraz zwiekszone alimenty.... a nie ma skad brac pieniedzy czy moze odniesc sie do obnizenia alimentow ??

zalamana

23.10.2013

jestem kaleką od 1 roku życia, ex-mąż płaci alimenty na mnie 350 zł,teraz złożył pozew o zniesienie alimentów bo chce z Ukrainką się ożenić, byliśmy 25 lat w związku.

ewa

18.09.2013

Ludzie co powiecie na taką sytuację. Facet pracuje przez 30 lat. Utrzymuje Zonę, kapryśnicę, wiecznie złą, że mało i syna. Ona nie pracuje nie robi nic, z czasem sięga po leki i alkohol- Facet zarabia krocie na pl warunki oprócz tego że płaci za zakupy i utrzymuje mieszkanie daje jej kieszonkowe 3000 zł żeby było jej dobrze. Z pracy wraca a ona ma preatensje że musi gotować - w takim razie on bierze szmatę i jeszcze sprząta, żeby syn nie widział syfu jaki robi w domu. Zwiedzają pół świata. Mąż po zdaniu przez syna matury i podjęciu studiów, wyprowadza się do matki. Zostawia ją, prosząc, aby szukała pracy bo on odchodzi. Płaci jej przez ponad pół roku za mieszkanie i daje na życie. Niestety kobieta nie znajduje pracy. Rozwód trwa 3 lata. Alimenty dostaje takie, że musi sprzedać mieszkanie na spłatę długów, które powstają przez nią. Rozwód z jego winy - sąd niestety popełnił straszliwy błąd - ona miała fałszywych świadków, ze ją zdradzał - koleżanka której kiedyś ona w sądzie pomogła odwdzięcza się. Zeznania swiadków jego nie są brane pod uwagę bo to facet. Kiedy po 4 latach traci pracę i zarabia nic - sąd dalej utrzymuje jego alimenty i wysokości wyższej niż jego zasiłek. Pracę traci oczywiście podczas sytuacji losowej. Nie znajduje jej 7 lat. żyje pożyczając pieniędzy od znajomych - tragicznie toczą się jego losy - ale sąd podtrzymuje alimenty 500 zł z 3500 zł wcześniej. Jak to możliwe, że facet który nie ma środków do życia ma płacić alimenty na kobietę, która nawet nie próbuje szukac pracy, ciągle oskarżając go o wszystko. Jak ludzie powiedzcie - ten facet jest total ok i jak to możliwe, że ona ma prawo nie pracować, a jemu sąd nie daje wiary, że nie może znaleźć pracy, bo ma wykształcenie i wcześniej zarabiał dużo, co za argumentacja? że np ktoś z wyglądu bądź innych przesłanek może w mniemaniu sądu znaleźć pracę a ona nie może? jak to jest? sprawa dla reportera!!!!

ona

23.11.2012

A co z facetem, który zdradzał żonę, zrobił sobie dziecko z byłą dziewczyną syna (która z synem sypiała u nas w domu, jest młodsza od naszego syna), zarabia 300 000 zł rocznie, jego też będziecie żałować? Chciał małolaty, to niech płaci alimenty nawet do końca swojego życia. Takie jest moje zdanie, każdy przypadek jest inny i nie należy oceniać. Pozdrawiam

Jadzia

11.11.2012

A co gdy zarabiasz 2500 w tymplacisz 1500zlzaciagnietych wspulne z bylom zona i700zl jej zabespieczenia alimentacyjnej gdzie ja pracuje a ona ma 2grupe i niechce podiac pracy

boguslaw

07.10.2012

Mój przyszły mąż płacił alimenty na byłą żonę chyba 30 lat, mimo że Ona była zamężna i żyła z kolejnym mężczyzną, jego alimenty dokładała zawsze swym panom do samochodu. Ale kiedy poprosił mnie, bym za niego wyszła, bo była żona wszystkie sztuczki robiła, by do tego małżeństwa nie doszło, łącznie z pozbawieniem go mieszkań itd. Jeszcze alimenty te pobierała przez komornika, by w ten sposób pozbawić go więcej pieniędzy. Gdy były mąż wystąpił do Sądu o zniesienie alimentów na byłą żonę – Ona nagle pojawiła się w jego domu ze swym mężem obecnym z alkoholem itd. przeprosiła go i powiedziała, że się dobrowolnie zrzeknie alimentów i już komornik nie będzie więcej mu pobierał tych alimentów. Ja jej ręki nie podałam, kazałam jej spojrzeć jak zniszczyła swego b. męża - wstyd jej było i szybko opuściła dom bo słowem ją usunęłam. Nie wiem czy dobrze zrobił, że drogą ugody a nie w Sądzie będą te alimenty nie słusznie płacone tyle lat zaniechane. A co będzie ze mną jak wezmę ślub a jak wcześniej umrze mi mąż (ten co to rzekomo z jego winy był rozwód - pracował na odpowiedzialnym stanowisku a była żona nigdzie, 4 kl. Szkoły Podstawowej miała) czy gdy w ten sposób jest załatwiona sprawa a w dniu jego śmierci nie będzie płacił tych alimentów, czy Ja po nim dostanę całą emeryturę po mężu, czy będę się musiała znów z nią dzielić?
Proszę mi odpowiedzcie?

Zofia

17.09.2012

Pan Krzysztof ma racje, a Pani sss, no coz, typowa postawa kobiety ktora prawo w tym chorym panstwie popiera. Alimenty na obie osoby dorosle bez wzgledu na wine (ktorej nie da sie ustalic, bo nawet i zdrada nie jest bez winy drugiego) jest chore. Dzieci to inna sprawa. A, ze wiele mamus wybiera nie pracowac, to ich wybor i ich wygoda. Kazdy jest odpowiedzialny za dostarczanie rodzinie srodkow materialnych i zaspakajanie swoich potrzeb bezposrednio, rowniez w trakcie trwania malzenstwa.

Michal

18.06.2012

kiedy dzieci były przy matce płaciłem alimenty od roku dzieci są ze mną z ojcem oczywiście wszystko odbyło się przez sąd tylko o jednym zapomniano przyznać alimenty matce sędzina nawet nie wspomniała zazwyczaj w naszym kraju jest tak , że tylko ojcowie są od płacenia chore prawo teraz ja wychowuję dzieci a matka nawet nie myśl zadzwonić gdzie jest sąd w odwrotnej sytuacji była by sprawa załatwiona od ręki

maroo

30.05.2012

to jest prawda ze duzo kobiet nie daje odejsc drugiemu człowiekowi bez afer o alimenty chca sie odegrac nie daja szansy na ułozenie sobie zycia na nowo najwazniejsze sa dzieci i na nie sie płaci alimenty i to jest najwazniejsze.Trzeba sie zastanowic nad tym ze duzo kobet działa pod wpływem zlosci odegrania sie i dlatego zadaja alimentow od bylych mezow pozdrawiam serdecznie Katja

KATJA

23.04.2012

Szanowna Pani ssssss.Nad konsekwencjami zawarcia związku małżeńskiego i poczęcia dziecka powinni zastanowić się oboje partnerzy.Czyż nie obowiązuje zasada równouprawnienia Pani.Oczywiście w sprawach przyznania opieki prawnej nad dzieckiem nie ,kobieta to święta krowa której wszystko się należy.Może szanowne panie oddajcie chociaż w części przypadków opiekę nad naszymi pociechami ojcom a zapewniam że sobie my ojcowie o wiele lepiej poradzimy z opieką nad dziećmi i one same będą dużo bardziej szczęśliwe niż pod waszą szanowne panie kuratelą.Zapewniam wiem to z własnego doświadczenia.Zapewniam też że będzie dużo mniej skomlenia o alimenty.

pol-12

01.04.2012

Tak panie Krzysztofie prawo jest głupie Moja mama po 30 latach małżeństwa została zdradzona przez ojca z moją rowieśnicą mama zawodowo nie pracowala a ojciec w domu palcem nie kiwnol nigdy Teraz mama została bez środków do życia a ojciec z emeryturą policyjną Pracy mama nie znalazła do tej pory Więc jak z tą sprawiedliwością

Jagoda

21.03.2012

Krzysztofie trzeba było się dobrze zastanowić zanim wziąłeś ślub i poczęło się dziecko. Teraz ponosisz konsekwencje swoich wyborów. 400 zł na utrzymanie dziecka to śmieszna kwota, nawet przy zarobkach 2000 zł. Szkoda, że dziecko nie jest przy Tobie, ciekawe jak wtedy byś to komentował i jak wysokich żądałbyś na nie alimentów.

sss

17.06.2011

witam! czy jesli byla zona wystapi o alimenty na nia, to moze nastapic sytuacja,ze facet bedzie placil przez cale zycie, a w dodatku ona moze sukcesywnie żądać aby sąd je podwyższał na podstawie okreslonych przesłanek i zmieniającej się sytuacji??? (to że w przyp zawarcia nowego zwiazku małżenskiego moga one ulec obnizeniu juz wiem). Nie wiadomo jak sie potocza sprawy, gdyz został dopiero wyznaczony pierwszy termin rozprawy...roznie to bywa jednak i sie tak zastnawiam...pozdrawiam

_sokrates_1

26.04.2011

Nasze prawo jest chore tylko tyle mozna powiedziec zarabiajac w Polsce 2000zl placac rachunki 700zl dac na zone alimety 400 i na corke 400.To mozna w naszym kraju dostac depresji lub odrazu strzelic sobie w glowe.Alimety na zone bzdura niech sie malzonki wezma do pracy a nie licza na drapane a w Polsce tylko zlodziej ma dobrze bo uczciwoscia to sie garba dorobisz.

krzysztof

»Podobne materiały

Przeniesienie pracownika do innego miejsca pracy

Jestem dyrektorką żłobka i przedszkola. Od kolejnego miesiąca muszę przenieść pracownicę żłobka (pracującą w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony) na pół etatu do przedszkola. Jak mam to zrobić?

 

Wniosek o umorzenie zaległych alimentów oraz o obniżenie zaległych alimentów

Mój narzeczony otrzymał rozwód z byłą żoną, a sąd przyznał alimenty w wysokości 500 zł na ich 2-letniego syna. Mój mąż od tamtej pory jest bezrobotny. Mimo to płacił alimenty, ale niepełne. Nie zawsze też brał pokwitowania. Teraz jego była żona chce wyegzekwować zaległe alimenty, ale żądała najpierw

 

Alimenty – była żona nie chce znieść komornika

Mam syna z pierwszego małżeństwa, regularnie płacę alimenty. Moja była żona ponad rok temu złożyła wniosek do sądu o ich podwyższenie – nie zawiadomiła mnie, że chce ich podniesienia. Sprawa się odbyła, zasądzono mi 300 zł, które zacząłem płacić od miesiąca, w którym zapadło postanowienie. Pół

 

Alimenty na męża

Mieszkam i pracuję za granicą. Wystąpiłam o rozwód, gdyż mąż jest alkoholikiem i hazardzistą. On mieszka w Polsce, nie pracuje i wyprzedaje rzeczy, która są naszą własnością. Aby uprościć postępowanie, złożyłam wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Sąd wezwał mnie do przedstawienia zaświadczenia o

 

Postępowanie spadkowe po śmierci obojga rodziców

Matka mojego męża zmarła w sierpniu 2012. Pozostał ojciec. Rodzice byli właścicielami mieszkania i działki budowlanej. Sprawy spadkowe nie zostały przeprowadzone, nie zgłoszono też faktu dziedziczenia w urzędzie skarbowym. W tym roku zmarł nagle ojciec męża. Do przejęcia spadku jest 3 braci, którzy

 

Umowa zrzeczenia dziedziczenia a dziedziczenie długów

Rodzice się rozwiedli i mają rozdzielność majątkową. Będąc jeszcze w związku małżeńskim, ojciec w roku 2000 zaciągnął kredyt w banku na zakup działki i budowę. Biorącym kredyt był ojciec, mama podpisywała jako żona (wtedy nie mieli rozdzielności majątkowej), dodatkowym zabezpieczeniem był weksel. W

 

Prowadzenie skutera w stanie po użyciu alkoholu

Zatrzymano mi prawo jazdy kat. A i B za jazdę po użyciu alkoholu. Pierwszy pomiar wykazał 0,22 promila w wydychanym powietrzu, drugi po 15 minutach wykazał tendencję spadkową, czyli 0,19 promila. Prowadziłem w tym czasie skuter o pojemności do 50 cm3. Czy jeżeli na taki skuter nie są potrzebne upraw

 

Sprzedaż ośrodka wczasowego a podatek VAT i podatek dochodowy

Prowadziłem ze wspólnikiem spółkę cywilną, która nabyła ośrodek wczasowy od urzędu miasta, transakcja nie była opodatkowana VAT-em, w roku 2011 rozwiązaliśmy spółkę, a nieruchomość aktem notarialnym została przekazana do majątku osobistego każdego ze wspólników, współwłasność łączna. W tym rok chcem

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »